Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена

Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена Да се ​​каже во најмала рака, аронија Аронија овошје - е хербален витамин хербални лекови за третирање на функционални нарушувања на пациентот на кардиоваскуларниот систем.

Структурата и составот

Phytopreparation достапен во кутии од сто грама, на своја страна може да видите плодовите на датумот на собирање, како и рокот на нивното важење. Купи оваа хербален лек може да биде без рецепт.

Аронија Аронија овошје вклучува во своето членство многу корисни компоненти, тие имаат многу јаглехидрати, особено, постои фруктоза, глукоза и сахароза. Исто така, полисахариди се присутни, флавоноиди, аскорбинска киселина, каротеноиди, танини.

Покрај овие супстанции, постојат овошје органска киселина, многу минерални компоненти, како што се молибден, железо, манган, бакар, и има јод и магнезиум, и некои други корисни состојки.

Фармаколошко дејство, терапевтски својства

Phytopreparation има врз човечкото тело адаптогени на, спазмолитично, choleretic ефект. Покрај тоа имаат корист хипотензија и диуретично дејство, како и нивните доделени како antisclerotic агент.

Аронија бобинки содржат во својот состав значителен износ на витамин Ц и П, можете да го користите овие овошја, во присуство на недостаток на витамини. Покрај тоа, тие помагаат во зајакнување на ѕидовите од крвните садови, ја подобрува работата на црниот дроб, што придонесува за висок квалитет на протокот на жолчката.

индикации

Аронија Аронија овошје се препорачува за следниве услови, ги листа за преглед:

• Варење активност, особено, историја на гастритис со ниски киселост т.н. hypoacid, со оглед на доволно количество на органски киселини присутни во плодот, кои се неопходни во овој zabolevanii-
• Намалени appetita-
• Спроведување на нив и како да се развива атеросклероза, како и за неговата profilaktiki-
• ефективна оваа fitodrug во присуство на ендокрините пореметувања, како што се дијабетес diabete-
• Во хеморагична diateze-
• Тие често се пропишани за артериска gipertenzii-
• Кога kapillyarotoksikozah-
• Кога различни krovotecheniyah-
• Проверете овошје и зрак porazhenii-
• Во прилог на ова е корисно за нив и бубрезите се однесуваат, на пример, кога glomerulonefrite-
• Ако хиповитаминоза Ц-
• При недостаток на витамин Ц-
• Ако ozhogov-
• Спроведување на аронија Аронија овошје и присуството на дијареа.

Ова fitodrug вклучени во комплексот третман на ендокрини заболувања, како што хипертироидизам.

Контраиндикации

Постојат голем број на држави кога аронија Аронија овошје не треба да го користат, ги листа:

• Преосетливост кон некоја од компонентите, кои се дел од preparata- на растенијата
• A историја на Виенската тромбоза
• Контраиндициран употреба на овошје во стомачен чир, се должи на фактот дека тие се претстават доволно голем број на различни органски киселини
• Не можете да го користите овој fitodrug на giperatsidnom gastrite-
• Присуство на лице тромбофлебитис.

Сите овие држави се апсолутни контраиндикации за употреба на плодовите од chokeberry аронија.

Употреба и дозирањеОд плодовите на тој застапник флора инфузија дрога е подготвена, кои се земаат орално со цел на лекот, се препорачува да го земе во износ од 100 милилитри до четири пати на ден за 20 минути пред оброк во горенаведените услови.

Со цел да се подготви инфузија на плодовите од ова растение, ќе треба 15 грама на суровини, тоа мора да се става во чист и сув сад, тогаш треба да се прелива со 200 ml врела вода. Понатаму сад покриени со капак и се остава да кисна течност одредено време е доволно 40 минути.

Пред преземањето на инфузија, се препорачува да се филтрираат преку цедилка, и можете да ги искористат предностите на газа здипли двапати, а потоа се населиле плодови може да бидат отфрлени, и како резултат на инфузија треба да се користи со медицински цели.

Чувајте ја заврши тинктура изготвен врз основа на плодовите од ова растение, потребно е да се директно кул температура, само користење фрижидер камерата.

Подготвени за спроведување на инфузија на овошје chokeberry аронија е потребно за три дена од времето на неговата подготовка, бидејќи подоцна ќе почне да скапува, ферментира и неизбежно нема да имаат соодветна дрога ефекти врз телото, напротив, може да предизвика диспепсија.

несакани ефекти

Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, кои се разбира, непореклив, но како и сè земно не може точно онака како што се очекува влијание врз здравјето на оној кој ги користи. Така меѓу несакани ефекти, за кои сум се зборува, како одговор на приемот на хербални лекови, може да се манифестира алергиски реакции како што се исип и црвенило на кожата. Покрај тоа, таа може да се влошува пептичен улкус, ако има историја.

аналози

Заменете аронија Аронија овошје може да биде аналоген аронија + C.

заклучок

Зборувавме за тоа од корисни плодови од црна chokeberry, користете ги испитува. Но, важно е да се разбере дека пред да почнете да го користите плодовите на растенијата со медицински намена и подготвени од chokeberry аронија исцелување инфузија, препорачливо е да се консултирате со квалификуван фитотерапевт.

Неопходно е да се исклучи било неовластено третман на болести, како што тоа е привилегија на лекар, и секогаш треба да се консултира со него пред да се одлучите на кој било третман мерки, како во овој случај, лицето подобра шанса за да се ослободиме од постоечка болест и стекнување на здравјето.

Останете здрави!

Татјана, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Хиповитаминоза третман со & laquo; колекција Витамин №1 & raquo;. Настава, употреба,…Хиповитаминоза третман со & laquo; колекција Витамин №1 & raquo;. Настава, употреба,…
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » » Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена

© 2011—2021 ma.ungurury.ru