Како да се размножуваат аронија?

Како да се размножуваат аронија? Фабриката е непрекинатото грмушка со исправени стебла и сива кора. Во април, уште голите гранки прикажани црвеникава совети на листовите, кои со цут мај во целост, чување на портокалово-црвена боја. Со формирањето на топлото време, листовите се зелени и да стане убава назабени форма. Во времето на цветни сликата на една убава четка беж-розова пупки. Во времето на овошје зрее остава промена на бојата повторно. Се појавуваат пожолтени лисја и зацрвенета кои изгледаат многу декоративно, во комбинација со црна сјајна овошје.

Сепак, широко распространетата chokeberry не толку многу се должи на високата декорација, како исклучителна вредност на плодот.

Една лажица џем од нив обезбедува човечки дневните потреби за витамин Р. Лековити својства на растенијата се должи на високата содржина на шеќери и витамини, органски киселини, танини, елементи во трагови. Продолжена складирање на овошје, Четки сече целосно зачуван витамин Ц, како и бројот на P-активни супстанции, дури и се зголемува.

Кога расте chokeberry Треба да се запомни дека ова е многу photophilous фабрика, па задебелување и сенчење, значително го намалуваат продуктивноста. Кога садење растојание помеѓу растенијата треба да биде најмалку 3 m Овој вид апсолутно мраз побрзо да влезе во лежиштето - с. Три или четири години, принос на плодови стабилна.Засадени Роуан и може да биде пролет и есен. Претходно подготвени јама, исполнет со земјата, се меша со црна земја и хумус. При пополнувањето на дупки направи Могила, го даде расад корен систем истури, посеан, и по вода впива јама наполни до врвот.

Со оглед на локацијата на површината на корените, на почвата под грмушки не може да се копа подлабоко од 8-10sm. За оваа причина, треба да се вршат редовни наводнување. Црна chokeberry одговора на органски fertilizing. Под поволни услови, стабилни приноси пука за 20-25 години.

За повеќе информации за планински пепел, исто така можете да најдете статии во врска со "Одгледување на аронија"И"Одгледување на аронија Аронија"На нашата веб страница.

Александар, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Корисни својства на црвено-црните рибизлиКорисни својства на црвено-црните рибизли
На лековитите својства на црно и бело рибизлаНа лековитите својства на црно и бело рибизла
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Корисни својства на црвено рибизлиКорисни својства на црвено рибизли
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Градина боровинки - боровинки лековити својства, бенефиции, рецептиГрадина боровинки - боровинки лековити својства, бенефиции, рецепти
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
Drupe карпести - лековити растенијаDrupe карпести - лековити растенија
Лековити растенија FeijoaЛековити растенија Feijoa
Chokeberry аронија својства, рецептиChokeberry аронија својства, рецепти
» » » Како да се размножуваат аронија?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru