Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?

Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа? Мувла е многу издржлив и остварлива лице. Таа ни ја придружува во текот на еволутивната период и сега зачекори напред на адаптибилност и опстанок. Таа има многу форми, и може да биде како мали како нечистотија на храна, и фактор што доведе до уништување на куќата. Мувла може да предизвика сериозни, па дури и фатални болести, но во исто време тоа е револуционерен лек - пеницилин.

Спори од мувла се насекаде околу нас, тие се во храна и доаѓаат со клима што лебдат во тоа цело време во нашата дишните патишта. Постојат многу од нејзините видови, кои се разликуваат во структурата. Но, во исто мувла има само два вида на предива. Некои од нив содржат спорови и активно да се подготвени, додека други се мицелиум и да навлезат длабоко во производи. Во овој случај, на конец може да се дистрибуира во текот на целата површина на погодените производ, така што не може да се ослободи од него само намалување на погодените дел од видливи.

Најчесто во нашите животи се најде на 2 видови на мувла: црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме против него? Морам да кажам дека овие видови на го добила своето име од бојата на надворешниот дел.

зелена материја

Тоа е, исто така, името на Trichoderma. Таа се појави на храна и е близок роднина на мувла од кој е произведена пеницилин. Овој вид расте многу брзо на површината на храна, како и дистрибуира предиво на сите неговите длабочини. Ако производот е во високата влажност и топлина, зелена мувла многу брзо сето тоа покрива.

Ако сте пронашле погодените храна, не заборавајте да го фрли, бидејќи тоа е формирана насоки мицелиум може да се токсични и да доведе до тешко труење. Откако ќе го отстрани зелено филм да го блокира сè повеќе и повеќе опасни, бидејќи веќе има токсини. Ако го јадат, трчате на ризикот од сериозно отруен.

црна мувла

Тоа е популарна име на "Chernaya Boroda" е многу честа појава. Ако барем некои од неговите допир, неговите спори веднаш да растера околу во големи количини. Овој имот донесе овој вид на мувла некои негативен публицитет, бидејќи спорите може да предизвика водени очи, астма, бронхитис, назална конгестија, астма, алергии, па дури и рак.

Црна мувла живее на сметка на прости јаглехидрати и форми најчесто во места на висока влажност - ходници, бањи, подруми. Од лицето е изложено на редовна интоксикација, постојано се соочуваат со неа, тогаш тоа се смета за екстремно токсични мувла.

Како да се справи со мувла?

Веднаш морам да кажам дека таква конфронтација ќе биде многу тешко. Дури и свежо санираат со употреба на современи материјали, нема да ви помогне ако вашата куќа е топло и влажно. Фатени на влажна површина контроверзии веднаш да почнат да растат длабоко во материјалот, го прават бавно уништување како домување и здравство.

Мувла сака најмногу 95% влажност и температура од околу 20 ° C. Исто така, таа се допадна недостатокот на нацрти и вентилација. Така првото нешто да се направи - е да се грижи за добра вентилација на просториите и да ги отстрани вишокот на влага.Дома наезда може да влијае на фактори како што се прав во куќата, бидејќи спорите на мувлата често се префрлени домаќинство прашина, и само се чека во крилја за ртење. Тоа не е неопходно за чување на книги, производи од дрво и природни материјали во области со голема влажност. Библиотеките треба да се обезбеди добра вентилација.

сте јаделе во бањата постојано влажни ѕидови, течење на вода од чешмата и собира кондензација, тогаш веројатноста на мувла се зголемува значително.
Температура под нулата не доведе до смрт на спорот. Тие може да го уништи висока температура, како што врие за два часа. Но, ѕидовите не се pokipyatit!
Одлична алатка за борба против мувла е сончева светлина и сушење работи под сонцето.

Таа мора да се запомни дека речиси било каков материјал може да биде брзо уништен од страна на мувла. Оваа ткаенина, и дрво, и ламинат, и тули и бетон. Значи, тоа е изградба или реновирање, треба да се даде предност на оние материјали кои се посебно protivoplesnevoy импрегнација.

За преработка во ѕидовите на подрумот треба да се користи лепило за канцелариски материјал или бакар сулфат. Исто така е можно да се впуштат во вар или горење сулфур (110sq.m земе на 200g на сулфур).

Подови, мебел и бања ѕидовите се третираат со следниот состав: на литар вода се 45gr алуминиум калиум сулфат, црна сулфат и 25g 20g редовните готварска сол.

Оние подни површини каде што има мувла, можете да посипете кујнска сол.
Книги за преработка, можете да го користите формалин, тоа се шири со вода. Влажни стапче за да се третираат хартија.

Обидете се да се одржи на мебел, така што меѓу него и ѕидот имаше интервал.
Производи од дрво може да се заштитат од напад од страна на сол "Bischofite".

Јод може да се користи за заштита на производи од мувла. посипете на мала топка на памук и ставете ја во пакет со леб. Исто така е можно да се одржи едно шише со јод во фрижидер или во полето за леб, за покривање на вратот на лабава парче памук. Кога "Свадба Crashers" леб кутија и ладилникот мора да биде темелно да се исчистат со сода бикарбона и се исуши.

Знаејќи како да се справи со него може да се себе си и вашите најблиски од патолошките ефекти од црни и зелени гости заштити.

Екатерина, medicsguru.ru


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сирење за здравјето на луѓетоСирење за здравјето на луѓето
Што е ризикот од идното користење на купените производиШто е ризикот од идното користење на купените производи
Тоа е корисно за тоа дали лицето е леботТоа е корисно за тоа дали лицето е лебот
Методи за борба против габиМетоди за борба против габи
Закана за здравјето во куќи и становиЗакана за здравјето во куќи и станови
Мувла црна зелена Како да се боратМувла црна зелена Како да се борат
Предности и штети на мувлаПредности и штети на мувла
Како да се повлече на мувла од облеката? докажани начиниКако да се повлече на мувла од облеката? докажани начини
Сирење: придобивките и штетите, контраиндикацииСирење: придобивките и штетите, контраиндикации
Габа на ѕидовите. Како да се прикаже на габа на ѕидовите?Габа на ѕидовите. Како да се прикаже на габа на ѕидовите?
» » » Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru