Како да се ослободите од мирисот на испотени нозе и народни лекови?

Како да се ослободите од мирисот на испотени нозе и народни лекови?

Многу луѓе знаат што е потење на нозете и колку проблеми што ги носи. Поради ова, постојат комплексни: лице се двоуми да ги отстранат своите чевли, постојано душкаат, нема мирис на тоа дали таа носи резервни чорапи или хулахопки.

За да се избегне психолошки проблеми, потребно е да знаете како да се ослободи од ова зло. Па ајде да разговараме повеќе за оваа возбудлива тема и многу ќе ти кажам за тоа како да се ослободи од мирисот на испотени нозе и народни лекови.

Од она што се потат нозете и се е лош мирис?

Во нашите нозе е голем број на потните жлезди кои произведуваат околу 200 мл пот на целиот ден.

Потење може да се влоши поради спорт, носат синтетика, не дише чевли, и ако некое лице е по цел ден на нозе. Исто така, може да биде последица на габични заболувања на стапалата и ноктите.

Поради овие причини, на нозе тешко раса бактерии, кои во такви околности, се чувствуваат одлично, среќни да живеат и се размножуваат. Како резултат на тоа - непријатен мирис. По сите од себе пот е вода и сол, и нема мирис на сите.

Што да правите кога испотени нозе?

* Кога испотени нозе, треба внимателно да ги следи личната хигиена: измијте ги нозете со топла вода и антибактериски сапун најмалку 2 пати на ден, внимателно ги избришете го со мека крпа, или да користите талк во прав.

* Промена на вашиот секој ден чорапи и хулахопки, замени ако е можно, синтетички, памучни чорапи - тие се подобро, побрзо, апсорбира влага, дише.

* Периодично подмачкува на нозете чисти и суви глицерин или негување крем. Користете посебно дизајниран за хигиена на нозете. На пример, ставете Teymurova во можност да се ослободи од овој проблем во кратко време.

* Кога нозете пот многу, користете едноставни чај подготовка. За да го направите ова, се стави на чевли во неколку листови сува чај за неколку дена. Чевли престане да мириса лошо.

* Многу повремено да оди бос. Ако температурата на воздухот овозможува, обидете се да одат боси дома, да ги отстраните вашите чевли, одиме на трева, песок. Корисно за здрави нозе да се бањаат со морска вода.Како да се ослободите од мирисот на пот и нозе?

* Измијте нозете после миење силен пијалак

* Ако силна, луто мирис значи употреба на акни, што содржи 10 проценти бензен пероксид.

* Суво, проветрување на чевли, да ја одржуваме чиста. Можете да ги пополни во чевлите малку пченкарно брашно - ја апсорбира влага.

* Секоја вечер, дали нога бања со додавање на калиум перманганат. Направете светло розова решение и впие нозете во него, за 10-15 минути.

* Додај топла вода стакло 6% оцет (јаболко, маса), понизок чиста нозе во ова решение за 10-15 минути.

* Бришење на нозе во масло од лаванда, секоја вечер пред спиење. На масло го спречува растот на бактерии. Ова е народен лек за микоза е многу добра помош.

Имајте на ум дека честите потрошувачката на лук, кромид, зелени кромид, црвен пипер е во можност за подобрување на потење. Затоа, се намали нивниот број во вашата исхрана.

Исто така не заборавајте дека секој стрес, возбуда, искуство влијае потење. Па се обидуваат да ги контролираат своите емоции.

Се надевам дека сега знам што да се третираат потење нозе. употреба народни значи на потење и пеш мирис. Ако се направени не се донесе посакуваниот ефект мерките, посетете го вашиот доктор. Можеби причината за потење нозе е било која болест.

Останете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на микозаТретман на микоза
Испотени нозе лице советиИспотени нозе лице совети
Мерки за борба против прекумерно потењеМерки за борба против прекумерно потење
Народни лекови за да се ослободи од нога мирисНародни лекови за да се ослободи од нога мирис
Народни лекови за грижа за стапалатаНародни лекови за грижа за стапалата
Третман на нога традиционалните методи на спортистотТретман на нога традиционалните методи на спортистот
Начини за борба против потење на нозетеНачини за борба против потење на нозете
Како да се ослободи од, што е средство за нога мирис на пот?Како да се ослободи од, што е средство за нога мирис на пот?
Како да се отстрани мирисот, анти-пеш мирис?Како да се отстрани мирисот, анти-пеш мирис?
Испотени нозе: што да направам? Зошто потење и непријатен мирис на нозете?Испотени нозе: што да направам? Зошто потење и непријатен мирис на нозете?
» » » Како да се ослободите од мирисот на испотени нозе и народни лекови?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru