Халитоза

Причините и лекувањето на устата мирис


Што е лош здив?

здивот

Важно е да се напомене дека речиси секој друг човек во светот постојано се соочува со таква непријатна појава, како здив. Таа има медицински име - халитоза. Но, каде е лош мирис, па малтретирале неговата "носител" и луѓето околу? Man издишаниот воздух мириса лошо во случај кога тоа вклучува зголемена концентрација на водород сулфид или други сулфурни соединенија. Овие испарливите соединенија се производи од бактерии кои живеат во усната шуплина. Во нормална количина на бактерии халитоза нема да го наруши лицето, но во случај на неконтролирано размножување појавува лош здив. Анаеробни бактерии се размножуваат во устата, јазикот, грлото, како и помеѓу забите и крајниците. Толку е поголема количина на микроорганизми - посилни здив.

Причини за здив

Халитоза има две групи на причини. Тоа е последица на лошата хигиена на усната шуплина, присуството на неухранетост и зависности или потпише разни стоматолошки заболувања, непцата, респираторниот систем и стомакот. Ние сметаме дека секој од овие фактори во повеќе детали.

Моќ. Производи за исхрана на луѓето, како храна, под дејство на плунка почне да се распаѓа веќе во устата. Потоа, во текот на варењето на храната, елементите се влезе во крвотокот преку белите дробови и се исфрлаат со издишаниот воздух. Сепак, некои производи имаат исклучително силен мирис (лук, кромид), што не остава дури и по четкање и плакнење на усната шуплина со посебни освежувачи. Човекот мора да се чека додека производот не донесе телото.

Лоши навики. Непотребно е дека неправилност орална хигиена го поттикнува растот на бактерии и предизвикува лош здив. Лоши навики (пушење, џвакање тутун и алкохол) се создаде поволна средина и предизвикува иритација на непцата, промени во вкусот и бојата на забите.

Болест. Како што е наведено погоре, разни болести можат да бидат предизвикани од страна на лош здив. На прво место постојат инфламаторни заболувања на непцата, се должи на акумулација на развој на плочата и бактерии, како и патогени дејството на нивните токсини (пулпит, периодонтитис). Исто така, може да предизвика лош здив кариес, габични инфекции на устата или неправилно инсталирана протези.

Уште една честа причина за лош здив е сува уста плунка moistens и чисти устата, перење далеку плакета и мртвите клетки. Така се најде во непцата клетки, внатрешниот образите и јазикот, се распаѓаат, да стане причина за лош здив. Сува уста може да биде предизвикана од алкохол, некои лекови, абнормалности на плунковните жлезди и така натаму.Причина халитоза и повеќе сериозни болести, вклучувајќи ги и - инфекција на параназалните синуси, заболувања на дишните патишта (бронхитис, пневмонија), металоиди, бубрезите, црниот дроб, дијабетес мелитус и t. d.

- Е најдена грешка во текстот? и по неколку други зборови изберете, притиснете Ctrl + Enter
- Не ви се допаѓа статијата, или квалитетот на доставените информации? - пишува за нас!

здив третман

устата исплакнете

Што советува лице кое страда од лошиот здив? Прво на сите што треба да се грижи за усната празнина, отстранување на денталниот плак и храна остатоци со употреба на забен конец, миење на устата и dentifrice. Четкање на забите треба да биде најмалку два пати на ден (во најдобар случај - по секој оброк), не заборавајќи на јазик, бидејќи тоа, исто така, се акумулира бактерии. Паста за заби треба да содржи флуорид и четка треба да се менува на секои неколку месеци. Ако некој користи протези, потребно е да ги отстрани во текот на ноќта и во утринските часови добар чист.

Тоа е, исто така, од суштинско значење за посета на стоматолог редовно (два пати годишно). Тоа не е само за спречување на лош здив, но исто така и заштита од посериозни заболувања на забите и непцата.

Исто така се препорачува да се откаже од лошите навики, пиење повеќе вода и користење на гуми за џвакање се стимулира производството на плунка и отстранување на плак и мртвите клетки.

Не заборавајте исто така за потребата од правилна исхрана. Со цел да се утврди која храна да предизвика непријатен мирис, тоа треба да почне дневник храна. Тогаш тоа е можно да се оди на лекар (стоматолог или гастроентеролог), кој ќе се утврди причината за лош здив.

Привремено елиминира непријатна миризба, "маска" што ќе им помогне на специјални средства: mouthwashes, гуми за џвакање, антисептици и усно спрејови нане освежувачи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
ХалитозаХалитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru