Корисни својства на црно планински пепел

Корисни својства на црно планински пепел Аронија во Русија (планински пепел со црно овошје) е увезен од Северна Америка. Chokeberry е грмушка на семејството Розоцветни, која достигнува 3 метри во височина. Цветни грмушки може да се види од крајот на мај до јули. Со текот на времето, на местото на цвеќиња произведува големи плодови се црни, покриени со сина цут, кој го даде името на chokeberry. Нејзините плодови може да се јаде од грмушка без страв и обработка. Тие вкус - слатка и кисело и малку адстрингентно. Сепак, тие имаат тенденција да се користи не само за храна и медицински цели. За подобро да дознаете како да ги користат, да се разгледа на корисни својства на црно планински пепел.

Лековити својства на планината пепел се објаснува со неговиот хемиски состав. Составот на Роуан плодови има голем број на органски киселини, шеќери, како и витамини и минерали. На овошје се богати со витамин Ц (биотин) што ја прави ѕидот на човечки крвните садови еластична. Недостаток на овој витамин предизвикува слаба циркулација, па дури и сериозни компликации како церебрален едем. Бидејќи аронија - вреден извор за надополнување на човечкото тело. Во прилог на витамин Ц во Бери содржи дневна доза на витамин C. Ако се споредат плодови на огрозд и малини, таа содржи повеќе јод отколку во секоја од овие плодови. Покрај тоа, составот на плодови вклучуваат витамини Б1, Б2, Б6, каротин (провитамин А), железо, манган, јод, бакар, фосфор, бор, молибден, и органски киселини, антоцијани, танини и пектин.

Корисни својства на црна chokeberry се покаже, покажува антиоксиданс и анти-алергиски својства. Голем содржина на јод го прави возможно да ги користите за болест на тироидната жлезда. Покрај тоа, бобинки помогне во третманот на заболувања на жолчниот меур, бубрезите, црниот дроб, гастроинтестиналниот тракт, и кардиоваскуларниот систем. Јадењето овошје на планината пепел подобрува апетитот.

Што е Роуан лековитите својства?

За пациенти со ниска киселост на желудникот, за подобрување на функционирањето на цревата препорачуваме да јадат мала количина на бобинки. Лековити својства на бобинки се манифестира во фактот дека тој ги отстранува чувството на веќе запознаени тежина во долниот дел на стомакот, и храна со нив правилно се вари, исто така исчезнува непријатниот мирис од устата, а пациентот ќе престане да изливам храна. Таква едноставна исхрана бобинки се чувствувате подобро брзо.

Редовното консумирање на црна chokeberry води кон артериска и намалување на интракранијалниот притисок. Овој ефект се постигнува должи на фактот дека плодот промовира втечнување на крвта, намалување на згрутчување на крвта, го намалува ризикот од тромбоза во артериите и мали вени.

Како што покажуваат последните истражувања покажуваат, денес, тоа се зголемува секој ден ризикот од коронарна срцева болест, проширени вени. За спречување на овие болести треба да бидат вклучени во дневниот исхрана Роуан.

Во случај на тешка недостаток на витамин F, јод, аскорбинска киселина, доза Роуан е, исто така, е потребно.

Кога покачен холестерол, холециститис без камења своите плодови, исто така може да ви помогне да се чувствувате подобро.

Секој знае дека секоја година има епидемија на грип. Џем аронија, дневна доза од неговите плодови како храна помага брзо да се лекува и да поминат во нормален имунолошки систем.

Сепак, како и секоја фабрика, има црн планински пепел лековити својства и контраиндикации. Тоа не е пожелно да се користи на намален притисок, чир на желудникот, дуоденумот, тенкото црево или дебелото црево, тенденција на запек или покачена гастричната секреторен активност.Дали е можно да се задржи на шумски плодови и лековити својства на црно планински пепел?

За да го направите ова, од chokeberry може да се направи во текот на зимата слатко и метеж, чаеви и сокови, а нејзините плодови може едноставно да се замрзнат. И од него е подготвена тинктури, чаеви и тинктури, кои се чуваат за некое време во фрижидер.

Така и за лекување и превенција на инфлуенца 2 лажици суви плодови се пополни со врела вода и се остава во водена бања за 30 минути. Земете лушпа од две последователни недели на половина чаша три пати на ден.

2 глави на лук излупени и 5 шолји бобинки од аронија пире на која се додава малку сол по вкус да ви помогне да се подобри имунитетот. Чување на резултат на мешавина во стерилизирани стаклен сад во темно и ладно место.

Во атеросклероза треба да се јаде половина чаша пире од овошје со шеќер (за подобрување на вкусот) 3 пати на ден.

При недостаток на витамин се препорачува да се користи една чаша chokeberry се меша со црна рибизла. Од рибизли се богати со витамин Ц, плодовите на планината пепел да учат навлегувањето својата, подобрување на силата на нејзиното влијание.

На покачена притисок и ниско киселост на желудникот се препорачува да се користи 2 лажици Роуан плодови, 3 пати на ден за половина час пред јадење за 2 недели.

Медицински својства на chokeberry сок во форма на свежо овошје може да се користи за третман на дерматитис, егзема и неуродермитис. Но, атопичен дерматитис се смета за неизлечива во традиционалната медицина! Во случај на труење со арсен плодови аронија, може да се користи како противотров, ако не може да се обезбеди друг вид помош.

Пред да го користите која било од следниве рецепти што треба да бидете сигурни дека не сте алергични на компонентите од него, а уште е препорачливо да се консултираат со лекар за да се избегне ефектот на бобинки кои си не може да обезбеди. Што сакам да кажам? Обично, секоја болест е во врска со еден куп други болести ... и поради надлежен совет на лекар не е излишна.

Никола, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвениот планината пепел. Корисни својства и апликации во медицинатаЦрвениот планината пепел. Корисни својства и апликации во медицината
Тинктура Роуан воткаТинктура Роуан вотка
Џем chokeberryЏем chokeberry
Предности и штети на РоуанПредности и штети на Роуан
Лековити својства на Роуан плодовиЛековити својства на Роуан плодови
Планински пепелПланински пепел
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
Роуан црвено, планински пепел црна: корисни својства, ефектот на притисок, рецептиРоуан црвено, планински пепел црна: корисни својства, ефектот на притисок, рецепти
Буш chokeberry аронијаБуш chokeberry аронија
» » » Корисни својства на црно планински пепел

© 2011—2021 ma.ungurury.ru