Однесувајте се кон халитоза традиционалните методи

Однесувајте се кон халитоза традиционалните методи Непријатни отпорни мирис од устата наречен халитоза, тоа може да биде знак на болести на оралната хигиена, а како резултат на патолошки процеси во човечкото тело. Развој на халитоза предизвикува психолошка непријатност и има социјален аспект.

Традиционална медицина препорачува многубројни начини за лекување на халитоза традиционалните методи. Но, прво треба да се разбере причините за неговото настанување.
Појава халитоза предизвикани - недостаток на орална хигиена, дентална заболувања, заболувања на непцата, периодонтално заболување, со користење на погрешно фабрикувани ортодонтски протези пушењето.

Како што може да се игра важна улога во причините на халитоза - синдром на сува уста произлегуваат од хормонална нерамнотежа, стрес, често се случуваат (хронична) ринитис, синузитис, ангина, гастричен болест или други внатрешните органи, патологија бронхо-пулмонална систем.
Причината за орална malodor можат да бидат строги диети, како резултат на монотоно или премногу ретка моќ на која користењето на ендогените резерви и враќање на производи на метаболизмот кој предизвикува намалување или престанок на плунка (sialoschesis).

Поточно силно мириса производи, лекови, кои имаат во својот состав со силен мирис на трева (поради валеријана корен, итн) за исхрана на луѓето се исто така причини за лош здив, сулфур соединение во варењето на излачен, да влезат во крвотокот и се отстрануваат преку белите дробови.
Мириси што излегуваше од устата, тоа понекогаш може да се појави без оглед на оброк (на гладно или после јадење) или да биде константна. А човек кој страда од оваа болест често не може да се забележи, за помош во таква ситуација треба да се врати дома, или лекар.

превенција халитоза е многу важно, тоа вклучува и строго придржување до правилата на орална хигиена, потребно е да ги учат своите деца, дури и во рана возраст, запознаени со методите на хигиена и нега производи. Не само за чистење на забите и образите и јазикот со четка за заби и значи хигиенска нега, користете забен конец (конец) dentifrice.
Во случај на орален malodor лекарите се утврди причината и можеби го елиминира - дезинфицираат усната празнина, елиминирање на фокуси на инфекција. За таа цел различни антисептици се испушта во форма на устата изплаква, орален ароми, флуор паста за заби, итн
Предуслов за исчезнувањето на халитоза има режим на одржување и исхрана на употребата на производи кои содржат голема количина на растителни влакна, овошје, билки, зеленчук. Вреди и прием на витамински препарати со елементи во трагови, кој го подобрува имунитетот, која пак ја намалува можноста за лош здив.
Однесувајте се кон традиционалните методи здив препорачуваме употреба на инфузија на билки винка тоа треба да се земе 2 лажици винка сува и се прелива со 200 ml зовриена вода, 40 минути и се користи за плакнење на устата по секој оброк.

Може да се подготви инфузија, инфузија или лушпа на calamus.
За инфузија мора да биде една лажица сушени calamus прелива 0.2L само вода што врие за 30-40 минути - се користи за плакнење на устата.
На инфузија е подготвена од сува Acorus - треба да се земе една чаша тегла капацитет 0,5 литри, пополнете airom 1/3 и се прелива вотка до врвот. Кисна текот на неколку недели, а потоа се исцеди и фрижидер. Mouthwash додадете доволно 1 лажичка тинктура во чаша со вода, а ако забоболка може да намачкајте парче руно во тинктура и се однесуваат на болната заб - болка брзо да ја усвојат.
Во болести на гастроинтестиналниот тракт се подготвува лушпа од calamus - 1 лажиче сув производ се става во тава и се прелива 0,2l ладна вода, е дозволено да зоврие, отстрани од топлина и се излади инсистираат. Пијалоци 4 Ц. ден 1 лажица маслоПомогне да се освежат здив каранфилче (зачини), нејзината 1 компјутер. потребно да се постават во устата помеѓу забите и образ 3 r. на ден.
Рецептот е погоден за луѓето од спецификите на работа, која бара долго ораторство - парче од лимон, кои мора да бидат вовлечени во устата, брзо да го освежите вашиот здив.

Борба халитоза помош масло и сол.
Внимателно се меша 50 g на растително масло со 10 g на парична казна сол и испирање на устата со оваа смеса за 3-5 минути наутро и навечер. Тоа е императив - да не се користи течност за половина час по завршување на постапката. Плакнења спроведе до целосно исчезнување на malodor.

Подобрување на варењето и ослободете се од лош здив, традиционалните методи, ќе им помогне на редовното консумирање на чај од маточина. Да се ​​направи тоа, треба 1 лажица масло трева да се пополни во 0,2L врела вода, се вари, заврши неколку минути за производство frac14- часа и пијат топла 1/2 чаша на празен стомак наутро и пред спиење не порано од 2 часа по оброкот. Таквите чај не само што го подобрува варењето на храната, а исто така ја елиминира несоница, замор, делува како благ седатив.
Традиционалните методи за контролирање на бактерии во плакнење на устата се инфузии или decoctions на Calendula, мудрец, еукалиптус.

Уништи халитоза совети мед тресна со цветови од камилица (две лажици мед и една лажица камилица цвеќиња). Консумираат оваа смеса 3 пати на ден пред јадење, за една четвртина од еден час, а само пред спиење 1 лажиче

Направете пријатен мирис, да ви помогне редовно миење на устата супа од камилица билки.
Чорбата е подготвена од пресметка -1 лажица сува камилица 0,5 литри вода.

Традиционалните исцелители препорачуваме да се јаде, свеж морков и јаболко за чистење на забите од плакета и влакна се наоѓаат во нив, да им помогне да ги отстрани од желудникот повеќе од непријатните миризби.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Заеднички заблуди за здравјето на забитеЗаеднички заблуди за здравјето на забите
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Причини и третман на крварење на непцатаПричини и третман на крварење на непцата
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
» » » Однесувајте се кон халитоза традиционалните методи

© 2011—2021 ma.ungurury.ru