Chernoplodki - корисни својства и контраиндикации

Chernoplodki - корисни својства и контраиндикации Аронија (chokeberry), или како што се нарекува во chernoplodki луѓе, може да се види во речиси секоја градина заговор. Ова грмушка е добредојдена за корисни својства на плодот, а тие имаат бројни планински пепел.

Зошто толку ценет chernoplodki корисни својства и контраиндикации на нејзините плодови, што се изразува? Ајде да дознаете и да ги најдете одговорите на овие прашања:

Корисни својства на овошје

Како научници, овошје chokeberry се богати со хранливи состојки, витамини и минерали. На пример, како дел од бобинки има витамини А, Ц, Б1, Б2, Е, Ц, ПП. Таму тие каротин antotsianaty, и минерали како што се манган, бакар, бор, јод, магнезиум, молибден, и железо. Постојат шеќер, корисни органски киселини, вклучувајќи - рибофлавин, филоквинон, токоферол, cyanine, итн Исто така многу танини и пектини .. Неопходно е да се нагласи високата содржина на јод, па овошје chokeberry аронија се препорачува да се користи во дифузни токсични гушавост.

Chernoplodki богат супстанции како што се амигдалин, кумарин et al. Лисја, inflorescences грмушка супстанции се состојат деривати на кверцетинот, neohlorogenovuyu киселина, рутин, giprozid. 50 g на сушено овошје концентрирани дневна доза на витамин P. На висока содржина на танини, пектини, на органска киселина, како што беше потврдено astringency на овошје chernoplodki обезбедува нормално варење.
Треба да се напомене е сопственост на свеж сок од аронија овошје, како и способноста да се намали концентрацијата на шеќер во крвта. Па, како плодови содржат природни сорбитол, тоа е безбедно да се зборува за придобивките од сок и свежо овошје за дијабетичари.

Традиционална медицина долго време се користи во фабриката за лекување на разни заболувања. На пример, лекови на база на овошје се препорачува да се користи за превенција и третман на болести на срцето, крвните садови. Тие им помагаат на намалување на лошиот холестерол, нормализирање на крвниот притисок, зголемување на пропустливост на ѕидовите од крвните садови.

На употреба на свеж сок се активира со процесот на хематопоеза, се емитуваат опасни радионуклиди, метални соли тешки. Затоа е потребно chernoplodki сок за луѓето кои страдаат од зрачење болест, и сите оние кои имаат болест на тироидната жлезда. Исто chokeberry аронија подобрува дигестивниот систем, го елиминира цревни грчеви, а покрај овошје поседуваат choleretic својства.

Рецепти апликација chokeberry

Лушпа за подобрување на имунитетот

Ставете 2 лажици. l. суво овошје во мали емајлирани тенџере, додадете него 300 mL. вода што врие. Остави за 10 минути, а потоа се става во водена бања. Tomita уште 10 минути. Потоа отстранете од топлина, нека се излади супа. Тогаш пијат половина чаша дневно.

Средство за намалување на крвниот притисок

Собери свежи бобинки, ги готви од свеж сок. За да го направите ова, можете да ги извршувате преку соковник или добро со дрвена лажица да го скрши и стискаш на сок преку cheesecloth. Пијте сок од 0, 25 чаша после јадење (30-40 минути), два пати на ден.Профилактичко средство на артериосклероза

За да се спречи развојот на оваа опасна болест за 1,5 - 2 месеци. Јадете секојдневно 100 гр свежи бобинки три пати дневно, по можност пред јадење (половина час). Измиваат плодови зголеми колковите супа или ги јадат со свежи бобинки од црна рибизла.

Неколку корисни совети за chernoplodki употреба

Вие треба да знаете дека бенефиции за вашето здравје ќе донесе само зрели, зрели плодови. Затоа најдобро е да се јадат бобинки, собрани во есен, во септември-октомври. Во тоа време тие се меки, темно црвена сок се ослободува при притискање. Тоа е најдобро да ги користите со други видови овошје или бобинки содржат големи количини на витамин Ц.

Правилно исушени плодови се корисни, лековити својства на свежо овошје. Затоа, тие, исто така, може да се користи во текот на зимата, кога свежо овошје е нема. Најдобро е да ги подготви многу корисно инфузија. За да го направите ова, се прелива во термос 1 лажица масло. l. сушено овошје, додадете 1 чаша врела вода, оставете за ноќ. Во утринските часови пијат инфузија во текот на денот.

Здравите луѓе, и децата и возрасните исто така се многу корисни, овие црни бобинки. Свежи, тие може да се јаде само, како што и може да се подготват вкусна џем за зима или да се готви на џем, кој потоа се користи за пити.

Суво овошје може да се додаде задушени овошје, за да ја направи убава боја, но може да се пијалак вкусна, витамини, овошје чај. Само сушени планински пепел, додадете малку повеќе дива роза и парчиња слатко овошје.

Контраиндикации

Треба да знаете дека, за жал, не секој може да се користи chernoplodki и направи пари од него. Во прилог на непобитен корисни својства, нејзините плодови имаат сериозни контраиндикации.

На пример, како свежи и суви плодови не се погодни за висока густина на крвта, тромбофлебитис, проширени вени. Chokeberry е контраиндициран кај болести на желудникот, кога зголемена киселост на гастричниот сок. Тоа не може да има во некои цревни болести.

Во секој случај, пред да го користите chernoplodki овошје за лекување на секоја болест, или непосредно пред да го користат во храна, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар за контраиндикации. Останете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Chokeberry - подготовките за зима, рецептиChokeberry - подготовките за зима, рецепти
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
» » » Chernoplodki - корисни својства и контраиндикации

© 2011—2021 ma.ungurury.ru