Подготовка и употреба на тинктура од chokeberry

Дури и во старите времиња северноамериканските Индијанци јаделе со задоволство chokeberry и широко се користи во третманот на својата цел. На долгите зимски вечери, во пресрет на доаѓањето на Колумбо, тие, со помош на ова чудо растенијата, третирани за изгореници и го зголемува нивото на хемоглобинот во крвта.

Пристигнување на крајот на XIX век, од Канада до Европа, chokeberry, и го донесе со нејзиниот богат состав на витамини: бета-каротин, витамини А, Е, Ц, К, група Б, ПП бере и минерали - калиум, калциум, магнезиум, натриум, фосфор, железо, бор, манган, бакар, флуор, молибден, јод. Во плодовите аронија (имено, па ние го нарекоа во Европа - Аронија melanocarpa) постави многу важни за телото на јаглехидрати и природни шеќери, протеини, масти, влакна, органски киселини, скроб. Но, многу малку калории.

Употребата на тинктура од chokeberry

Усвоен во Европа во chokeberry беше како украсно растение, и го подобрува здравјето на Европејците, само позитивни емоции предизвикани за време на размислување на неговата убава колибите.Признавање на терапевтски својства на chokeberry се случи само во времето кога се потребни - во втората половина на XX век. Судијата за себе: достапен во црна chokeberry пектини лачат радиоактивни материи и тешки метали - дека е потребно и кон крајот на дваесеттиот век и почетокот на новиот милениум. Покрај тоа, таа содржи супстанции кои го неутрализира значителен дел од патогени бактерии, тон на дебелото црево, намалување на болка и корисен ефект на сепарација на жолчката зајакнување на на ѕидовите на крвните садови, вклучувајќи ги и малите капилари, кои стануваат повеќе еластични. Списокот на својства на црна chokeberry може да продолжи, тоа е за нормализирање на холестеролот во крвта и крвниот притисок се користи за лекување и превенција на атеросклероза, хемофилија, ревматизам, алергии, шеќерна болест, зајакнување на имунолошкиот систем.

Бобинки од аронија темно кафеава, речиси црни топки, со светли црвено месо, треба да се почека до крајот на летото. Само тогаш може да започне подготви тинктура од chokeberry - чудесен тинктура овозможува да се зачува магични својства на овој дар на природата, и северноамериканските Индијанци.

Методи за подготовка на инфузии од Роуан

Тинктура од chokeberry, готви со љубов дома - е исклучително корисна таму каде што е со висок квалитет, одржлива, вешто фалсификувани вина. Патем, на антиоксидантни својства на својата посветла од природната црвено вино.

  1. за подготви тинктура од chokeberry треба чудо pentahedron сто грама јагоди, цреши стотици листови, половина чаша шеќер, еден литар вотка селективен и половина литар вода. Роуан плодови и цреша остава варени во вода за една четвртина од еден час, а потоа вирус, стискаш и додадете шеќер и вотка. По почетокот на овој процес инфузија. Резултатот - одличен употребата на тинктура од chokeberry за зголемување на хемоглобинот во крвта и подобрување на циркулацијата на крвта во телото.
  2. Четиристотини грама малку frostbitten овошје аронија прелива еден литар вотка во голем шише и да заборави на топло место за една четвртина од годината. Како истекува одделени од вотка бобинки се меша со шеќер сируп (Сто грама шеќер на чаша вода да зоврие).
  3. Како да се започнат првите есенски мразови - доколку се соберат три килограми бобинки од аронија. Внимателно, така што нема да го скрши на бобинки, пополни стаклен сад на 2/3 волумен, се прелива вотка, што ги опфаќа овошје целосно. Изберете место потемна, толку топло и оставете го таму те чека во мешавината на крилја на месецот. домашна тинктура од chokeberry се здобијат со благородна боја на антички мебел и мирисот на шумата на планината пепел. Вирус, се прелива во шишиња рафинирани, но едноставни формулари. Изненадувачки, ако се става истиот износ на вотка на бобинки кои се оставени во шише и кисна колку повторно, новиот инфузија ќе има поизразен букет од планински пепел. Ликерот се истури во порелаксирана сад.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
» » Подготовка и употреба на тинктура од chokeberry

© 2011—2021 ma.ungurury.ru