Chokeberry аронија својства, рецепти

Chokeberry аронија својства, рецепти Аронија, или chokeberry аронија нарекуваат мала грмушка или дрво висина од 1,5 метри, листовите на кои се донекаде сличен на цреша лисја. Chokeberry овошје со сладок вкус, што се користи за готвење и за медицински цели. Во плодовите chokeberry аронија содржи комплексни хранливи материи кои вклучуваат витамини Ц, Ц, Б1, Б2, Е, К, Б6, бета-каротен. Исто така, тоа што содржи значително количество на макро и елементи во трагови - железо, бакар, бор, манган, молибден, флуор, разни шеќери, танини и пектин. Тоа е причината зошто е толку chokeberry корисно! За да дознаете како да ги користат нејзините својства, тоа е неопходно да се знае рецепти на традиционалната медицина. Тие се посветени на написот "chokeberry аронија - својства рецепти."

И она што е навистина chokeberry аронија имот? Chokeberry својствени лековити својства како што е можноста за намалување на холестеролот во крвта, крвниот притисок се стабилизира, згора на тоа, кога се користи зајакнување на ѕидовите на крвните садови и ја подобрува еластичноста и флексибилноста. Како истражување на научниците во користењето на chokeberry имаат подобри имунитетот, го стабилизира функционирање на ендокриниот систем. и тоа е корисно во дијабетес мелитус придружени со капиларна лезии, бубрежни заболувања, алергиски реакции, како и пациенти со шарлах, тифус.

Исто така, chokeberry аронија има својства antispasmodic, вазодилататор, hemostat, хематопоетски, апетитот, choleretic и диуретик, и средства за изгореници.

Chokeberry аронија - рецепти за подготовка на

* За терапевтски и профилактички цели, мешавина (75-100 грама дневно), која се состои од 1 кг на суво овошје се мие и се triturated со 700 g шеќер и 10 g на лимонска киселина. Оваа мешавина е ефективно средство за мултивитамини за луѓето кои страдаат од хипертензија и атеросклероза, како и за оние кои се присутни симптоми на замор и силна пролет бери-бери.

Исто така плод на Роуан образувам може да бидат подготвени како што се џем, сок, вино.

Рецепт џем chernoplodki

Бобинки мора да се исчисти од гребени и стебленца, миење и Blanch за 10 минути во температурата на водата од околу 100 степени. Исто така е можно да се одржи на бобинки во рерна за 2 часа на температура од 50 - 60 степени. со што се овошје стана поблаги, и кора тоа ќе биде подобро да го прескокнете сируп.

Да се ​​подготви сируп треба шеќер и вода во пресметката од 1,5 кг: 2 чаши sootvetstvennona 1 кг бобинки. Подготвени плодови исполнет половина износ на сируп најзаслужен за 1-2 часа, по што тие мора да се варат за 10 - 12 минути на тивок оган. Потоа џем се отстрани од топлина, на возраст од 5 - 8 часа и се варат повторно, овој пат со додавање на останатите сируп. Од плодовите кога готвење шеќер слабо се апсорбираат, џем по готвењето, се препорачува да се излади и се остава да отстои 10 - 12 часа. тогаш бобинки да се одвои од сируп, се прошири во банки или други садови, и сируп и се сведуваат истурете бобинки жешко.

компот

Бобинки треба да се мие, за поделба на гребени и дршката, по што тие Blanch во вода на 100 степени за 3-5 минути, а потоа се става во и да се пополни на контејнерот 30 - 40% сируп a.Се должи на фактот дека во нивната chokeberry аронија бобинки содржат малку киселина, сирупот е пожелно да додадете 50% повеќе од јаболко или други кисели сокови, и тоа е можно да се користи лимонска киселина (3 - 4 грама на литар сируп).

Постои втор начин да се подготват бобинки за готвење компот, во кои тие се малку помека. Со овој метод, плодовите за неколку минути надолу во вода која е во состојба на вриење, а потоа ладење веднаш, и веднаш се става во ладни 40% шеќер сируп, каде што зрната треба да остане за 12-24 часа. Потоа овошје густо наредени во стаклени шишиња, се полни со сируп и пастеризирано на 85 степени, од 10 до 15 минути. Во врела вода за време на пастеризација може да се намали. Многу добро компоти да се постигне ако бобинки аронија меша со повеќе камења киселина.

Рецепт chokeberry, pureed со шеќер

За подготовка на пире од јагоди се бланшираните во топла вода за 3 - 5 минути, температурата на 100 степени, при што тие се пренесуваат преку мелница, а потоа го избриша низ сито со мали дупки. Мелени маса се меша во еднакви количини (1: 1) да шеќер се загрева, додека се меша, се додека шеќерот се раствора, варени за 3 - 5 минути, спакувани топла во стакло сад подготвени, стерилизирани во врела вода за 17 минути до еден час и тогаш расипано.

Пулпа добиени по бришејќи пати побогати со P-активни супстанции од свежо овошје. Брашно од шеќерна трска се меша со мармалад или желе може да биде поставен во полнење за пити, како и употреба во подготовката на торта (торта 1 kg / 200 g брашно).

Може да се готви на брашно и плодот на Роуан. Бобинки пулпа или се сушат на температура од 45 - 60 степени (до 10% содржина на влага) и бланширан во мелница за кафе и просејува низ сито и се чуваат до употреба.

Вино од chokeberry

Измиениот, и пред-издробени, плодови, додаде зовриена вода во сооднос од 1: 1, а може да биде помал, и истури шеќер (1/2 чаша од 1 кг плодови).
Потоа, сите измешаат, ставени под вентил хидро и го стави на топло место. За една недела подоцна, и може да започне пред младото вино ферментација на планината пепел, тогаш тоа е неопходно за да ја вирус низ сито и стискаш на овошје и фрли го.
После тоа, на вино се става печат повторно под вода, сега па до крајот на ферментација. На крајот на зреење на виното, што ги спојува во друг сад и топчиња беше отфрлена. После тоа, на вино, ако сакате, додадете шеќер и се става во матна ладно место.

Мемо: Потрошувачка на овошје chokeberry аронија е контраиндициран за луѓето кои имаат зголемено згрутчување на крвта, зголемување на киселоста на желудникот, гастричен улкус и дуоденални улкуси, како и луѓе со дијагноза - низок крвен притисок.

Полина Николаевна, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
» » » Chokeberry аронија својства, рецепти

© 2011—2021 ma.ungurury.ru