Мирен сон на децата

Мирен сон на децата Сите деца се заспие на различни начини, во прилог на различни периоди од неговиот живот pipsqueak да потоа безбедно и лесно да заспие, а потоа се разбуди и често е тешко "предаден во рацете на Морфеј". Мирен сон зависи од различни фактори: благосостојбата и здравјето на детето, впечатоци, нормални услови сон, добар апетит и удобни кревети.

Секое дете има свој биолошки часовник, со што постои уште од раѓање. Тие се утврди однесувањето на детето, неговиот апетит и желба за спиење. Научниците докажале дека овие часовници се формираат пред раѓањето трошки, фиксиран на генетичко ниво, така што тие се многу тешко да се надминат. Во некои случаи, како на борба може да биде дури и опасни за здравјето, како прекини во дневните рутини може да предизвика влошување на здравјето, па дури и различни болести.

новороденче спиење

За прв пат по раѓањето на pipsqueak речиси секогаш спие и се буди само да јадат. Спиење во овој момент не е приспособена, па детето може да се разбуди во различни временски интервали - и преку перото на минути, а по три или четири часа. По некое време, по еден месец од животот, да закаже малку израмнија, а бебето го гради својот сопствен ритам на будност и спиење.

За да трошка постепено поделени ден на ден и ноќ, ноќта треба да биде можно да се изолира на соба од бучава, и во светлината на денот е добар, ако тоа е да се спие под неколку придушени звуци на апарати за домаќинство. Не плашете се да се разбудам на дете работат во соседната соба, ТВ, разговори или за миење садови. Детето помирни спиење ноќе, вечер пракса пливаат пред да го стави во кревет.

Можни пред спиење малку се тресат трошки, масажа дланка, туп на главата и нозете.

бебе спие во шестмесечна возраст

Во тоа време на бебето спие помалку, не спијам веднаш после јадење, и игра за некое време. Во цел за бебето да спие во текот на ноќта време, тоа е потребно да се формира ноќните спиење ритуал за него. Сите активности мора да се изврши во истиот редослед и во исто време. Па може да се пливање, нишајќи раце, покриени со завеси и вклучување на ноќно светло. Со оваа возраст, детето мора да се разбере дека тој спие само во неговата креветчето.

Бебето спие падна не треба да смогвам активни игри во вечерните часови без никакви проблеми. Некаде во еден час пред спиење, се оди на тивок разговор, да му кажам една приказна. Од особено значење е развојот на вештини за да се пополни во исто време.

бебето спие во една година

На оваа возраст, бебето спие во текот на денот еднаш или двапати, во траење од една и пол до два часа, ноќен сон е десет до дванаесет часа. Во овој случај, бебето треба да спие во неговата креветчето.
Тоа мора да бидат поставени во исто време. Во тој случај, ако трошка е непослушен и не сака да биде сам во својот кревет, слајд кревет и легнете на неговиот. Дојдеме до рацете на детето, тоа галење и потпевнува приспивна песна (иста). Со цел да се развие на рефлекс заспијам мајка може да се преправа да се спие, длабоко дишење и ритмички и puffing.

Со годишниот ритуал бебе спиење може да биде малку изменета: отстранување на играчки заедно, се стави на пижами и ширењето кревет.

Ако трошка упокои во креветот на родителите, пред да се пресели во креветчето да бидат сигурни дека за да се загрее на тоа, во спротивно бебето ќе се разбудам на ладно постелнина.
Можете да проверите на бебето книга, и ставање него во кревет, се дискутира за тоа, да пее една песна.

И покрај протестите, секогаш се стави трошки во исто време. Но, не го казни, и, во секој случај, не плесване. Спиење не треба да се гледа како казна. Објаснете му на вашето дете дека спиењето е неопходно за сите да се релаксираат.

кошмариПо две години од животот на детето одеднаш може да почне да се страв е сам во соба или да се плаши од мракот. Третирај повеќе внимателно и обидете се да се надминат ваквите стравови со помош на казни. Така да може да се формира само стабилна фобија.

Кажете му на вашето дете добра приказна и да седат со него додека тој заспива. Оставете го nightlight во собата и во креветот, напуштите вашиот омилен детството играчка.

Пат од трошките на рацете и нозете, тој мора да се чувствуваат вашето присуство и да се чувствуваат заштитени.

бебето спие во две години

Дремење на овој период сам, понекогаш дете може да го откаже. Во овој случај, ноќен сон е потребно да се префрлат на еден час порано. На оваа возраст, бебето треба да спие околу 12 часот навечер.

Пред спиење повтори истиот ритуал за перење, четкање на забите, мазнење од креветот и да се облечете пижами.

бебето спие во последните три години

На оваа возраст детето веќе има многу да се направи на свој. Во вечерните часови, барајќи од него да се отстрани играчка и да им посакам добра ноќ. Малку да ги собереш на самата книга за една вечер на читање. Тој четки заби и миење на лицето, го става на пижами и Родни рече добра ноќ надвор со спална соба на мајка ми.

Таму може да се провери од бебе книга и да дискутираат за гласот на нејзината мајка мора да биде рамна и монотоно, така бебето може да спие лесно.

трошки разговор дека ноќта во неговиот сон да се омилени ликови од бајките.

Постепено се формира спиење животни вештини на детето. Не мора да го остави сам во соба, се на другиот крај на тоа. Во тој случај, ако бебето е немирно, одиме до него, и да разговараат повторно да се отстрани.

Мирен сон на вашето дете зависи од упорноста на двајцата родители, а е зависна од формирањето на вештини сон уште од рана возраст.

Екатерина, medicsguru.ru


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Детето не спие: ПричиниДетето не спие: Причини
Што е синдромот на ненадејна смрт детето?Што е синдромот на ненадејна смрт детето?
Дневна спиење кај децатаДневна спиење кај децата
Причината за недоволно спиење кај детеПричината за недоволно спиење кај дете
Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Лоши соништа и кошмари кај децатаЛоши соништа и кошмари кај децата
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
Gipertonus болест на новороденото бебеGipertonus болест на новороденото бебе
Првиот проблеми со здравјето на дететоПрвиот проблеми со здравјето на детето
» » » Мирен сон на децата

© 2011—2021 ma.ungurury.ru