Третман на халитоза народни лекови

третман на халитоза народни лекови Не најмалку улога во однос на луѓето играат на вкусови и мириси. Не случајно е светлина, суптилен вкус на добар парфем делува возбудливо, и мажите и жените. Нежна мирис на кожата, косата е во состојба да донесе сакана мажи луд во љубов игри, овој аспект е од големо значење. Спротивно на тоа, ако некое лице од непријатен мирис, комуникација со нив е малку веројатно некој ќе се бара за. Непријатен мирис од лице може да стане причина за неуспех во животот, љубовта, понекогаш тоа влијае на такви моменти од нашите животи, кои на прв поглед се далеку од тоа: се јавуваат проблеми на работа, во секојдневниот живот.

Еден многу сериозни моменти во овој поглед е дека мирисот на нашиот здив. Одвратно здив соговорник дури и може да се фати голема оддалеченост, а тоа, пак, укажува на тоа дека сликата е расипан. Можете да носат скап костум или убав фустан, се однесуваат како кралица на рецепција, но присуството на лош здив негира сите напори да се создаде добар имиџ. Многу од нив не се збунив со овој проблем, се освежава здив ковачници на пари и гуми за џвакање, но треба да знаете дека од лош мирис може да се елиминира еднаш и за сите. Значи, лош здив третман на народни лекови.

Со цел да се ослободи од овој проблем, потребно е прво на сите да се утврди причината. Тоа лош здив е само почеток поради неисчистени забите, иако тоа е, исто така, важно да се разгледа ќе биде грешка. Сите од нас од детството се учат да ги мијат забите секој ден, а вредноста на оваа постапка е тешко да се прецени. Ако забите не се чистат секој ден, храна остатоци заглавени помеѓу нив, ќе изгние, патогени акумулира, што ќе доведе до заби и усната шуплина болести. Лош здив може да бидат истребени со примена на третман на народни лекови.

1. Земете сушено нане лисја во износ од една лажица и се прелива една чаша врела вода, по што средствата се потребни за да кисна за еден час. По ова, алатка што треба да се филтрира и да додадете неколку капки сок од лимон (Може да се замени со оцет). Устата е потребно да се измијат оваа алатка неколку пати во текот на денот.

2. Од лош здив е многу добар камилица. Поради тоа што е потребно да се подготви чај, земајќи две лажици од ова растение во сува форма, залив 0,5 л вода и се вари пет минути. Пијат секој ден, неколку пати, секој пат подготовка на свежи.

3. супа од остава бели Алдер помага да ги сотре халитоза многу ефикасно, која треба да се примени е третманот на овие народни лекови: сецкани Алдер остава бели земајќи ги околу 20 грама, додадете вода (половина литар) и се вари 20 минути. Потоа филтрирање и по ладењето на собна температура, да се измијат тоа значи дека на усната шуплина. Постапката се врши на ден, наутро, попладне и навечер, пред спиење.

Од примарно значење да се ослободи од лошиот здив е идентификација на причините кои довеле до тоа. Во прилог на стоматолошки болест, лош здив може да предизвика болести на желудникот, дигестивниот тракт, како и одредени заболувања другите внатрешни органи за кои ќе има народни лекови за нивниот третман. Се разбира, за дијагноза на болеста за да се избегне во посета на лекар не ќе биде можно, така што не го стави надвор. Но, по идентификација на причините, можете да ги преземе своите методи на справување со постојните заболувања. Вреди да се напомене дека одвратно мирис од устата може да се случи после јадење одредена храна. Секој знае дека мириса лошо откако ќе јадат лук или кромид, но тоа може да се случи со прејадување, на пример, месо и други производи. Неопходно е да се внимателно ги следиме она што го јаде, и тоа ќе биде убаво со редовни здив да користите специјална исхрана. На постојана прејадување остатоци од храна не можат да имаат време да се обработуваат од страна на телото да се распаѓаат во желудникот и цревата и предизвикува лоша миризба од устата. Затоа, ако се прогонувани од страна на лош здив, се дознае причината и присуството на болеста, ќе се применуваат за третман на народни лекови на овој одредена болест.4. Да се ​​ослободи од лош здив може да се користи инфузија на тРава пелин, кои може да се земе во било која количина, Заливот врела вода и се остава да отстои за некое време. По се протегаат треба да се измијат устата, повторување на постапката неколку пати на ден. Тоа може да бидат подготвени од пелин чај и го пијат.

5. Постојат голем број на трикови на луѓето, кои им помогне не само да се излечи болеста, како привремено да ги маскираат мирис. Бидејќи тоа не е секогаш можно да се користи здив освежувач, или ако некој од било која причина не ви се допаѓа гуми за џвакање и слично, тоа е можно да се направи следново: секогаш носат Извештај печени семки од сончоглед - тие ќе ви овозможи добро да се скрие лош мирис за некое време. А добра алатка во овој поглед е, исто така, сушени каранфилче. Тоа може да се стави на образот (One Thing) неколку пати на ден.

6. Некои луѓе се препорачува да се ослободи од мирис со користење на растително масло, и без разлика што (сончогледово, маслиново, итн.) Доволно е да се земе една супена лажица од него и во рок од десет минути да се измијат устата, а потоа го плукаат.

7. од кантарион билка Свети Јован за подготовка на алкохол тинктура или купи во аптека. Земете ја во износ од 25-30 капки, разредена во половина чаша вода, се промешува, а потоа исплакнете ја устата.

8. oxalis Тревата може да се земе и да се подготви тинктура од него, но вие може да го земе на сок да се разреди. Ако се подготват за инфузија, неопходно е да се земе три лажички трева oxalis, истурете две чаши врела вода и оставете да кисна за неколку часа. По се протегаат потреба да се измијат устата.

Така, народни лекови за да се ослободиме од лош здив, има многу, а изборот на одредена си замина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Што храна предизвикуваат лош мирис на телотоШто храна предизвикуваат лош мирис на телото
Непријатна миризба од устата не е пречка не е проблем!Непријатна миризба од устата не е пречка не е проблем!
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за лош здивПричините за лош здив
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
» » » Третман на халитоза народни лекови

© 2011—2021 ma.ungurury.ru