Chokeberry - лековити својства

Chokeberry - лековити својства Chokeberry - Аронија melanocarpa, се многу убави на градинари. Ова грмушка на семејството Розоцветни изгледа убаво во градината во близина на куќата. Во септември - октомври, кога повеќето растенија се избледени, планински пепел покриени со виолетова лисја, меѓу кои може да се види на кластери на боја овошје антрацит. Тоа изгледа многу убаво!

Сега, во септември, дојде сезоната на берење chokeberry, ќе трае до мраз, па се уште има време да ги подготви за иднината.

Во меѓувреме, да се запознаат со растителни повнимателно, се зборува на тема: аронија - лековити својства.

Аронија melanocarpa татковина е Северна Америка. Околу почетокот на XVIII век, фабриката е увезен во Европа. По 100 години, што падна во Русија. Сепак, не само за декоративни квалитети скапоцена црна chokeberry. Лековити својства на Буш и вкус на овошје, исто така, да бидат разгледани, иако малку подоцна.

Вкусот на нејзините црни овошје - кисело-сладок, малку курва. Тие се вкусни и здрави, одржување на квалитетот на свежи и преработени форма. Во својот состав содржи многу хранливи материи, витамини, елементи во трагови. Меѓу нив се: до 10% шеќер, витамин Ц, Ц, К, Е, А, B1, B2, B6. Плодот се богати со органски киселини, пектини, флавоноиди, танини. Тие содржат голема количина на јод, е флуоро, бакар, манган, цинк и други.

Меѓу другите овошни култури chokeberry зазема првото место на содржина на витамин Ц, го надминува многу растенија од страна на бројот на плодови во составот на витамин Ц. лековити својства на овошје се зачувани од страна на топлина третман, замрзнување, сушење.

Кои се лековити својства на chokeberry?

Медицински квалитети Роуан доволно проучен, ќе се применат во традиционалните и народната медицина.

Јадењето овошје растенија може значително да се подобри состојбата на респираторниот и кардиоваскуларниот систем на телото, го зајакнува ѕидовите на крвните садови.

овошен сок се користи како профилактички и терапевтски агенс за почетната фаза на хипертензија, атеросклероза. Иако аронија ефикасно го намалува високиот крвен притисок, доколку се применува можните несакани ефекти кај пациенти со хипертензија. Затоа, пред да почнат да ги третираат хипертензија користење chokeberry, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар.

На употреба на плодовите на планината пепел со бобинки на дивата роза, црна рибизла, кој се наоѓа во овошјето аронија витамин Е комплетно се апсорбира од страна на човечкото тело.
Однадвор на растенијата се користи за отстранување на алергиски осип на кожата, за третирање на егзема, дерматитис, неуродермитис, изгореници.

Во комплексот третман на рак на тироидната жлезда, експертите препорачуваат употреба на овошје chokeberry.

Нивната редовна употреба се зголемува отпорноста на организмот, го спречува заразни болести, подобрување на целокупното здравје.

Овошје и сок подобрување на варењето, корисен ефект на работата на желудникот, цревата, лекување на гастритис со ниски киселост, помага во лекување на пептичен улкус.Роуан плодови се препорачува за употреба во третманот и обновување на црниот дроб, со цел да се оптимизира на формирањето и лачењето на жолчката.

Дијабетичари корисно да се пие инфузија на овошје, без шеќер. Поради високата содржина на Роуан плодови antotsianitov, тие треба да се јадат пациентите со рак.

Chokeberry може да се чуваат со помош на едноставни методи на складирање: во форма на тинктури, џем, суви

Медицински инфузија на овошје chokeberry

Исплакнете бобинки под млаз вода, туп сува крпа, нежно се спушти на дрвена лажица. Пополнете стаклено шише на 13 бобинки, додадете 2 лажици шеќер, додадете водка.

Затворете го приклучокот, оставете за еден месец во подрумот, или темно кујна фиока. Земете 1 лажиче по оброк во текот на денот.

џем chokeberry

Измијте 1 кг овошје и им ја превчитате во тенџере емајл. Истурете малку вода, пареа над ниските топлина за 5-7 минути. Место на 1,5 килограми шеќер, се промешува, се готви, мешајќи за 5 минути.

Отстранете ја тавата, оставете за 3 часа. Потоа додадете го меленото две големи јаболка, се стави во тенџере на џем, додадете 500 гр шеќер и варете на тивок оган додека тендер, додека вашиот џем густо. Џем chokeberry и нејзините лековити својства да ви помогне да се зајакне на телото пред почетокот на зимата.

Уште е многу добар исушени плодови во рерна, или на отворено, во сенка. Чување на суво овошје во стаклени тегли, ленени вреќи. Во зима, стави една лажица бобинки во термос, додадете иста количина на колковите, да го пополнат со врела вода. Инсистираат цела ноќ и наутро, наместо да пијат чај.

Не трошете вашето време - да бидат резервирани за идни плодови употреба. И тогаш chokeberry и нејзините својства ќе се зачува здравјето на вашето семејство во текот на годината.

Останете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry аронија својства, рецептиChokeberry аронија својства, рецепти
Роуан црвено, планински пепел црна: корисни својства, ефектот на притисок, рецептиРоуан црвено, планински пепел црна: корисни својства, ефектот на притисок, рецепти
» » » Chokeberry - лековити својства

© 2011—2021 ma.ungurury.ru