Chokeberry. Предности и контраиндикации

chokeberry, Таа chokeberry.

Контраиндикации добивањето chokeberry

Нејзините плодови се препорачува за зголемување на згрутчување на крвта, зголемена киселост, чиреви. Контраиндикации се исто така под намален крвен притисок. Во 1970 година, од срцев удар на 90-та година од животот почина порано. Претседател на Привремената влада, Александар Fedorovich Kerenskiy- сосема веројатно нејзиното влијание тука и имаше црна chokeberry, што тој сакаше многу.

Chokeberry и неговите корисни својства

А останатите, убава маркиза, се е во ред со црните планински пепел. Секој од Бери растенија заситен со органски киселини, гликоза, фруктоза, витамини dial Ц, Ц, Е, К, B1, B2, B6, бета-каротин и минерали (бор, железо, манган, бакар, молибден, флуорид). И јод во бобинки од црна chokeberry во четири пати повеќе од јагоди, огрозд, малини или што се нуди на пазарот.

Употреба на црна chokeberry

Сите овие супстанци предизвикуваат аронија бобинки имаат корист од употребата на, кој се манифестира во вид на антиоксиданс, анти-алергиски својства. Поради ова излечи болест на тироидната жлезда, гастроинтестиналниот тракт, бубрезите, жолчката, црниот дроб, кардиоваскуларниот систем.

Луѓето кои страдаат од ниска киселост е пожелно кратко време пред оброк внесат неколку плодови да се подобри здравјето на желудникот. Си ја заборавивте чувство на тежина во стомакот, варење ќе се забрза и сите хранливи материи најучените ќе бидат изгубени како резултат на лош здив, тоа otryzhki- корисен ефект на себеперцепција, продуктивноста и одбранбена способност на татковината.

Chokeberry и притисок

Јадењето овошје и намалува интракранијална крвен притисок. нормализирање на крвниот притисок на сите коњ chokeberry. Плодовите на аронија особено влијае односот на протромбин, за намалување на ризикот од тромбоза згрутчување на малите крвни садови. Овие плодови - ефективна превенција на коронарна срцева болест, ослабен циркулацијата на мозочните артерии крвта, проширени вени.Слабост, намалена активност, летаргија, крварење на непцата, тоа е недостаток на витамини и јод. Пополни оваа празнина на најефикасен начин да им помогне на црна chokeberry, е уште една придобивка - нормализира холестеролот во крвта.

Како бонус: лековити својства на chokeberry добро прилагодени за третман на демонот камен на холециститис.


Го подобрува имунолошкиот систем со помош на chokeberry

Зголемување на имунолошкиот одбрана - многу соодветната годишна задача во текот на зимата на епидемијата на грип. Џемови, компоти, инфузии на бобинки од аронија, ќе ви помогнат во овие тешки времиња.

Пектини chokeberry се отстрани од телото на тешки метали и радиоактивни материи, елиминирање на различни патогени орди нормализира функцијата на цревата, не дозволуваат грчеви, дејствува како choleretic агент. На ѕидовите на крвните садови се здобијат со цврстина и еластичност.

Атеросклероза? Уништи неговата секојдневна три пати на ден, половина чаша пире од јагоди прием засладен на Вашите потреби.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » Chokeberry. Предности и контраиндикации

© 2011—2021 ma.ungurury.ru