На болеста, кога очите на различни бои

Има луѓе чии очи имаат различна боја. Обично, еден е насликан повеќе од една секунда. Овој феномен се нарекува хетерохромија. Тоа може да биде делумно или сектор. Во овој случај, различни делови имаат еден бојата на ирисот. Оваа функција е многу ретка.

Еден човек со различна боја се издвојува меѓу останатите. Тоа е невообичаено за другите. Затоа, уште од античките времиња, луѓето со различни очи за зголемен интерес. Тие се сметаат за јасновидците и вештерки. Според античката легенда, ѓаволот беше сино и црно око. Оттука, суеверен страв од луѓе пред луѓето со поинаква.

Денес, многу луѓе веруваат дека луѓето со хетерохромија може кутсуз човек. Без оглед на став не се обработува во заедницата, луѓе со очите на различни бои - тоа е секогаш оригинален. Тоа изгледа необично и привлекува внимание.

Кои се причините за хетерохромија

Промената на бојата може да се случи поради различни причини. Иритис, воспаление на ирисот, иридоциклитис, глауком, траума, тумори на ирисот и други нарушувања може да предизвика промени во бојата на очите.

Во некои случаи, на ирисот ја менува својата боја под стрес и хормоналните промени. Преземање на одредени лекови, исто така, предизвика промена на бојата. На пример, во лекувањето на глаукомот се користат лекови кои го намалуваат очниот притисок. Овие агенси предизвикуваат затемнување на ирисот. Обично, во овие случаи, ја менуваат нивната боја на двете очи. На пример, една сина боја се менува во сива боја. Додека нето хетерохромија значи дека и двете имаат сосема поинаква боја. Тоа може да бидат наследни. Промената на бојата не влијае на квалитетот на визија.

Хетерохромија појавува единствениот начин. Не се забележани други симптоми. Но, понекогаш тоа е придружено со опасни компликации. На пример, катаракта. Постојат следните негови форми:

  • хетерохромија предизвикани на грлото на матката симпатичните нервни пареза (вродена пореметување);
  • едноставна форма;
  • Fuchs видот на болест;
  • chalicosis или како сидероза резултат.

Како опасни хетерохромијаЛекарите веруваат дека промената на бојата на очите се јавува поради вишок или недостаток на меланин. Ако постои трофични вродени нарушувања, постои недостаток на пигмент. Како резултат на тоа, органски и функционални промени во нервниот систем, овој процес може да се активира. Очите можат да ја менуваат бојата поради увеитис. Ако хетерохромија има едноставна форма, промената може да биде речиси незабележлива.

Конгенитални на грлото на матката нерв пареза да предизвика Хорнеров синдром. Во овој олицетворение, постојат посериозни повреди. Оваа болест е придружена со тип Фухс стаклестото тело сенки. Ирис атрофија. Хетерохромија поради сидероза (се случува под влијание на железо прашина) или chalicosis (Се појавува поради паѓање на бакарни соли) - нагласена пигментацијата. По отстранувањето од очите на туѓи тела, на ирисот обновува својата оригинална боја. Ако вродени хетерохромија, колоритот е различна засекогаш.

Што треба да биде норма

Моделот и бојата на ирисот е секогаш поединецот. Тие можат да се запознаат на лице, како отпечаток од прст. Нормалната боја на ирисот на двете очи мораат да бидат исти.

Со текот на времето, тие избледуваат малку и ќе ја изгуби својата сјај. Бојата на ирисот е исто така малку поинаква. Но, промените се исти и во двете. Ова е нормален процес на стареење. Ако дел од ирисот се промени својата боја, тоа укажува на болест.

Ако забележите промена во бојата на очите, треба да се види со специјалист. Тоа е важно да се утврди причината за хетерохромија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Обрне внимание на симптомите на глаукомОбрне внимание на симптомите на глауком
Инфламаторно заболување на иридоциклитис на окотоИнфламаторно заболување на иридоциклитис на окото
Воспалителни болести на очите кај луѓетоВоспалителни болести на очите кај луѓето
Она што луѓето треба да знаете за вашите очиОна што луѓето треба да знаете за вашите очи
ИридоциклитисИридоциклитис
Која боја на очите е најредокКоја боја на очите е најредок
Виолетова боја на очите кај луѓето: тоа е интересноВиолетова боја на очите кај луѓето: тоа е интересно
Зошто моите очи ја менуваат бојата: името на болестаЗошто моите очи ја менуваат бојата: името на болеста
Камелеон очи на лице - тоа е реално!Камелеон очи на лице - тоа е реално!
Dexon капки за очи - упатство за употребаDexon капки за очи - упатство за употреба
» » » На болеста, кога очите на различни бои

© 2011—2021 ma.ungurury.ru