Аронија рецепт

аронија рецепт Црна chokeberry (аронија) е многу популарна билка која може да се најде во многу приградските населби. Грозјето се многу темни бобинки красат секој терен. Исто така, зрели плодови аронија се корисни за здравјето, како што има многу лековити својства.

Тие содржат големи количини на хранливи материи. На пример, тие имаат многу витамин Ц, Ц, Е, како и на минерални киселини и соли. Затоа, зрели плодови на планината пепел тоа е потребно да се вклучат во вашата исхрана.

Со почетокот на доцна есен, кога бобинки зрее црна, станува релевантен прашањето на методи за нивната подготовка и зачувување на иднината. Затоа, ние ќе зборуваме денес за тоа зошто е тоа така корисни chokeberry, рецепти за разни корисни и вкусни јадења од неа се разгледа.

На црни бобинки се корисни?

Нивното свежо или суво овошје подготвува decoctions, инфузии и тинктури, се користат за нормализирање на крвниот притисок. Тие, како и, и свежо овошје, масло за јадење, го намали нивото на штетни холестерол во крвта, зајакнување на ѕидовите на крвните садови, што ги прави пофлексибилни.

Бобинки chernoplodki корисно да се користи за нормализација на црниот дроб, тие се одлични превентивно и терапевтско средство за атеросклероза, ревматски болки, алергиски реакции, некои заразни болести. Бобинки, сок, chokeberry имаат способност да се излачуваат соли на тешки метали.

За да се зачува лековити својства на плодови, ќе треба да се подготват правилно. Ајде да погледнеме во неколку популарни рецепти за вкусни, здрави јадења врз основа на аронија:

Роуан со шеќер (се направи зима препарати)

За овој рецепт подготовка ќе ви треба: 2 килограми зрели плодови, 12 чл. l. шеќер, малку лимонска киселина.

Како да се подготви:

Бобинки состави, чисти од стебленца фатени по собирање на лисја, гранчиња. Зовриете вода, за да се намали Бери за 1-2 мин. Потоа се свитка нив во сито.
Сега ги пополни топла стерилизирани половина литар тегли, се прелива во 3-4 лажици секоја од нив. l. шеќер, малку на ананас, да додадете "на рамениците" врела вода, навивам.

Во зима, таму е слатка антена за причина, може да се додаде чај. Или се готви вкусна компот на сушено овошје и Роуан.

Слатка rowanberry ликер

Овој десерт пијалок како и мажите и на поубавиот пол. Тој изгледа многу убаво на одмор маса, затоа што има темна рубин боја. Покрај тоа, алкохол само многу пријатни на вкус.

За подготовка што е потребно: 100 гр зрели плодови, 1 чаша цреша лисја, може да се сушат, 800 г шеќер, 1 L на прочистен, мека ладна вода. Повеќе рецепт потребни половина литар вотка квалитет и 2 часа. Л. лимонска киселина.

Како да се подготви:Стави во емајл тенџере бобинки на цреша и остава малку дрвени тавани на tolkushkoy. Сега додадете вода тава, донесе до вриење и се готви над средна топлина за 10 минути. Ставете на шеќер, се додаваат на ананас и варете уште 15 минути, но на многу ниско топлина.

Сега, извадете ја тавата од топлина и оставете го да се излади. Ладење, кул, вирус на супа во чист сад, додадете водка, се промешува. Подготвени се прелива алкохол во една убава шише или утаителни, служат.

Џем chernoplodki додавајќи слива

Зборувајќи за рецепти chokeberry, тоа е невозможно да се игнорира вкусни џем. Тоа ќе биде многу ладно во зима од начинот на кој, кога телото му недостасуваат витамини.

За подготовка ни се потребни овие состојки: 700 гр свежи, зрели плодови, половина литар вода, 1,2 килограми шеќер, 300 гр зрели слива без сено.

Како да се подготви:

Оди преку бобинки, место во широк емајлиран сад, покријте ја со вода, се вари, problanshiruyte 5-10 минути. Избриши од топлина. Истурете во мал тенджера 1-2 чаши вода, која Blanch Роуан, додадете шеќер, готви на сируп. Останатите вода, ако се остави, на мозоци.

Се посипува врела сируп во сад со бобинки, стави сливи, се вари. А потоа отстранете од топлина, се остава да отстои за 8 часа. По некое време од пет, се вари и да ја напуштат повторно во 8:00. Третиот вари време и готвач во најниската температура на вриење од 15 минути. Жешка џем се става во зовриена банки навивам.

ладна десерт

Постојат различни рецепти за chokeberry. Еден од нив - ладна десерт или овошје мраз од нејзините плодови.

За да се подготви, да се подготват: една фунта на зрели плодови, половина чаша шеќер, 3/4 чаша прочистен мека вода, 1 лажица масло. l. свежо исцеден сок од лимон.

Како да се подготви:

Истурете во тава бобинки, додадете вода, се вари. Намалување на топлина на минимум, додадете шеќер и варете околу 5 минути. А потоа се излади, мелење со блендер пире државата во која додадете сок од лимон. Подготвени маса возбуда, се шири во мал пластичен сад, ставете го во замрзнувач. По неколку часа, се отстранат, се промешува повторно, се скрши замрзнати грутки со вилушка.

Повторно, отстранете ја во замрзнувач додека целосно замрзнати. Пред сервирање лежеше во делови, гарнитури со шлаг крем и посипете со рендано чоколадо или мелени ореви. Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Употреба на црна chokeberryУпотреба на црна chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Chokeberry - подготовките за зима, рецептиChokeberry - подготовките за зима, рецепти
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » » Аронија рецепт

© 2011—2021 ma.ungurury.ru