Штетни и корисни својства на овесна каша

Пред да го користите како овес храна мора да биде чисти од лушпа, по што остануваат зрна, половина се состои од скроб, во прилог на кои има до 14% на протеини, 5-8% масти, 8% протеин (триптофан, лизин) и витамини Д, К, калиум, фосфор, железо, хром , манган, цинк, јод, ниацин, и пантотенска киселина. Покрај тоа, овес Високата концентрација на сулфур, и тоа е важно за грешка бесплатни функционирање на нервниот систем, и хематопоеза, косата и ноктите, 'рскавицата и коските. за здравјето на косата Силиконот е исто така добар овес.

Јадењето јадење овесна каша, да се зголеми бројот на клетките во црниот дроб гликоген и масти како супстанции намали содржината што ја подобрува функцијата на црниот дроб и панкреасот. Овесот и има ензим кој го фаворизира апсорпцијата на масти во цревата.

Во овес многу Биотин - витамин H, која ги зема активно учество во метаболизмот на холестерол, амино киселини и протеини, подобрување на вашето здравје и состојба на кожата.
Сега лоши вести. Овес leaches калциум од телото, вклучувајќи ги коските и го спречува апсорбира во тенкото црево. Со други зборови, хранат каша вашето бебе, мислам, отколку да се надомести за недостатокот на калциум, без кои коските - крај.

Во прилог на калциум во крвта се применува неутрализира штетните киселини.
Снабдување на организмот со калциум, можете да го користите и обично земјата eggshell, се апсорбира подобро од вообичаените калциум глуконат.

Сепак, заедно со калциум овес смрди од соли на телото и тешки метали кои имаат јасна предност.

Одење на слобода низ цревата, овес не е само методично зема сретнал на патот на штетни материи, но исто така им смрди од ткива, каде што биле скриени.При користење на ориз треба да се запомни дека, за жал, поголемиот дел од средствата се чуваат во ова растение во школки. Затоа, употребата на храна полиран ориз доведува до губење на поголемиот дел од корисни состојки на ориз. Ако седите исклучиво на полиран ориз, може да се види надвор за болеста "бери-бери", така што треба да се купат кафеав ориз, а ако додадете повеќе и ориз трици, изобилство на витамин Б1 ви се предвидени.

Хранливи својства на пченица и житни култури од него, се должи на висока содржина на скроб, протеини, минерални соли, витамини и PP. Пченица, како и други житни култури, на созревање се трансформира во киселина-производ и оваа способност е највисока во пченица.
За време на обработка на жито, да го претвори во брашно со губење на органски соли, витамини и влакна, и само она што останува е нашата храна.

Пченицата е, прв од сите, леб, и во нашето време на односот кон него и неговата корист е двосмислена, ниту во академијата или јавноста. Во овој случај, не се сеќавам само на оброк, но, исто така, квасец, сода бикарбона, маргарин и други адитиви.

Но, и покрај пченично брашно направи гриз. Гриз обидува да бутам, главно деца. И се готви каша со млеко, со што се комплицира процесот на варењето на храната. Како резултат на тоа, варење во гриз на телото, како и глутен, се залага за лепење на цревата микровили. Тоа е дефинитивно закана за здравјето на детето. Каша, особено млеко, целосно се апсорбира во телото на детето не може. Оттука гастроинтестинални заболувања.

ВИДЕО На корисни својства на ПАП

Што е добар е содржан во хаос?

Во просо содржи протеини, ниацин, бакар, манган и цинк, тоа е потребно за хематопоеза.
Леќата е многу хранлива и корисен производ, може да бидат подготвени без термичка обработка, водата во заливот навечер. Протеински супстанции, амино киселини, витамини од групата B и F, железо соли, калциум фосфор, трага минерали, органски киселини, како по готвење остануваат во место. Леќата не се нарушуваат киселинско-базната рамнотежа на телото. Леќата и просо каша најнежна од сите други житни култури во однос на нашето тело.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кои житни не е добро за здравјето на луѓетоКои житни не е добро за здравјето на луѓето
Валани овес во исхранатаВалани овес во исхраната
Составот и корисни својства на јачмен никулциСоставот и корисни својства на јачмен никулци
Корисни својства на различни житни културиКорисни својства на различни житни култури
Придобивките и штетите на овесна каша на човечкото телоПридобивките и штетите на овесна каша на човечкото тело
Овесна каша е здравје и убавинаОвесна каша е здравје и убавина
Исхраната житарки и житни за телотоИсхраната житарки и житни за телото
Корисни својства на овесни снегулкиКорисни својства на овесни снегулки
Придобивките од овес за појадокПридобивките од овес за појадок
Овес пилинг за чистење на дебелото цревоОвес пилинг за чистење на дебелото црево
» » Штетни и корисни својства на овесна каша

© 2011—2021 ma.ungurury.ru