Расте chokeberry аронија

Расте chokeberry аронија chokeberry аронија како лековити и овошни култури носи плодови секоја година, не ги ресетира по зрее плодовите до мраз, има добри зима цврстина, не се плаши од пролетта мразови, одговора на ѓубриво, не барајќи да почва за одгледување.

Репродукција chokeberry аронија.

Расте chokeberry аронија не е тешко за лозарите. репродукција аронија хоризонтална и вертикална дели, семиња, поделба на грмушка, Вуди и иглолистен сечи, корен - пијавки и калемење.

Грижа chokeberry аронија е кроење на грмушките, облекување со минерални ѓубрива, олабавување на почвата, слама и лисје околу багажникот грмушки, наводнување и се бори против болести и штетници.

Садење chokeberry аронија.

За одгледување на chokeberry аронија семиња, тие се произведени од кршен овошје и сее во пролет по стратификација или паѓа.

Биенале на коренот гранки chokeberry веќе имаат свои корени, и така тие ископа, отсечен од фабриката родител и засадени во земјата. Ако коренот систем на потомци се уште е слаб, тогаш тоа е поставена во одгледувањето.

За одгледување на chokeberry аронија хоризонтални слоеви да се избере грмушки имаат добро развиена пука од корени, кои се наоѓаат на рабовите на Буш. Во пролет или есен да се копа на длабочина на жлебот од 6 см и тежат надолу на бегство на земјата во ритам, за да го исправиме таму, така што тој не се нагоре и покриени со земја, така што дел од снимањето остана над земјата.

Како резултат на тоа, нови пука ќе се зголеми, и подземни пука од пупки над земјата - корени. Кога нова вертикална пука ќе биде повеќе од 8 см во висина, тие се половина од растот потребни за да рид почвата. Повторено hilling е потребно да се изврши кога ќе стигнат до 18 см раст.

За ново расте од дели пожелно е да се грижи за наводнување. Во есен, по лист есен, тие треба да се ископа и се сече на садници. Тоа е исто така добра идеја пропагира аронија иглолистен сечи.

Сечи на chokeberry аронија, може да се инсталира во обичните планински пепел на височина од околу 1,5 метри, и постепено се формираат нови пука круна - топката.Услови за садење chokeberry аронија.

Избор на почвата за садење chokeberry аронија, не заборавајте дека садници chokeberry како доволно влажна почва. Недостатокот на влага влијае на квалитетот на плодовите.

Покрај аронија - светло-љуби-сè растенија. Растат во сенката на тоа, за да бидете сигурни, но да вроди со плод - не. Дури и мала сенка во текот на денот од згради и други дрвја во голема мера ја намалува неговата продуктивност.

Аронија Аронија: садење шема.

Садење chokeberry аронија може да се направи и во есен и пролет. Во овој случај, пожелно е да се одржи на грмушки, така што тие не сенка едни со други. Ова растојание - 2 -2.5 метри. За садење треба да се ископа дупка големина од 0,60 х 0,60 х 0,40 м.

Во јамата, се создаде каша на земјата, водата и мешавина на минерални и органски ѓубрива. Приносите chokeberry аронија во раните години беше квалитетот боксот гориво ќе бидат утврдени по слетувањето кога слетување, бидејќи коренот систем на Буш - влакнести.

Како да исечете chokeberry?

Со намалување на белешка принос gelled круна. Ако степенот на осветлување во внатрешноста на круната е на ниско ниво, тоа е време да се спроведе градинарски. Тоа е забележано дека е во силна задебелување на круната на целата култура е концентрирана chokeberry грмушка на надворешната и внатрешната страна на круната - плод е речиси таму.

Градинарски црна chokeberry се врши на тој начин што го остава околу 18 пука, а остатокот се отсечени. Прво на сите да се ослободи од скршени, старите и оштетени, како и тенки и слаби гранки. Покрај тоа, секоја година се отстрани од 3 - 5 стариот базалните пука, оставајќи ги да се замени со ист број на млади пука развиени.

Александар, особено за medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
» » » Расте chokeberry аронија

© 2011—2021 ma.ungurury.ru