Штетни и корисни својства на семето

Семиња Не е чудо што толку широко распространети во нашите географски широчини, тие содржат многу корисни и неопходни елементи. Меѓу нив, на пример, витамини А, Б, Ц, Д, Е, кои се најважните биолошки активни супстанции во телото. Овие супстанции влијаат на функцијата на органите на видот, подмлади и тон, нормализирање на крвта и да придонесе за апсорпција на калциум. Витамини Е, А и C имаат позитивен ефект врз изгледот на кожата и да се подобри тен.
Елементи во трагови натриум, калциум, јод, силикон, магнезиум, калциум, железо, селен, цинк, содржани во семето се корисни за повеќето системи во телото, прочистување на крвните садови од холестеролот плаки (во случај на сурови семки) го стимулира варењето на храната, нормализирање на функцијата на црниот дроб Чистење на протокот на жолчката. висока содржина на магнезиум помага функцијата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, зголемување на имунитетот.

Незаситени масни киселини Семки од сончоглед се многу корисни за организмот, бидејќи тие се важна компонента на клеточните мембрани и структури на мозокот.
Петтиот дел од содржината на семки од сончоглед е протеин, збирка на вредни и есенцијални амино киселини.
Некои својства на семето треба да се класифицираат како негативни. Ова, на пример, зголемување на калории, кои сакаат да ослабат и семиња - не е пријател.

третирани семиња многу пати помали од погоре содржат хранливи материи, покрај тоа, повеќето масни киселини оксидира без школка. Тоа е препорачливо да се јаде unpeeled семиња, кои не секој сака.Тоа е забележано дека на школка од razgryzaniya забите се влошува забната глеѓ.
Семето се некои штетни елементи се акумулираат со текот на времето, вклучувајќи го и најопасните - предизвикува опасни кадмиум бубрезите и нервниот систем. Во овој поглед, треба да има само свежо семе, а потоа може да се извлече во полните придобивки на овој производ. Покрај тоа, со текот на времето, на хранливите состојки во семето да падне, и се акумулира штетни.

Масти кои се во семето, тоа може да биде причина за металоиди.
Семиња имаат заштитно дејство на гласните жици и грлото, во овој поглед, и, според тоа, луѓето во професијата треба да се зборува или да пее, не јадат семки од сончоглед.

Сепак, во одбрана на овој производ ќе ти каже дека приказните кои предизвикуваат употребата на семе напад на слепо црево - се фикција, не е точно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Корисни својства за суво овошје телоКорисни својства за суво овошје тело
Семки од сончоглед корисни својстваСемки од сончоглед корисни својства
Кои се ореви и семки подобрување на здравјетоКои се ореви и семки подобрување на здравјето
Есен мени на корисни производиЕсен мени на корисни производи
Придобивките и штетите на семки од сончоглед за здравјетоПридобивките и штетите на семки од сончоглед за здравјето
Предности и штети на семки од сончогледПредности и штети на семки од сончоглед
Придобивките од јапонски хранаПридобивките од јапонски храна
Најкорисен хранаНајкорисен храна
Корисни семе за нашето здравјеКорисни семе за нашето здравје
Пет од најкорисните производи за човечкото телоПет од најкорисните производи за човечкото тело
» » Штетни и корисни својства на семето

© 2011—2021 ma.ungurury.ru