Детето мириса на устата - што да правам?

Детето мириса на устата - што да правам? Секако дека секој родител сеќава пријатен мирис млечно беше од устата кај доенчиња и мали деца во доенчиња. Сигурно не може да се каже, но веројатно не се сеќава. Овој пријатен мирис произлегува од витално значење на млечна киселина бактерии во устата на малите деца. Во оваа поволна средина, не постои простор за развој на непријатни мириси, како и за репродукција на патогени микрофлора и гнилостните бактерии, кои произведуваат лош здив во многу возрасни.
Но, порано или подоцна, со мирис на устата кај децата се јавува ... Значи, да се анализира во повеќе детали за причината за ова, а детето мирис од устата - што да прави со него. За да работи правилно, тоа е важно да се разбере причините за тоа што се случува.

Причини за здив

Важно е дека ако лош мирис во новородено бебе или дете постаро постои индикација дека треба да се обрне внимание на вашето здравје трошки. Впрочем, како и како возрасен, бебето може да биде многу причини за мирис. Прво - ова е, се разбира, стоматолошки болест. Кариесот - е една од првите причини. Второ - проблеми со дигестивниот тракт.

И, се разбира, главната причина, како кај возрасни и деца, е развојот на гнил микрофлора. Ова се должи на фактот дека на рамнотежа е нарушена микрофлора во усната шуплина. Таква причина - во 90% од случаите на оваа болест.

"Мирис" од устата во утринските часови

Тоа не е неопходно да се плаши, затоа што во текот на денот плунката и движењата на мускулите на устата се отстранети останатите фрагменти од храната, од устата. плунка во текот на ноќта таму е малку, така што бројот на бактерии рапидно се зголемува, и тоа потсетува на мирисот на застоена по спиење. По темелно процедури утро проблемот исчезнува целосно.

Неквалитетна орална нега на

Ако еден непријатен мирис останува во текот на денот, тоа е можно дека причина за тоа е - погрешна орална нега. Изворот на мирисот е плоча, кое е независно од бројот на забите. Стоматолозите велат дека децата треба да учат за четка за заби, откако таа се зголеми прв заб.

Четкање за бебето не е лесна работа. Бидете сигурни дека детето четкање на забите најмалку 2 минути, 2 пати на ден, а не само на фронтот, но, исто така, на грбот и чисти просторот помеѓу забите. Кога детето ќе порасне, и го научи како да се користи забен конец, но му помогне да се 3-4 години во ова.

Како последица на кариес

Во овој случај, производите на распаѓање акумулираат во "дупка" на забот на мирис на пациентот и причина. Ако испитува нејзината уста и не најде било каква штета на забите, тоа е добро, но сепак го посетите вашиот стоматолог. Мирис може да произлезе од воспалителни болести на непцата кои бараат третман.

Туѓо тело во нос

Ако мирисот на устата и оди гнил мирис од носот и остава дебели жолти слуз - најверојатно детето заглавен во носот на некои мали објектот, а потоа заборави за тоа. Дете може да се жалат и непријатно чувство во носот и кивање. Консултирајте се со лекарот-LORu или најблиската станица за итни случаи.

Инфекција и горниот респираторен тракт

Се погледне на грлото на детето. На товар? Устата мирис може да биде симптом на ангина или ангина: гној и плакета на крајниците и на задниот ѕид на гркланот преполна микроорганизми кои предизвикуваат тешки мирис. Реата е во аденоиди и хроничен бронхитис. Се бори против болеста и лош здив, тоа е можно со помош на разни третмани за физикална терапија, испирање и инхалација.

Нарушување во гастроинтестиналниот трактГастритис, гастрични улкуси, дигестивни нарушувања и дуоденумот се должи на зголемување на киселоста често е кисело мирис сличен мирис на квасец тесто.

* На специфични "црн дроб" мирис е еден од симптомите на хепатит.
* Амонијак мирис може да биде знак на бубрежна болест.
* Мирис на ацетон - вели прекини во шеќер во крвта. Во такви случаи, треба да се покаже на детето на лекар, особено кога има и други знаци на болест: гадење, повраќање, слабост, вртоглавица.

dysbacteriosis

Најчесто болеста го прави самата се чувствува прилично елоквентно манифестира нарушување стол и надуеност. Но, постојат многу случаи каде што dysbiosis јавува речиси асимптоматски и прави се чувствува слаб апетит и лош здив. Прв bifidopreparaty и правилна исхрана помага да се справат и со мирис и да заборавите за dysbiosis.

Хронично воспаление на назалната мукоза

Реата од устата придружува алергиски ринитис. На носната слузница појави кора, која е формирана чувство на "застоен воздух" во поглед на ноздрите малку експанзија. По консултација со Лора, тој ќе ви препише капки или спрејови да придавам влогови на носната слузница.

стрес

Силни емоции кои се предизвикани од обвиненијата во градинка или искуства поради укинувањето на посетата на зоолошката градина, смртта на домашно милениче, предизвикувајќи сува устата и лош здив. Ако детето почнува да се нервозни, му даде да пијат чиста вода и си го цица на нешто кисело. Киселината почнува да предизвика сериозни саливација, тој ги отстранува непријатната миризба.

исхрана неточност

Дури и малите количини на кромид или лук во храна, јадења од зелка, масни јадења со месо, многу сирење може да се потсетам во текот на денот по пиење. Исто така е можно дека бебето не е добивање доволно течности.

Постојана лош здив не може да се земе во предвид! Во многу случаи, тоа е предзнак за сериозни болести. Постојана лош здив - причина да се сврти кон педијатар. Но, на спрејови и бонбони за освежава здивот не може да се смета, барем до седум години!

Тогаш, како да се ослободи од лошиот здив во дете?

Првото нешто да се направи кога ќе забележите дека бебето мирис од устата - за да одат на педијатар. Ако тој не ја потврди нивната болест - оди на стоматолог. И ако тој ќе се елиминираат сите на нивните сопствени, и здив ќе биде, тогаш ќе треба да се справи со независен начин детето. Прво, обидете се да се отстрани од исхраната на детето сите слатки.

Се разбира, многу луѓе ќе речат дека тоа е тешко и речиси невозможно. Само замени сите на слатки шеќер во мед. Може да се користи како мед за џвакање во чешел, сакате - само евакуирани. Првото нешто што ќе го направи мед - дејствува тука како germicide. Зголемување на внесот на овошје во исхраната, особено киселина - јаболка, агруми, итн Како плунката самата се бори со бактерии, зголемена саливација, може да го намали ефектот на лош здив кај вашето дете. Заштита на здравјето на своите деца!

Bobrishev Тарас, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за ацетон здив мирис детеПричини за ацетон здив мирис дете
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Што храна предизвикуваат лош мирис на телотоШто храна предизвикуваат лош мирис на телото
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
Како да се ослободите од лошиот здив народни лековиКако да се ослободите од лошиот здив народни лекови
» » » Детето мириса на устата - што да правам?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru