Џем chokeberry

chokeberry (Chokeberry) богата со витамини, макро и микроелементи, танини и пектини, шеќери. На корисни својства на своите легенди не помалку од морето buckthorn. Ова растение има навистина магична моќ во рехабилитација и лекување на телото. Примена џем Роуан Тоа го подобрува имунитетот. Се нормализира не само на крвниот притисок и го зголемува имунитетот, но зајакнува крвните садови, ја подобрува нејзината еластичност и структура, го намалува холестеролот во крвта. Chokeberry исто така корисни на ендокриниот систем на телото.

џем chokeberry Ги задржува сите корисни својства на шумски плодови и има пријатен вкус. Тоа може да бидат подготвени во чиста форма или дополнети со други овошја.

Подолу се неколку рецепти за подготовка на таков џем.

Како да се готви на џем аронија?

Chokeberry - 1 кг на вода - три чаши, шеќер - 1,5 кг.

Роуан плодови исчистени од гранчиња, се мијат и Blanch во вода за пет минути. Вари сируп од шеќер и вода, истурете бобинки и ги одржи за 6-8 часа. Потоа Роуан сируп донесе до вриење и се вари, отстранување на пена и пол часа. Кул и го стави на џем на ладно место. По 12 часа, планински пепел одделени од сируп и пакет за банките и сирупот да се вари уште еднаш и се прелива преку нив бобинки.

Рецепт и примена џем

Chokeberry - 2 кг вода - 1 литар, шеќер - 1,6 kg, цреша лисја - 200 ° С.Измијте цреша лисја, додадете вода, донесе до вриење и се вари 20 минути. Како резултат на вирус супа со отстранување на лисја. Поврзете го со шеќер и готви сируп. Роуан плодови одделени од четка, исплакнете и да се пополни во шеќерен сируп. Донесе плодови сируп да се вари, се отстрани пена и се вари пет минути. После тоа, исклучете оган, и џем оставете за 5-6 часа. По џем се конфигурира повторно да ја доведе до вриење и врие на тивок оган 40 минути. Готови џем спакувани во банки, а кога се лади покрие kapron капаци.

Готвење џем chokeberry

Chokeberry - 1 кг на вода - 1,5 чаши, шеќер - 2 кг, јаболка - 0,5 кг два портокали, лимон еден.

Измијте Роуан, додадете вода и се вари 10 минути под капакот. Додади во садот со бобинки шеќер (1,5 кг), и доведување до вриење, се вари пет минути. После тоа, го исклучите топлина и оставете да се излади џем. Јаболката се сече на кругови, ги стави во остаток на шеќер по ладење џем. По врие зоврие смесата за 10 минути и ладење. Скокни планински пепел преку мелница заедно со лимон и портокал (Citrus кора не биде). Како резултат на мешавина се вари 15 минути и го стави на банките.

Друг начин за правење џем

Chokeberry - 0,7 кг, вода - 2,5 чаши, шеќер - 0,8 kg, сливи проследен - 0,3 кг.

Blanch Роуан за пет минути, потоа ги исфрли бобинки во сито. Комбинираат вода со шеќер сируп и готвач. Додади во сируп Роуан, сливи и инсистираат на седум. По инфузијата на џем, за да го донесе до вриење и се вари 40 минути. Потоа се лади и се прелива во тегли.

Зимски чај со џем ќе го зајакне здравјето на целото семејство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Тинктура Роуан воткаТинктура Роуан вотка
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » Џем chokeberry

© 2011—2021 ma.ungurury.ru