Како да се зголеми аронија

Како да се зголеми аронија chokeberry аронија, Аронија повика на сличноста на црно овошје со плодовите на планината пепел, тоа е нејзиниот најблизок роднина, и, исто така, му припаѓа на семејството Розоцветни.

chernoplodki плодови содржат шеќер, органска киселина, пектин, витамин Ц и P активни супстанции. Висока содржина P на активните соединенија кои што имаат антихипертензивни својства, им овозможува на употреба на овошје за третман на хипертензија. Тие се користат за обработка, често се меша со други видови овошје. Во аматерски градинарството chernoplodki често се користи како круша rootstock.

chokeberry Тоа претставува повеќе јадрени трајни грмушки на 2 - 3 метри со цели листови, слично на цреша лисја, цвеќиња во мај, само-pollinated, од нејзиното бисексуална цвеќиња, се pollinated од пчели. Грмушки има добра широк корен систем, оставајќи длабоко во земјата.

Услови за одгледување аронија.

Chokeberry добар плод на осветлена области под наводнување, тоа има висока зима цврстина. Тоа расте најдобрите на западната страна од градината, безбедно да се заштитени од топли ветрови. Расте chokeberry може да биде во области со застоена вода есен и во пролет и во близина појавата на подземните води.

Садењето може да се врши во пролет и есен. Растојанието помеѓу растенијата на садење - 3 m од десеттата година од животот, chokeberry, во облик на дрво целосно владее распределени нејзиното место. До 5 години од животот меѓу планината пепел садници треба да расте зеленчук, тогаш ова ќе се меша со нејзината круна. Од тоа време, на почвата околу прекривка дрво, оставајќи голи, отстрани плевел.

Во основата на стеблото расте брзо го запрат растот и од корен - пијавки. Стариот грмушки разредена со спречување на задебелување. Буш Роуан тие не треба да биде повеќе од 40 да не се деградира осветлување во внатрешноста на Буш. Затоа, треба редовно да ги избришете старите и непродуктивни гранки и пука.

Нега на насади треба редовно оплодување. Затоа, на секои 2 години да се направи 10 килограми органски ѓубрива за 1 кв.м. и есента секоја година - 120 g на фосфор-калиум ѓубрива по 1 кв.м. Азотни ѓубрива се применуваат два пати - 50 g на 1 кв.м. по снегот се топи и исто толку во времето на раст пукаат.Во текот на сезоната на растење аронија наводнување редовно, особено за време на формирањето на овошје и плодни. Недостатокот на влага намалува неговата продуктивност, а исто така се влошува квалитетот на плодот. маса на овошје поголема од 1 g зрее во август. За чување на овошје собрани штитови. На жетвата од грмушка 5 - 15 кг.

Како да се зголеми chokeberry?

За chokeberry карактеризира со формирање на семиња, кои му даваат растенија од типот на мајката. Затоа, семето е најчестиот метод на репродукција. Кога пролетта сеење семе стратификација на 0 - 5 ° за 3 - 4 месеци. тоа е исто така лесно да се пропагира со хоризонтални слоеви и поделба на една грмушка, корен пијавки, Вуди сечи. Исто така е можно за него и калемење расте.

Засадување на аронија.

Почвата за садење аронија е подготвена како црна рибизла. Садење јама копа со страни од 60 см. На дното на добро е направен од 70 g на калиум сол, 150 g на суперфосфат и кофа компост (компост). За време на слетувањето производи култура, оставајќи внатрешниот барел 40 cm и 25 cm долги корени. Прекинувам расад корен јака 5 см. Веднаш по садење и слама и лисје напои бунари хумус.

Мајкл

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
» » » Како да се зголеми аронија

© 2011—2021 ma.ungurury.ru