Штети и придобивките од орев Бразил

Плодот на дрвото "Бразил ореви", се во круг, како кокос топки до петнаесет сантиметри во дијаметар, кои содржат во дваесетина триаголен зрна до пет сантиметри, што, всушност, она што ние го нарекуваме - "Бразил орев".

Бразил ореви содржат жито калциум фосфати, цинк, магнезиум, калиум, бакар, железо, манган, селен, фосфор, омега масни киселини и омега-три до шест, витамини C, D и Е и покрај тоа рибофлавин, ниацин, тиамин и Б6, пантотенска киселина, холин, бетаин и фолна киселина. Тие се многу корисни за здравјето на луѓето. Бразил ореви се познати за висок протеини и влакна и да се намали и холестерол.

Корисни својства на орев Бразил

Бразил ореви немаат глутен во својот состав и висока содржина на селен штити од рак на дојката, белите дробови, рак на простатата и дебелото црево. Селен - многу важен минерал со антиоксидантни и антиканцерогени способности, тоа обезбедува превенција од рак. За да се постигне препорачаната количина на селен во организмот е доволно да се јаде еден Бразил орев на ден.

Бразил ореви - сигурна заштита од срцеви заболувања и на тироидната жлезда.Бразил ореви - извор на есенцијални амино киселини - метионин, тоа е доста мал во нормална диета, а во Бразил ореви неговата содржина достигнува 18%. Метионин претвора внесот на масти во енергија и промовира асимилација на селен и производство на антиоксиданс глутатион, забавување на процесот на стареење и спречување на рак.

Глутатионот го зајакнува имунолошкиот систем, помагаат на телото да се бори против болеста.
Сепак, научниците откриле дека Бразил ореви содржат бариум и радиум. Затоа, додека не постои сигурност дека овие компоненти на орев Бразил целосно се елиминира од телото, прејадување Бразил ореви не се достоен за тоа. Бразил ореви во парови и доволно ден.

школка Бразил ореви пронајдената содржина на афлатоксин на високо ниво, и тие се во состојба да предизвика рак на црниот дроб. Во овој поглед, Европската унија има ограничувања за увоз на Бразил во сопствената школка.

Штета од Бразил орев

Бразил ореви, како што, всушност, и други ореви, може да предизвика алергија во осетливи лица на болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ореви КалорииОреви Калории
Среќата е во наши рацеСреќата е во наши раце
Ореви се корисни за луѓето од сите возрастиОреви се корисни за луѓето од сите возрасти
Кои се ореви и семки подобрување на здравјетоКои се ореви и семки подобрување на здравјето
Кои житни не е добро за здравјето на луѓетоКои житни не е добро за здравјето на луѓето
Корисни својства на егзотични оревиКорисни својства на егзотични ореви
Придобивките од ореви за здравјето на луѓетоПридобивките од ореви за здравјето на луѓето
Кикирики штетни или корисни оревКикирики штетни или корисни орев
Бразил оревиБразил ореви
Пет од најкорисните производи за човечкото телоПет од најкорисните производи за човечкото тело
» » Штети и придобивките од орев Бразил

© 2011—2021 ma.ungurury.ru