Здив - Причини, третман, зошто устата смрди, како да се ослободи?

Здив - Причини, третман, зошто устата смрди, како да се ослободи? Ако вие или вашите најблиски мачен проблем со лош мирис од устата? Па, ние ќе се обидеме да се најдат начини да се реши овој заеднички проблем.

Се чини дека проблемот не е толку сериозна, но тоа може да доведе прв на проблемите во својот личен живот, во својата кариера, и на крајот да го расипе здравје. На сето ова се случило, ајде да зборуваме за лош здив, причини, третман, зошто устата смрди, како да се ослободи од овој непријатен "мирис".

Кои се причините за лош здив?

Неколку од нив. Еден од нив е нефер орална нега. Употреба на паста за заби и четка нема да ви помогнат во решавањето на проблемот на мирис, бидејќи тие не се доволни за оваа намена. Треба да се има на ум дека микробите кои предизвикуваат болести, дури и по употреба на паста за заби ќе остане на површината на јазикот, на забите и непцата.

Овие бактерии се слободни да бидат доставени до храна протеин-базирани, додека истакнувајќи на сулфурни соединенија како што се водород сулфид. И како што знаете, мирисот на водород сулфид е многу непријатно, и покрај тоа, со пародонтот болест, тоа е уште полошо.

Исто така, постои уште една причина за непријатните миризби. Тоа е поврзано со проблемите на гастроинтестиналниот тракт. Недоволно се вари во голем број на храна (како што се месо и леб, а потоа слатко, а потоа и алкохол), негативно влијае на мирис од устата.

Тракт акумулира формирање столче, кои се формирани како резултат на таква храна, гарантира дека формирањето на фекалните отпадни спречи протокот на излез, каде што стана познат непријатни мириси.

Така, работата на интестиналниот тракт се директно поврзани со проблемот, но не само тоа. стомакот на пациентот, исто така може да биде причина за која здив смрдеа. Со оглед на сите погоре, мора да се нагласи начини да се реши проблемот.

Што може да се направи?

Прво, по секоја dentifrice не заборавајте да темелно исплакнете ја усната шуплина. Исто така треба да се користат специјални забен конец за да им помогне го исчистите просторот помеѓу забите. Исто така е многу важно да се исчисти на јазикот.За чистење на површината на јазикот, се користи специјален четка или со други средства на располагање во форма на газа обвиткана прст. Овој резултат ќе се направи сте сигурни за потребата од процедури.

Ослободи од устата мирис може да плакнење на усната шуплина со употреба на растително масло и по можност од дома. Формулирањето на оваа нафта се користи повеќе во Тибет. Својата корисност произлегува од фактот дека тоа го промовира апсорпција на лоша миризба, и тоа им помага за прочистување на крвта.

Неопходно е да се измијат устата за околу 15 минути, со плукање на нафта во задолжително. Тоа е важно да се проголта ова масло, како што ќе ви наштети. Препорачливо е да се спроведе плакнење податоци 2 пати на ден. Во случај на голтање, вие сериозно може отруен.

Истото треба да се каже за плакнење на устата со хидроген пероксид. Земете три проценти раствор и се разредува со вода во сооднос од една до еден. Потоа исплакнете устата - го прават тоа за неколку минути.

Вие исто така може да исплакнете ја устата со тинктура од мајчина душица, нане, пелин горчливо, врела вода залив трева (неколку лажици билка по чаша врела вода). Повторете околу пет пати на ден.

проблеми лиценца мирис ќе придонесе за честа употреба на јаболка кои придонесуваат за чистење и устата тракт.

Во случај на проблеми со забите веднаш да се јавите на лицето, бидејќи тоа ќе влијае на мирис од устата и влегува во стомакот микроби.

Сумирањето на сите погоре, тоа е вреди да се напомене дека е потребно со цел да се бори против лош здив, не само со добра волја да ги четкате забите, но не заборавајте за испирање на храна што ќе консумираат, а вие не треба да се подигне проблеми со забите, желудникот, ако ги има.

Третман на цревни заболувања, стомачни и забите треба да се направи, без одлагање, бидејќи присуството на бактерии во нив само ќе ја влоши општата состојба на секој орган. Се надевам дека ова е јасно, и да ги следат сите овие совети дадени причини ќе бидат во можност да се заштитат себе си од идните проблеми.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причините за лош здивПричините за лош здив
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
» » » Здив - Причини, третман, зошто устата смрди, како да се ослободи?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru