Буш chokeberry аронија

Буш chokeberry аронија
Chokeberry: опис.

Листопадни грмушки до 2,5 метри во височина. Доделени на семејството Розоцветни. Остава едноставна, алтернативна, назад - овален или елиптични, светлината од под, над - темно - зелена, назабени на работ. Цветовите се собрани во inflorescence - плочи, бели или бледо - розова, мал, пет-члена. Грмушки цути мај-јуни. Овошје светла, Бери-како, сферични, црна, сочни. Секој plodik 8 темно - кафеава семиња, кои зреат во септември.

Каде расте chokeberry аронија?

Домашна грмушка chokeberry аронија - Северна Америка, каде што chokeberry аронија во дивината е многу честа појава. Тој не е лоша работа фатени на во Русија и брзо се шири во нејзината европска територија. Сега можете да се исполнат Арон во Западен Сибир и Урал, како одгледување на chokeberry аронија не е тешко за лозарите.

Chokeberry аронија слика.

Буш chokeberry аронија

Цепаници chokeberry аронија.

Овошје chokeberry аронија резерви во септември и почетокот на октомври. Тогаш тие веднаш беа обработени за сок или суви. овошје сушење се врши во машина за сушење на температура од 40 - 50 ° C, а потоа се чуваат во сува просторија.

хемискиот состав на chokeberry аронија. На

Во овошје грмушки содржи аскорбинска, фолна, никотинска киселина, витамин Ц многу шеќери, каротеноиди, флавоноиди, органски киселини, танини, полисахариди, молибден, јод, бакар, манган, кобалт, и бор.

Медицински својства на chokeberry аронија.

Chokeberry аронија Буш има хипотензија (го намалува крвниот притисок) kapillyaroukreplyayuschim, инфламаторни, hemostatic, antispasmodic својства. Се користи како choleretic и диуретик. Тоа влијае на процесот на хематопоеза.

Chokeberry аронија: апликација.Аронија Бери сок аронија се користи за превенција и како лек за третирање на хипертироидизам, атеросклероза, хипертензија. Флавоноиди ограден со овошје, намалување на капиларна пропустливост и кревкоста.
chokeberry овошје се користи во третманот на многу кардио - васкуларниот и заразни болести, како и за крварење и anatsidnyh гастритис. Phenolcarboxylic киселина и јод, кои се содржани во растенијата, се користат во третманот на заболувања на тироидната жлезда.

Аронија се препорачува кај пациенти со дијабетес, атеросклероза, намалување на згрутчување на крвта. Инфузија остава chokeberry аронија ја подобрува функцијата на црниот дроб, го олеснува одделување и одлив на жолчката. Свеж сок од грмушка се користи за лекување на изгореници.

Третман chokeberry аронија.

Инфузија на хипертензија.

1 лажица масло. l. Аронија бобинки chokeberry zaparte 200 мл врела вода, оставете да се излади. Земете 0,5 чаши 2 - 3 r. на ден пред јадење.

Свежи хипертензија.

Свежо овошје сок од chokeberry аронија Пијте 1/4 чаша 3 стр. на ден помеѓу оброци за 3 - 8 недели.

Супа.

20 грама суво плодови аронија zaparte 200 ml врела вода, се загрева на парна бања за 15 мин. Супа ладно, филтер, плодови настани, супа додаток зовриена вода до 250 ml. Пијалоци чаша 3 0,5-4 p. на ден.

Chokeberry: контраиндикации.

Користење на овошје и сок аронија контраиндициран за лекување на чир на желудникот и дуоденален улкус, намалување на притисок, зголемување на гастричната киселост, чести запек, тромбофлебитис, па дури и оние кои имаат покачен згрутчување на крвта!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
» » » Буш chokeberry аронија

© 2011—2021 ma.ungurury.ru