Халитоза утро причини и третман

Халитоза утро причини и третман Лош здив може да донесе една личност многу проблеми. Тоа може да влијае врз одлуката на работодавачот во вработување, предизвика неуспех на денот, неуспех во барање на бизнисот. Здивот лесно може да го расипе расположението ви или вашиот партнер.

Знаејќи дека неговите функции, многу брзање да се удави од непријатен мирис ментолот и овошни гума за џвакање, бонбони, купи освежувачки спрејови ...

Сепак, овие алатки ослабне само мирис за кратко време, но не се ослободи од него. Да се ​​ослободи од ова зло е да се идентификува причината за непријатен мирис, да научат за нејзиното лекување и превенција. По сите, понекогаш тоа не се дијагностицирани со оваа болест, и ефектите на одредени болести. Затоа, да разгледаме зошто постои лош здив во утринските часови, причини и третман на оваа појава.

Што е причина за непријатна миризба од устата во утрото?

Во устата лице се акумулира стотици сите видови на бактерии кои се хранат со храна остатоци, плунка протеини. Од устата на топло, влажно и темно, бактериите се гради таму. Тие активно се размножуваат во текот на ноќта, кога саливација забавува. Ако не ги мијат забите во текот на ноќта, а потоа бактерии од ова ќе биде само гозба. За да се намали бројот на бактерии во устата, исплакнете ја устата, плукаат, а потоа пијат една чаша вода за да се зголеми на плунка.

Лош здив - можно сигнал на воспалителните процеси во желудникот, цревата и бубрезите може. Исто така, многу често тоа мириса лошо се должи на развој на орален пародонтот болест, кариес и стоматитис.

Прво провери вашиот јазик. Ако се покриени со дебел бело или жолто слој, треба да се обрне внимание на дигестивниот систем. Да го направите ова, консултирајте се со гастроентеролог.

Можеби халитоза е поврзан со хроничен гастритис, чир на желудникот или дуоденумот 12, црниот дроб и бубрезите. Исто така е можно за дивертикулитис на хранопроводот ѕид и ректумот. За овие болести карактеристични кисело здив.

Вие треба да ги алармира остар мирис на амонијак. Тој е во ренална инсуфициенција.

Кога воспаление на бронхиите, мирисот гнил, многу непријатно.

Ако дишење дава мирис на ацетон е можно дијабетична кома.

Во сите овие случаи, мора да се консултирате со вашиот лекар за да добијат третман во времето.

Исто така лош здив може да се појави во некои болести на плунковните жлезди. Во овој случај, плунка станува повеќе слатка, само-чистење и повредени усната шуплина.

Причина за лош здив може да се јадат одредени видови храна. Во овој случај, едноставно да ги елиминира од исхраната.

Лош мирис, исто така, предизвикува пушењето и алкохолот.

Сепак, ова не е за сите причини за лош здив. Третман по воспоставувањето на точната причина можат да бидат доделени само на лекар.Превенција и третман на халитоза народни лекови

Ако лош здив, не се поврзани со оваа болест, пробајте ги овие едноставни ефективни методи:

За да се олесни и да ги елиминираат мирис внимателно миеш заби, не заборавајте да се чисти на јазикот, непцата и целата усна шуплина. Користете го загубил да се отстрани остатоци од храна.

Јадете рационално. Бидете сигурни да се јаде во утринските часови, јадете помали јајца, лута пиперка, сирење, тврда. Пожелно е да се намали потрошувачката на слатки, грашок и грав.

Јадете повеќе влакна, свеж зеленчук, овошје, пијат свежо сокови. Учат сами да "во живо" јогурт, кефир, но го замени животински масти со растителни масла.

Стоп за пушењето, ограничување, и тоа е подобро да се пие алкохол само на големите празници, и тоа е ограничен.

Повеќето, но постепено се пие чиста вода со додаток од лимон или нане. Ќе биде корисно минерална вода, зелен чај не е слатка, овошни сокови без шеќер.

употреба освежава орален спрејови и омекнувач со додавање на хлор диоксид.

Отколку да се третираат лош здив?

Да се ​​елиминира халитоза подготви инфузии на лековити билки. Ова ќе ви помогне камилица цвеќиња, билка пелин, нане, кантарион, невен цвеќиња, ким, семиња, кората од јасика.

Истурете една лажица на која било од овие растенија чаша врела вода, се покрива со крпа и оставете 15-20 минути.

Исплакнете ја устата со топла инфузија толку често колку што е можно повеќе.

Неверојатна едноставен и ефективен лек за халитоза - јаболка. Јадат некои свежи јаболка на ден, и лош мирис ќе исчезне.

Ако сте ги направиле сите мерки беа неуспешни и елиминирање на непријатен мирис не, треба да се обрне внимание на своето здравје и да се побара медицинска помош. Тоа ќе ви препише третман, сепак, традиционалните методи на лекување на усната malodor може да се користи заедно со нив во прилог.

Останете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
ХалитозаХалитоза
Што храна предизвикуваат лош мирис на телотоШто храна предизвикуваат лош мирис на телото
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
» » » Халитоза утро причини и третман

© 2011—2021 ma.ungurury.ru