Chokeberry - корисни или штетни за луѓето?

Chokeberry - корисни или штетни за луѓето? Речиси сите плодови имаат корисни својства, тие се богати со витамини и минерали, како и тие имаат голем број на други корисни материи, и chokeberry не е исклучок, бидејќи таа е составена од голем број на елементи кои се неопходни за животот на човечкото тело .

опис

Ова растение е зима Харди, светло-бара, тоа е мала грмушка со компактен, а подоцна и со ширење круна, убаво - уште толерира трансплантација.

Морам да кажам дека ова е една од почетокот на појавата на овошје култура, затоа што тоа е веќе почнуваат да се активно chokeberry овошје во две години.

Плодовите се црна, сјајна. Во однос на органолептичките својства на плодот е доста - сè уште е сочно, кисело-сладок, малку адстрингентно, луто вкус. Тие се одгледуваат на речиси секоја парцела во градините и колиби.

За составот и за она што е корисно chokeberry

Меѓу важните компоненти може да биде изолирана аскорбинска киселина, каротин, магнезиум, манган, бакар, јод, витамини А, Б1, Б2, Е, ПП, железо, молибден, бор. Присутни во него, и органски киселини, како што јаболкова киселина, фолна, како и неколку други.

Но, оваа листа на хранливи материи, која е богата со овој Бери - не завршува. Таа содржи cyanines, тиамин, рибофлавин, филоквинон. Според бројот на јод, кој е содржан во chokeberry, тоа може да се спореди со feijoa.

Се должи на таквите големи количини на јод, chokeberry е препорачливо да се јаде во таква патологија како дифузна токсични гушавост. Пулпата на овошје содржи корисни материи како што се кумарин и амигдалин.

Овошје во сува форма се исто така корисни за нашето тело, како што се одлични медицински суровина, која е богата со вредни елементи на телото.

На пример, педесет грама јагоди, кои го поминале процесот на сушење, содржи витамин Ц во потребната дневна доза. Треба да се напомене дека вкусот на овие плодови се адстрингентно, што се објаснува со присуството во нив огромно количество на танини и пектини и некои органски киселини.

Меѓу корисни функции може да се забележи позитивно влијание на овие плодови за целиот дигестивен систем. Се должи на фактот дека составот содржи пектин плодови, тоа придонесува за отстранување на разни штетни супстанции човечкото тело, вклучувајќи токсини, меѓу кои има и тешки метали, како и опасни и радиоактивни елементи.

Во однос на пектини, тие, пак, се директно активно учество во работата на нормализација на цревата, позитивно влијаат на микрофлора, и исто така имаат choleretic и antispasmodic ефект.

Меѓу другите корисни својства на оваа важна овошје може да се споменат зајакнување ефект на ѕидовите на артериите и вените, па оттука, крвните садови стануваат повеќе еластични и флексибилни.Бобинки се препорачува да се користи за лица со хипертензија, бидејќи тие се во можност да ги нормализира крвниот притисок, како и да помогне да се намали нивото на холестерол, па затоа тие може да се јаде како превентивна мерка против атеросклероза.

Многу често, овие плодови се пропишани за сензибилизација позадина, се препорачува да ги користите за реума, во ендокрини нарушувања, односно дијабетес. Ако навреме да јадат овие плодови, а потоа по некое време да се зголеми имунитетот, подобрување на работата на целиот организам.

Како и за енергетската вредност на chokeberry, во својата сто грама содржи само 52 калории, па затоа може да се категоризираат како здрава храна. Затоа, овие плодови се добри да се користи во исхраната, иако не се плаши од сопствената тежина.

Контраиндикации за употреба на chokeberry

Вие не може да се јаде во многу од овие бобинки во стомачно - цревни болести, а особено во пептичен улкус и гастритис giperatsidnom. Ако има било какви здравствени проблеми, треба да се ограничи употребата на само неколку овошје.

Бобинки се прилично - исто кисел вкус, и тоа е оправдано со присуството на огромни количини на органски киселини. Контраиндициран нивната употреба и проблеми, како хроничен запек, хипотензија како и зголемување на згрутчување на крвта. Како што можете да видите, не сите корисни chokeberry.

Рецепти со користење chokeberry

Од овие луто - кисело вкус на јагоди може да се готви голем мултивитамини чај, кои ќе имаат тоник ефект врз телото како целина. Да го направите ова, ќе треба пет лажици суво овошје chokeberry, кои мора да бидат исполнети со 400 мл топла вода.

Потоа, смесата треба да се варат за десет минути и нека пијалак за околу шест часа. Пред употреба на овој пијалок можете да додадете малку шеќер. Подготвени да ја преземат чај треба да биде сто милилитри, три пати на ден, по можност пред јадење.

заклучок

Всушност, овие аронија плодови се богати со вредни супстанции, така што тие ги развиле своите корисни својства, и успешно се користат за спречување на одредени болести.

Ова овошје се користи за кулинарски цели, вклучувајќи подготовка на кутии за слатки печење, се готви компоти и џемови, направи мармалад и џемови, се јадат свежи и суви. Јадете овие корисни плодови, како и зајакнување на имунолошкиот систем.

Останете здрави!

Татјана, medicsguru.ru

Следното видео Поврзани

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Корисни бобинки, корисни својстваКорисни бобинки, корисни својства
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
» » » Chokeberry - корисни или штетни за луѓето?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru