Остава аронија - користење и корисни својства, рецепти

Сите познати растение црна chokeberry, аронија, или аронија - е вистински магацин на корисни својства. Во бизнисот постојат и бобинки, и лисја. Сепак, повеќе се користи бобинки - се направи сок, вино, џем. Листовите се исто така се користи за подготовка на инфузии и decoctions.

Релативно неодамна, тоа е резултат дека chokeberry листови содржат супстанции кои го промовираат формирањето на жолчката и одлив, а исто така и подобрување на функцијата на црниот дроб. Остава chokeberry се користат поради своите корисни својства: choleretic и диуретик можности лисја аронија инхибираат воспаление. Листовите имаат styptic, sudorific, лаксативно дејство. Инфузии и decoctions цвеќиња и остава аронија бобинки содржат заедно со рутин и hyperoside flavonols, кверцетинот и деривати, и се користи за медицински цели.

Во црниот дроб и бубрезите болести, висок крвен притисок и зголемување на згрутчување на крвта е многу корисно како асоцијативна терапија за да се chokeberry листовите од растенијата. Рецептот на овој чај е како што следува: еден литар врела вода да се прелива 6 лажици лисја да се инсистира 30 минути, на мозоци. И да се земе три пати на ден, една чаша чај.

Остава chokeberry - применаЛисјата на црна chokeberry, исто така може да се користи во третманот на болест на тироидната жлезда, на кои листовите на црна chokeberry има многу корисен ефект. Освен тоа, таквите чај чисти телото од метални соли тешки.

Треба да се запомни дека чаеви, тинктури, decoctions на листовите на chokeberry треба да се конзумира наутро на празен стомак, откако пиење на барем еден пијалок чаши. Останатиот дел од чај може да се пие во вечерните часови и 1-2 часа по оброкот.

Во лисјата на црна chokeberry, постои уште еден извонреден имот: Инфузија од нив може да се справи со гнојни рани, длабоки посекотини, акни. Други заболувања на кожата - како што се егзема, херпес зостер, псоријаза, трофички чир - исто така добро третирани со инфузија на лисјата на црна chokeberry.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
Chokeberry аронија својства, рецептиChokeberry аронија својства, рецепти
» » Остава аронија - користење и корисни својства, рецепти

© 2011—2021 ma.ungurury.ru