Што е оваријална циста, симптомите

Што е оваријална циста, симптомите Оваријални цисти се нарекува тумор ткиво прекумерен раст, која ја формира шуплина полна со течност. големина циста зависи од обемот на течност.
Овие димензии може да биде повеќе од импресивен, па формирање може да достигне обем кокос, па дури и на главата. Со зголемување на зголемување на течноста обемот и големината на цисти. Следна ние се погледне во причините за образование и начини да се третираат.

причини

Главната причина за формирање на циста - преструктуирање на ендокриниот во нашето тело, кои се појавија како резултат на промените во нивото на хормоните и други болести. Предизвика брзиот развој на образованието може да биде воспаление на женски генитални органи, сексуални нарушувања, заразни болести, недостаток на функционална активност на тироидната жлезда (хипотироидизам), исто почетокот на појавата на менарха, дебелина, спонтани абортуси и абортуси.

во нормална работа, инсуфициенција на бубрезите може да доведе до стагнација во областа на карлицата жени, поради што, исто така, се развие цисти.

Покрај нервен систем може да влијае на појавата на карцином, па стрес активно предизвика нивниот раст.

Оваријална циста се карактеризира со нејасни клиничката слика, па дијагнозата на болеста бара диференцијалната дијагноза на некои други слични на симптомите.

Мошне често постои таква образование, не се манифестира, и да откриете сосема случајно за време на рутински преглед на гинеколог или со ултразвук.

докази

Овој вид на циста како endometroidnaya манифестира со болка во стомакот, значително зголемување само пред менструацијата. Тоа може да доведе до формирање на атхезии во регионот на стомакот, и тоа за возврат предизвикува нарушувања во мочниот меур и дебелото црево. Постојат запек, надуеност и варење. Оваа формација е доволно често предизвикува неплодност.

Секое циста, независно од видот, може да предизвика мало зголемување на телесната температура, промени во карактеристиките на менструацијата (скудни или обилно, скратување или продолжување на циклусот, изолацијата и менструалната болка), како и на периодичните болната болка. Ако циста достигне големи димензии - ова може да доведе до значително утробата на асиметрија.

Таквото образование може да биде опасно за нејзините компликации, тие може да се појави ненадејно и да дури и се закануваат на животот на пациентот. Бидејќи цисти на јајниците ткиво може да се прероди, кој е полн со појавата на рак во пределот на гениталиите на жената.

циста ногата може да се извртени, а тоа доведува до перитонитис и некроза на ткивото.
Образованието е исто така често апсцес кој се заканува да пукне капсула циста и ослободување на нивната содржина во стомачната област. Како резултат на тоа, развој на дифузни перитонитис. За да избегнете такви компликации, мора постојано да се забележи од страна на лекар и се држи состаноци.

симптоми торзија, руптура и гноење на јајниците цисти:

- остар и многу силна болка која обично се случува по однос или значителен физички напор;- зголемување на температурата до 40 степени;

- повраќање и гадење;

- тешка тахикардија;

- пред перитонеумот ѕид напната и палпација темната реагира болка.

За да се постави дијагноза на оваријални цисти треба да се испита од страна на испитување на гинеколог и ултразвук. Исто така, треба да се помине на заеднички крв и урина тестови, да изврши лапароскопија, КТ. Ако постои сомневање за ектопична бременост - е соодветен тест.

Првата фаза на болеста вклучуваат редовни медицински прегледи и одржување на ултразвук, па следат динамиката на пораст на образованието и контролирани од страна на појава на други компликации. Тоа е потребно да се третираат други болести кои може да предизвика раст на цисти - воспалителни процеси во матката, јајниците, бубрежни заболувања, и заразни болести. Запомнете дека регресијата на образованието е многу редок случај, па не очекувам дека циста ќе го реши на свој. Следете ги сите препораки на лекарот и на планираната посета.

Некои цисти се должи на голема големина може да предизвика многу сериозни компликации, често опасна по живот, па во такви случаи, препорачуваме вршење на операција за да ги отстрани. Ако формирањето има функционален потекло (т.н. лутеалната и фоликуларни цисти) се третираат со орална контрацепција. Во отсуство на соодветна резултати по три месеци од третманот, исто така, се отстрани хируршки.

Хируршка интервенција може да се врши и без голем рез во предниот ѕид на перитонеумот. Ова е можно со лапароскопија. Овој метод на хируршка корекција е најнежните и атрауматски. Тоа го забрзува лекувањето и го намалува периодот на попреченост. По лапароскопија жената може да забремени на сопствените и да имаат здраво бебе.

Ако циста дава компликација - директен показател за итна операција. Отворена операција кога е можно формирање на гигант големина, значајни компликации, болка во шок, голема загуба на крв, некрози и перитонитис.

До денес, јајниците циста успешно се третираат со користење на најновите методи за дијагностицирање и терапевтска интервенција.

Екатерина, medicsguru.ru


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Не брзаат да се огласува со аларм: грутка во вагината треба да се третира!Не брзаат да се огласува со аларм: грутка во вагината треба да се третира!
Како да се третираат оваријални цистиКако да се третираат оваријални цисти
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
» » » Што е оваријална циста, симптомите

© 2011—2021 ma.ungurury.ru