Роуан црвено, планински пепел црна: корисни својства, ефектот на притисок, рецепти

Роуан црвено, планински пепел црна: корисни својства, ефектот на притисок, рецепти Роуан - добро познати растителни низ целата територија на Русија. Нејзините неверојатни лековити својства на познати и ценети уште од античките времиња, за составен нејзините песни во кои луѓето нагалено ја нарекува "RYABINUSHKA".

Денес на сајтот medicsguru.ru ние ќе ви кажам како да работат на црвено планината пепел, планински пепел, црна, корисни својства, ефектот на притисок, рецептите на нивната употреба се открие. Науката е познат за црвено планината пепел обични (sorbus aucuparia) и аронија (аронија melanocarpa). Има таков начин

Популарната песна "планински пепел, Роуан црно"

Корисни својства на црна chokeberry

Бобинки црна chokeberry вкус кисело-сладок, малку курва. Сок од црни бобинки може да се спореди со здравје еликсир, бидејќи тие содржат голема количина на есенцијални за човечкиот организам, витамини и елементи во трагови: А, Е, Ц (нејзиниот износ како во лимон) К, П (доволна дневна доза содржани во 1g . свежи бобинки), група B, PP, провитамин А, бета-каротен. Богата во микро и macroelements (калиум, магнезиум, калциум, железо, фосфор, натриум, бор, манган, бакар, итн). По количина на јод содржани во аронија бобинки, е неспоредлив со било еден од локалните овошје или зеленчук. Chokeberry овошје е богато со минерали и природни шеќери со јаглехидрати, диетални влакна, киселини, скроб. Доколку Т-0 ° C и свежо овошје задржат својата витамини до пролет.

Кога се користи црна Роуан нормално ниво на холестерол во крвта, намалување на крвниот притисок. За се назначени третман и превенција на овошје chokeberry во дијабетес, атеросклероза, алергија, крварење, ревматизам, за зајакнување на имунолошкиот систем. Тој содржи пектин помага излачувањето на отрови и тешки метали.

Аронија користи како анти-воспалителни, хипотензија, antispasmodic, диуретик и cholagogue, адстрингентно и лаксативен. Зрачење болест и нарушување на ендокриниот систем, тоа едноставно не е заменливи.

За третман користат свежи бобинки, како и суви и замрзнати (за пијалоци и чаеви).

Црна Роуан (аронија) како лек за хипертензија

* План за Роуан притисок - намалување. За да се намали високиот крвен притисок се зема chokeberry сок: 50 g три пати на ден за 30 минути пред оброк (може на 100g на шумски плодови). Третманот се врши до 30-50dney. Таа работи поефикасно во почетната фаза на хипертензија.
* Да не земаат притисок, потребно е два пати на ден да јадат 2 суп.л-патки. поднесува. пире од овошје со шеќер (500 g на плодови и 350 g на шеќер). Оваа мешавина е добро се чуваат на ладно место.
* За пациенти со хипертензија кои имаат повеќе и дијабетес или дебелина, мешавина од плодови и шеќер треба да бидат заменети во воден екстракт. Земете 1-2 часа. Ложи. Сушен црна Роуан плодови, истурете чаша врела вода и инсистирањето филтрирани по 30 минути. Употреба: 3 лажици два пати на ден. За да ги зачувате, исто така, се стави на ладно место.
* Може да се добијат хипертензија мешавина на свеж сок од црни бобинки со мед: 50 грама сок се меша со лажица мед. Вие треба да се пие три пати на ден пред јадење (шест месеци).

Корисни својства на црвено планината пепел

Традиционални рецепти не се залудни од страна на многу заболувања препорачуваме црвено Роуан. Со право може да се нарече мултивитамини богати со витамин А (повеќе од некои сорти на моркови). Каротеноидите содржани во него, се важни за превенција од рак. Во својата структура, како црна планински пепел, слични на богат сет на микро-и макро. Поради високата содржина на минерални материи црвено Роуан успешно се користи во лекување на разни болести. Има анти-воспалителни својства, hemostatic, kapillyaroukreplyayuschim, vitaminnye- користи како адстрингентно, лаксатив, diaphoretic, mochegonnoe- го намалува крвниот притисок, ја зголемува способноста на згрутчување на крвта.

Бобинки црвени пепел се користи за третирање на хипертензија, дијабетес, атеросклероза, болест на тироидната жлезда, заболување на црниот дроб, бубрезите, гастроинтестиналниот тракт, хемороиди.Сок планински пепел се користи во третманот на гастритис (со ниска киселост), хемороиди, и тоа содржи испарливи убие салмонела, Staphylococcus aureus, мувла габа. Сорбинска киселина е изолиран од планината пепел, што има противобактериен својства, и е широко се користи за зачувување на овошје и сокови.

Поради сорбитол и сорбинска киселина choleretic својства, што покажува. Патем, сорбитол, помага да се намали холестеролот во крвта. Користи за оваа намена паста или свежо овошје собрани за понатамошна употреба.

Пектини спречи ферментација на јагленохидрати и сузбивање на надуеност.

Црвена Роуан е превентивен и терапевтски агенс дефицит на витамин a.

третман Рецепти болест

* Кога се препорачува хипертензија да се земе свеж сок од црвено Роуан 1 маса. лажица сок од три пати на ден пред јадење. Зема најмалку еден месец.
* Со воспаление на жолчното ќесе - (. 1 лажиче за половина час пред јадење) на свеж сок од планината пепел.
* При анемија и исцрпеност: 2 лажички на плодови 2 магацинот .. врела вода, се залагаме за 1 час, додадете шеќер по вкус и се пие во текот на денот 3-4 пати.
* Во дизентерија прифати плодовите на планината пепел (100 g бобинки три пати на ден пред јадење).
* Хемороиди: 75-100gr сок од три пати на ден, ако сакате, додавање на шеќер или мед. Полее со вода.
* Кога е ладно: На мешавина од сушени Роуан плодови (2 лажици лежи ..) и црни рибизли (1-ви лежи ..) и 1 лажица масло. поднесува. рибизла лисја, сварено термос во текот на ноќта, а потоа пијат во текот на денот во форма на чај.
* Од брадавици помош на свежо овошје на планината пепел (грешка колега стави на брадавица, обезбедување Бенд-помош).

Контраиндикации за употреба на Роуан плодови црвена и црна

Сепак сок и плодови на планината пепел (и црна и црвена) не се препорачува за луѓе кои страдаат од запек и тромбофлебитис, гастритис (зголемена киселост), гастричен улкус и дуоденален улкус со зголемување на згрутчување на крвта и хипотензија.

Официјалната медицина препорачува јадење Роуан плодови како превентивна мерка, како и додаток на главната терапија со лекови.

LDSveta, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Роуан тинктура на вотка е корисно за садовиРоуан тинктура на вотка е корисно за садови
Црвениот планината пепел. Корисни својства и апликации во медицинатаЦрвениот планината пепел. Корисни својства и апликации во медицината
Тинктура Роуан воткаТинктура Роуан вотка
Џем chokeberryЏем chokeberry
Предности и штети на РоуанПредности и штети на Роуан
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Лековити својства на Роуан плодовиЛековити својства на Роуан плодови
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Црна chokeberryЦрна chokeberry
Планински пепелПланински пепел
» » » Роуан црвено, планински пепел црна: корисни својства, ефектот на притисок, рецепти

© 2011—2021 ma.ungurury.ru