Внатрешен извор на енергија за човечкото тело

внатрешен извор на енергија за човечкото тело Со почетокот на пролетта, наместо на долгоочекуваниот висока плима сили, можете да се чувствуваат како една неразбирлива слабост, апатија и замор. Оваа т.н. пролет бери-бери, која ќе има влијание. Во текот на зимата на телото исцрпени резерви на витамини и минерали, а тоа е сега повеќе од кога и да треба вашата поддршка и изводливо шминка.

Пролет, секако, не е најдобро време да исхрана. Јадење во ова време од годината треба да биде избалансиран и во насока на добивање на витална енергија. Неа да може да обезбеди специфични производи. Ова е најкорисен храна за луѓето.

Прво на сите, да обрнат внимание на зеленчук и овошје. Бидете сигурни да се вклучат во вашата исхрана, но бидете внимателни - тие често се богати со коњ дози на нитрати, и може да предизвика акутно труење. Обидете се да се купат производи во продавници на мало, кои редовно ги помине санитарно-епидемиолошка инспекција. Исто така, пред јадење нивните пополни со вода за половина час, а потоа исплакнете повторно во нова вода.

Не брзање на првата, само се појави овошје и зеленчук - почесто тие грев на високи дози на штетни материи. Потопете неколку недели, следниве страни ќе биде поевтино и побезбедно.

Ограничете го внесувањето на животински масти. Тие предизвикуваат замор и апатија, и не ќе им овозможи на соодветна количина на енергија за телото. Тоа е подобро да ги заменат со растителни масти - се наоѓаат во маслиново, сончоглед, пченка и други масла.

Исто така, вклучуваат во исхраната на полинезаситени масни киселини омега 3, најголем број во масни морска риба. Не залудно пред децата беа дадени да пијат рибино масло. Тој има позитивен ефект врз севкупната состојба на човечкото тело со зголемување на метаболизмот и активноста на мозокот.

Бидете сигурни да се јаде во утринските часови. Појадок - тоа е прашање на навика, и ако ви кажам дека ништо не може да им помогнам на поспан, не почнувајте учење со викенд појадок. За да почнете со малку будење порано од вообичаеното, следат неколку едноставни физички вежби и се кул туш - па ќе се разбудам на телото и да се подготви за јадење.

Идеален извор на внатрешната енергија за човечкото тело - каша. Тие се состојат од сложени јаглехидрати и даваат чувство на ситост за целиот ден. Ако го додадеме на тоа овошје или зеленчук, сирење и кафе без шеќер, а потоа полноправно почеток на денот ви се предвидени. Појадок, ќе се заштитат себе си од snacking пред вечера, и конечно да се разбуди и да се вклучите во продуктивна работа.

Ручек треба да биде 50% од калориите земате во еден ден. Што точно ќе имате, се зависи од вашите способности и навики. Обидете се да не јаде ладна храна закуска со ништо, а особено да не прибегнуваат кон помош на брза храна. Таквата храна не даде соодветна чувство на ситост, и се населува во вашето тело "лош" холестерол.

Вечера не треба да биде доцна. Но неговата точна време зависи од времето на вашето спиење. Не јадете по шест - клише е, всушност, пауза помеѓу оброци и пред спиење треба да биде два или три часа. Вечера не треба да бидат здрави, така што нема да преоптоварување на работата на желудникот. На нејзината содржина на калории како појадок, но сложени јаглехидрати веднаш надвор од местото.

Најдобар вечера ќе биде риба или месо во варени или печени форма (но не пржена), заврши со зеленчук салата, која ќе навивам во маслиново масло.Ако во текот на денот и ја повлекува за да јадат, отстрани од работното место и поле на гледање на сите видови на бисквити, колачи и бухти на. Тие ќе ви даде енергија за кратко време, но не пропушти можност да се населат на колковите и половината дополнителни сантиметри.

Купи и секогаш носи со фстаци или некои други ореви, го дофати со торба на суви кајсии и сливи, се мијат и се става во предниот дел на јаболко. Овие закуски не се гледа на сликата и даде сила да се одржи надвор додека ручек или вечера. На помалку гладни во текот на работното време на секој час се напие чаша вода.

Кои се храна дефинитивно треба да се вклучат во вашата исхрана, така што нема да се чувствуваат трајно губење на сила?

Пијте зелен чај, има заживување ефект и антиоксидантни својства. Исто така, зелениот чај помага на телото да апсорбира витаминот Ц. Тоа, исто така, не заборавајте да го вклучите во вашето мени во форма на пиперка, роза, цитрус.

За добро здравје и оптимизација на процеси на размислување потребно да се јаде риба - харинга, сардини, туна, скуша и други.

Многу енергија, исто така ќе се потпреме месо - Турција, пилешко, зајакот. Тие најдобро се печени или варени.

Ореви и семки, се разбира, многу калории, но тие содржат полинезаситени масти, и даваат чувство на ситост за долго време.

Бидете сигурни да се вклучат во вашиот мени морски плодови, црниот дроб, јајца, сирење - тие ќе му овозможи на вашето тело суштински елементи во трагови како цинк, селен и други.

Ако имате можност, обидете се да се дистрибуираат сите храна се јаде во еден ден, пет или шест приеми.

Ова ќе се обезбеди стабилно ниво на шеќер во крвта, што не ќе се појави вртоглавица и слабост. Исто така, таков режим е позитивно влијание врз општата состојба - внатрешната енергија на човечкото тело ќе биде надополнет и ефикасно потрошени од страна на телото во адекватни количини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоми и третман на пролетната бери-бериСимптоми и третман на пролетната бери-бери
Бери-бериБери-бери
Калории БериКалории Бери
Како човек да се јаде во пролетКако човек да се јаде во пролет
Како да се избегне пролет бери-бериКако да се избегне пролет бери-бери
Енергетски производи за функцијата на мозокотЕнергетски производи за функцијата на мозокот
Moriamin Форте - комплекс витаминиMoriamin Форте - комплекс витамини
Враќање на телото во текот на пролетта бери-бериВраќање на телото во текот на пролетта бери-бери
ComplivitComplivit
Пролет бери-бери: како да се спречи децата и возрасните, што да пијат витамини?Пролет бери-бери: како да се спречи децата и возрасните, што да пијат витамини?
» » » Внатрешен извор на енергија за човечкото тело

© 2011—2021 ma.ungurury.ru