Мерки за борба против прекумерно потење

Мерки за борба против прекумерно потење Ако нозете пот толку многу што од чорапи и чевли се секогаш непријатен мирис, ако често се чувствуваат непријатност на влажни дамки на облека, особено во пазувите, треба да знаете што се мерки за борба против прекумерно потење и постојано за нив да се прибегне .

Во медицината, потење нозете, рацете, пазувите и други области на човечкото тело се нарекува хиперхидроза. И тоа бара посебен третман. Ако лицето не се имате било какви одредени проблеми кои се поврзани со хиперхидроза, но тој верува дека потта е доволно силна, тој треба да преземе акција за борба против потење и мирис.

користење на антиперспиранти

Луѓето со прекумерно потење треба да се користи не само дезодоранси, имено антиперспиранти. Фактот дека дезодоранси блокираат само мирисот на пот, додека антиперспиранти се борат со прекумерно потење. Применуваат овие средства треба да биде 2 пати на ден, наутро и навечер. Ако користите antiperspirant еднаш на ден, тогаш тоа не е подобро да се направи наутро и пред спиење. Antiperspirant потреба да се фаќа во сува кожа масажа движења. Оваа алатка може да се користи како мерка за борба против потење на пазувите, не само за, но исто така и за други проблематични области. Потење нозете може да се справи дезодоранси спреј, бидејќи тоа може да биде лесно да се примени помеѓу прстите. И ако кожата на лицето потење, агентот може да се примени на косата.

избор на облека

• Набавка облека направени од материјали кои апсорбираат влага и. Овој имот е во посед памук и лен ткаенини, како и специјални материјали кои се користат за производство на спортска опрема.

• Носете неколку слоеви на облека. Жените треба да носат облека во кратка форма-фитинг маици, користете влошки да апсорбира потта. И добро мажите да носат памучна долна облека. Таа ги апсорбира вишокот на влага.

• Изберете право облека боја. На бело, светли работи пот дамки се повидливи отколку на облека на темни ткаенини или модели работи.

• Носете чевли кои дишат. Многу производители на обувки квалитет на материјалите што се користат апсорбира влага. На пример, на стапала може да се состојат од материјал кој е во состојба да апсорбира влага или имаат посебни отвори за да се овозможи влага на чевли. Такви својства има само вистинска кожа чевли, и други природни материјали.

• Носете екстра облека за да може да се отстрани контаминирана пот дамки од облека и го стави на чиста. Пред промената, треба да се избрише со влажна пазувите и суво марамчиња. Оние кои страдаат од испотени нозе, треба да се носат со чорапи и чевли можно.Промена на исхраната и начинот на живот

• Како мерка за борба против потење е да се откаже од луто храна. Фактот дека таквата храна, како чили пиперки, може да предизвика тешка потење. Покрај тоа, оние кои консумираат големи количини на лук или кромид тенџере има многу непријатен мирис. Затоа, да се биде на јавни места, тоа е подобро да се користи производи без силен мирис и вкус се изговара.

• Не пијат кофеин пијалаци, како што, исто така, предизвика потење.

• телесната тежина. Губење на тежината не само што придонесува за целокупното подобрување на телото, но, исто така, помага да се ослободи од потење.

• Не заборавајте за процедурите за хигиена. Намалување на мирисот на пот придонесе за едноставни секојдневни рутини. Туш треба да се зема два пати на ден, со користење на дезодоранси сапуни. Оваа алатка ја елиминира бактериите кои предизвикуваат лош здив. Користете влажни влошки, кои секогаш треба да биде во сопственост на, за да може да ги избрише потта во проблематичните области. Не е лошо, и да ги преземат со antiperspirant. Тој го отстранува непријатната миризба. Тоа е особено потребно по спортот или во стресни ситуации.

Рецепти од традиционалната медицина

• Користете лушпа на мудрец. Се верува дека ако пијат овој пијалок може да се смири нервите кои предизвикуваат потење. Да се ​​подготви супа треба да се прелива 4 лажици Мудрец остава 0,5 литри врела вода, се стави за 5 минути на тивок оган, а потоа вирус и пијалок.

• Јадете релаксирачки чаеви. Потење често се јавува во стресни ситуации. За да се избегне ова, може да се пие пред спиење лечи чаеви кои помогне да се опуштите и целосно да се релаксираат.

• се бања со етерични масла. Се ослободи од мирисот на портокал помага масло, роза, лаванда.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зголемено потење? Вие мора да ги следат правилатаЗголемено потење? Вие мора да ги следат правилата
Што е Хиперхидроза дали да се ослободат од прекумерно потење на пазувитеШто е Хиперхидроза дали да се ослободат од прекумерно потење на пазувите
Ако се загрижени за тешка потење под пазувитеАко се загрижени за тешка потење под пазувите
ПотењеПотење
Како да се ослободите од потКако да се ослободите од пот
Почнав да се потам изобилно, зошто?Почнав да се потам изобилно, зошто?
ХиперхидрозаХиперхидроза
Хиперхидроза. Предизвикува. народни лековиХиперхидроза. Предизвикува. народни лекови
Хиперхидроза: Третман домаХиперхидроза: Третман дома
Начини за борба против потење на нозетеНачини за борба против потење на нозете
» » » Мерки за борба против прекумерно потење

© 2011—2021 ma.ungurury.ru