Штетен ако пукам прстите

Многу луѓе, која се протега тесна неговите екстремитети, како и pohrustet зглобовите, и тоа не е ограничена само на прсти, на свежи експерти на звук може да се слушне од било каде во телото.

Лекарите веруваат дека оваа навика е штетно. Не е дури ни навика, како и начинот на загревање. Обидувајќи се на тој начин да се врати правилно се вклопуваат заеднички површини, се обврзуваме заеднички дестабилизација. Во иднина се претвора во различни сублуксација, дислокација и нервите стапица, и, со текот на годините, се зголемува ризикот.

Вкочанетост во зглобовите се случува под статички оптоварувања седентарен начин на работа фиксна, принудени неподвижност за време на болест. Во овој случај на заеднички површини се компресирани во еден дел и од областа на 'рскавицата е преоптоварен. Како резултат на тоа, постои желба да се ослободи од непријатни чувства, дека ние почнат да издавам тајна зглобовите, напукнување прсти или други делови од телото.Ова се случува кога на криза е предизвикана од неколку фактори. На пример, во во-свиткување флексија на зглобовите, тетивите скокови над blochok, што го прави карактеристичен звук. Кога се протега на прстите, капки остро interarticular притисок во течноста, и се формираат меури. Кога овие меури слушнале пукање лесни памук.

Развивање вкочанети зглобови и може да биде друг метод. На пример, можете да креирате динамични вежби, вртење или виткање на раката без учество на другата рака. можете да направите зимзелени сол (по можност морска сол) бања рака. Резултатот ќе биде иста за обновување и негативни ефекти врз зглобовите - помалку.
Оваа навика е опасно со предиспозиција за артритис.

Во исто време, научниците утврдиле дека активностите предизвикува криза на зглобовите апсолутно не се стабилизира нивната ситуација. Всушност, спротивното е точно.
Совет Наместо кликнување на неговата зглобовите да се направи масажа рака или искривуваат коцка на Рубикова или монистра. Многу корисни против овие навики и оваа криза пливање. За исчезнувањето на криза само неколку месеци.
Јадете повеќе калциум е сирење, млеко, јогурт, и, се разбира, риба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третманот на остеоартритис на лактот заедничкиТретманот на остеоартритис на лактот заеднички
Помош со дислокацијаПомош со дислокација
АнкилозаАнкилоза
LuxationLuxation
Зошто пукам зглобовите и што да направамЗошто пукам зглобовите и што да направам
Шишарки на прститеШишарки на прстите
Sprains и нивните симптомиSprains и нивните симптоми
Зошто е криза во зглобовитеЗошто е криза во зглобовите
Дислокација на глуждотДислокација на глуждот
Заеднички повреди изместено рамоЗаеднички повреди изместено рамо
» » Штетен ако пукам прстите

© 2011—2021 ma.ungurury.ru