Методи за борба против габи

Методи за борба против габи Калап е насекаде, таа придонесува за природен процес на распаѓање на растителни и животински организми, во која јаглерод диоксид е пуштен на слобода, обезбедување на потребните услови за човечкиот живот. Properties калап се користи во медицината, лекови, на пример, во добро познати пеницилин. Исто така, содржи мувла и во храната како што се пиво, вино, квасец, сирење, и многу други.

себе калапи не се токсични и во многу случаи не предизвикуваат штета на телото, тоа не е неопходно да се уништи скапи производи, ако одеднаш забележите светлина мувла на нив. Но, постојат и габи кои предизвикуваат проблеми со имунолошкиот и алергиски реакции. Ако одеднаш се најде алергија (црвенило, чешање, итн) предизвикани од габи, веднаш да се побара лекарска помош.

Правила и прописи за дозволена количина на мувла во домови таму, секое лице на различни начини го носи, со различни степени на чувствителност. Луѓето со предиспозиција за алергии може да се појави болка, иритација на грлото, назална конгестија, кинење, црвенило на кожата, отежнато дишење, кашлица. И ако човек боледува од астма, хронична болест на белите дробови или ослабен имунолошки систем може да биде посериозна реакција.

Неодамна во медиумите имаше информации за изгледот на "токсични мувла" или "црни". Експертите се во потрага по начини за борба против габи, но се уште не се воспостави јасна врска помеѓу сериозни болести како што се губење на меморијата (летаргија), крварење, и износот на мувла во куќата.

Ако имаше мувла во домот

Копирај калап поминува преку мали спори во воздухот. Споровите падне во куќата со растенија, миленичиња, ние сме во можност да ги доведе во куќата на облека и обувки.

Поволна средина за мувла се топли, влажни услови со среден хранливи материи, како што се влажни ѕидови во соба. Исто така, може да се случи во ладилникот времето на ѕидовите и прозорците. Фактори на ризик може да биде поплави, влажен подрум и протекување покриви. Убава животна средина за мувла се напојува со влажна drywall направени врз основа на хартија.

Пред појавата на мувла карактеристична е лепливата мирис. Потоа, тука рунтав црни дамки во бањата или на ѕидовите на собата. А ти да не може да се утврди со сигурност што видот и висината на мувла може да предизвика штета на благосостојбата и здравјето на луѓето во собата.

Отстранување и превенција

Начини да се справи со мувла се едноставни. Главната време да се забележи појава на мувла и да се спречи нејзиното ширење. Ако не се отстранат деловите од калапи, може да се појави стабилна непријатност кај некои луѓе. Исто така, мувла може да го уништи мебел, градежни материјали и други предмети за домаќинството. Постојат различни начини да се борат, но да се уништи комора на мувла првиот чекор ќе биде уништување на протекување и влажноста на воздухот во просториите да се ослободи од мувла.Начини да се справи со мувла

- Неопходно е да се обезбеди вентилација за домашни уреди кои произведуваат појавата на влага - печки, греалки, сушење алишта;

- во области како што се бања и кујна, инсталација навивачи, или на некое време отворен за вентилација, влага отстранување на прозорци, врати;

- брзо да одговорат на истекување на течности, протекување, мувла не се појави, ако влажни или суви области се отстранат до 24 - 48 часа од почетокот;

- со детергент, сапун вода, средства за белење обидете да ги отстраните мувла во мали области (10 кв. м).

При користење на средства за белење:

- на мерење чаша да се раствораат во мала количина на вода, околу четири литри без мешање со амонијак или други средства за чистење (се развива отровни гасови кога се меша);

- Проветрувајте ја просторијата со отворање врати и прозорци;

- Се користи заштитна опрема (очила, ракавици, маска).

Во случај на големи џебови на мувла подобро да се вработи на услугите на лиценцирани професионалци кои имаат искуство во справувањето со мувла.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Каков вид на работа е направено од страна на корисни бактерииКаков вид на работа е направено од страна на корисни бактерии
Сирење за здравјето на луѓетоСирење за здравјето на луѓето
Кандидијаза кај мажитеКандидијаза кај мажите
Габични заболувања надворешниот слушен каналГабични заболувања надворешниот слушен канал
Алергии и алергени за човечкото телоАлергии и алергени за човечкото тело
Мувла црна зелена Како да се боратМувла црна зелена Како да се борат
Затворен растенија влијаат врз човековото здравјеЗатворен растенија влијаат врз човековото здравје
Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?
Предности и штети на мувлаПредности и штети на мувла
Сирење: придобивките и штетите, контраиндикацииСирење: придобивките и штетите, контраиндикации
» » » Методи за борба против габи

© 2011—2021 ma.ungurury.ru