Chokeberry во народната медицина

Chokeberry во народната медицина Чест и сакан chokeberry во народната медицина за фактот дека плодот не само што имаат одлични нутритивни својства, но исто така корисни во лекување на разни болести, што овозможува да се примени успешно како главна состојка во многу concoctions и напивки. Црна chokeberry (аронија) се користи во народната медицина за долго време, тоа е грмушка, мало дрво, не повеќе од 2 метри во висина со темно сина овошје. Бобинки chokeberry имаат курва, адстрингентно, кисело-сладок вкус, тие се одлични желе, желеа, компоти, сирупи, десерти, сокови, чаеви, чаеви, екстракти и тинктури.

За да chokeberry може да биде успешно се користи во народната медицина, потребно е да се земат предвид многу нијанси, почнувајќи од собирање, складирање и завршувајќи со методот на подготовка на лек. Се верува дека во брзање да се соберат плодовите не треба да биде, затоа што најголема корист и најдобар вкус на chokeberry освои само во октомври, додека темна боја е често на крајот на летото. Ако бобинки се зрели, кога притискање на нив лесно изолирани сок темна рубин боја, па најдобро време на бобинки е почетокот на есента. Дел од посевите може да се сушат, замрзнување на дел и потоа Дозволени Арон ќе се користи како кулинарски и медицински цели.

По проверка на зрелост на плодови, овошје треба да се сече со ножици гранки, тие треба да се чуваат во проветрени простори, со кластери. Ако порано chokeberry само ја спушти на јаже, а со тоа се чуваат за зима, но сега многу повеќе на едноставен начин: сушено овошје во рерна на тивок оган. Бобинки се добро зачувани во дрвени или стаклени садови, но не и цврсто затворени, а опфатени ткиво. Пред chernoplodki плодови треба да се средиме, поцрнети и расипан плод треба да бидат исфрлени. Роуан чува не повеќе од 2 години, под услов да е право содржина. Ако складирање метод избрани мраз, мора да се запомни дека некои од неговите корисни својства Роуан изгуби, иако се уште е сосема доволно за потребните цели. Замрзнати chernoplodki долго време се чуваат, се препорачува да ја користите за една година, тоа е подобро за 8-9 месеци.

1. chokeberry за изгореници. Однесувајте се кон засегнатата кожа со свеж сок од фабриката, која успешно и брзо се обновува оштетените клетки, како и олеснување на болката и исцели раната брзо.

2. Со цел да се намали крвниот притисок. Супа chokeberry пие 3 пати на ден 1/3 чаша половина час пред оброк.

3. За да наситен на телото со витамини. Бери витамин чај подготвен од комбинација во еднакви количини на овошје chokeberry, се зголеми колковите, и црни рибизли. Мелница за мелење сите се меша компоненти, 2 лажици мерка, се посипува врела вода (0,5 l) беше ставен на мал оган, оставете 10 минути. Оставете го да отстои неколку часа, а потоа се исцеди и се 3 пати на ден пред јадење. Тоа е многу корисно да додадете мед, чај помага со витамин дефицит, замор, анемија.

4. За третман и превенција на атеросклероза. Мерка 1 kg плодови chokeberry е повлечен во конзерва, пред-излитена со 0,7 кг шеќер. Како резултат на мешавина беше се чуваат во фрижидер, се 100 g на ден, поделени во неколку делови, да се подобри терапевтски ефект додадена на чај.

Бобинки од аронија имаат голем број на други лековити својства:

- има лаксативно, antispasmodic, хипотензија, анти-воспалителни, choleretic акција;- корисни во хипертензија, хеморагична дијатеза, на разни нарушувања на крварење коагулација, ревматизам, атеросклероза;

- подобрување на состојбата на црниот дроб, промовира отстранување на жолчката;

- врз основа на опишаните растителни препарати кои се користат во третман на кардиоваскуларни и инфективни заболувања;

- се користи за да се намали чувствителноста на капиларите предизвикан од Х-зраци;

- имаат позитивно влијание на toxicosis, ниска киселост;

- го спречуваат развојот на патогените микроорганизми, особено Staphylococcus aureus;

- Тоа се покажа како корисни ефекти на лекови врз основа на chokeberry во третманот на ракот;

Контраиндициран за користење на плодовите од аронија лица со алергиски болести, пептичен улкус, гастритис, кои страдаат од киселост, тромбофлебитис, има зголемување на згрутчување на крвта. Треба да се запомни дека chokeberry помага во намалување на крвниот притисок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » » Chokeberry во народната медицина

© 2011—2021 ma.ungurury.ru