Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry

chokeberry, тоа, исто така, chokeberry, многу богат со витамини (C, P, B1, B2, Е, К, Б6, бета-каротен), важна за елементи на телото (железо, бакар, бор, манган, молибден, флуорид), шеќери (гликоза, сахароза , фруктоза) и пектин, тинктури, па врз основа на ова чудо производ е пропишана за многу болести.

Но, прво на лоши вести. Не претерувајте, или едноставно не го користат аронија Роуан, ако имате чир на желудникот, гастритис, констипација, хипотензија, покачен згрутчување на крвта, киселост. Не се препорачува да го земе под намален крвен притисок.

Многу популарна домашно вино од chokeberry. Јас уживам во тоа за жените, и нема ништо чудно, бидејќи бобинки зреат е осми март.

Подготовка и својства на виното од chokeberry

Рецепт вино од chokeberry № 1

За да почнете Изберете точниот износ (пет килограми) на шумски плодови, исчистени од лисја и гранки. Стави бобинки во сад и се сеќавам на нивните раце. Потоа, како резултат на маса додадете шеќер во односот на половина чаша за килограм јагоди. Повторно, темелно се меша со рака. Стави сите во сад, покријте и го постави во сонцето, каде потопло, една недела и половина. Често се сеќава ова тенџере и се промешува содржината. Во слободно време од мешање готви брод, кој наскоро ќе биде на главниот процес на ферментација. По овој период, бобинки мора napuhnut стави пена. Земете пулпа и стискаш на сок. Извлечена течност се филтрира и повторно се става во садот. Вие исто така може да учат од нивните баби и дедовци за придобивките од chokeberry.

Па сега може да донесе посебен сад во кој се шета куќата вино од chokeberry. Таа мора да биде затворен печат вода за излезот на гас, и обратно, за да се спречи кислород во садот. Вода печат може да се купи на пазарот, може да се направи поголемиот дел од просо. дупки затка намалување во тоа цврсто вметнување на едниот крај на цевката, и вториот крај на цевката да се натопи стакло со вода. Системот е подготвен. Прв пат на вино ферментира доста активна. Кога ферментација слабее, се посипува со шеќер и промешајте. Кога ферментација е завршен на сите - вино е подготвена. Прво се обиде виното во три месеци или четири, отстранување на талог. И повеќе време на пациентот, виното ќе биде подобро.

Домашните вино од chokeberry № 2

Измешајте три чаши плодови со еден литар вода, не се вари енергично за половина час. Се стави на подот на денот смрди. Потоа се филтрира како резултат на сируп. Повторно врие, додадете каранфилче, цимет и лимонска киселина, половина шише вотка. Виното е подготвен да се напие.Рецепт вино од chokeberry № 3

Во desyatilitrovoy шишиња треба да биде два килограми црна chokeberry, еден килограм јаболка, еден килограм шеќер. шише покрие со вода од страна на две третини. Мора да биде цврста капак или приклучок, назначена со тоа, дупка дупчат 1.5 - 2 mm. Смесата се меша секој ден, но не се искачи во шише. Една недела подоцна во текот на процесот за да додадете уште еден килограм шеќер и се остава да ферментира за еден месец, а потоа додадете уште двесте грама шеќер, и да се види реакцијата. Ако има било какви меурчиња, процесот podolzhaem понатаму ферментира уште се случува. Сè што мора да заврши така што бобинки плови, а остатокот ќе остане на дното. Тогаш земи чиста црево и отстранување на вино од талог. На HEALTHCENTER!

Употреба на црна chokeberry

Својствата на chokeberry:

  • нормализира нивото на холестерол во крвта,
  • Се нормализира на имунолошкиот систем,
  • нормализира крвниот притисок,
  • го зајакнува ѕидовите на крвните садови,
  • ја подобрува еластичноста и цврстината.

Chokeberry аронија познат како antispasmodic, вазодилататор, hemostatic, хематопоетски, апетитот, choleretic и диуретик.

Со изгореници на погодените области се врати брзо, намачкани со свеж сок.

Здравјето е корисно да се пие аронија сок две лажици три пати на ден за половина час пред јадење и да се јаде пет овошје секој ден.

Да се ​​подготви супа од бобинки да се земе една лажица ситно овошје во чаша вода, се вари за една минута, час да се инсистира и пијат половина чаша три пати на ден пред јадење.

За компот аронија бобинки изостави мијат за неколку минути во врела вода, се стерилизираат. Пополни нивните банки за една третина, и се прелива врие сируп, навивам. (Шеќер половина чаша кварта тегла).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Тинктура Роуан воткаТинктура Роуан вотка
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
» » Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry

© 2011—2021 ma.ungurury.ru