Што треба да содржи здрав појадок

Што треба да содржи здрав појадок Како што знаете, појадок - ова е најважниот оброк во денот. Неговото отсуство или погрешно појадок води до фактот дека нашето расположение се влошува, намален имунитет, ја спушти интелигенција, сомноленција или варење. Појадокот треба да се јаде по будење, бидејќи утрото нивото на шеќер во телото е низок, а ако тоа не достави соодветна доза на енергија, нашите енергетски резерви брзо исцрпени.

Многу луѓе се прашуваат, кој треба да содржи здрав појадок? Здрав појадок - поттик на енергија и креативно размислување, па тоа е вреди да станувам рано да се добие добар доручек. Запомнете дека треба да се јаде најмалку еден час по будењето.

Што да јадете за појадок?

Овој важен оброк на ден треба да вклучуваат, прв од сите, на три компоненти:

- Високо квалитетни протеини, како што се, млеко, млечни производи, јајца, посно месо.

- Јаглехидратите (особено сложените реченици), која со бавно темпо да се подигне нивото на шеќер во крвта и реализација на енергија објавени во следните неколку часа (на пример, интегрални леб, wholemeal овесни снегулки, мусли, мед).Масти во форма на путер или растителни масти, кои се богати со полинезаситени масни киселини.

- Не одат overboard со потрошувачката на масти, особено путер. Путер се препорачува да се пие за појадок на мали деца и луѓе кои не страдаат од болести како што се атеросклероза, висок крвен притисок и срцеви заболувања. Наместо леб, како и извор на јаглехидрати може да се јаде овошје - банана или портокал.

- Мени за појадок, исто така, треба да додадете точниот износ на овошје и зеленчук, што ќе ни даде големи дози на витамини и минерали. И утрински оброк треба да содржи повеќе од парче краставица и домат. Нискокалорична зеленчук, така што ќе може да има практично нема ограничувања. Тие, исто така, ни даде влакна, со што се подобрува цревната перисталтика, и штити од рак. Запомнете, за која било салата треба да се пополни мала количина на нафта, како што сончогледово или маслиново.

- Топол чај, кафе, грав или какао во утринските часови ќе се стимулира циркулацијата на крвта. Не јаде доручек на едноставни шеќери во форма на ролни или зашеќерени житарици, бел леб, засладени пијалоци, кој брзо ќе изгори и ќе предизвика моментална пад на енергија. Овие производи не треба да бидат вклучени во менито за појадок.

Еден од најлошите избори за нашето тело е недостатокот на појадок. Тоа го успорува метаболизмот и го намалува лачењето на тироидните хормони и кортизол, кој исто така води до зголемување на телесната тежина, како и таложење на масти во пределот на стомакот. Тоа треба да се конзумира наутро светлина, енергија, хранлив и здрав појадок, при што на почетокот на денот ќе се чувствувате подобро, а во текот на денот ќе има доволно енергија за извршување на задачите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Утрото започнува ...Утрото започнува ...
Слабеење појадокСлабеење појадок
На важноста на изреката дека на кого и како да се јаде за појадок, ручек и вечераНа важноста на изреката дека на кого и како да се јаде за појадок, ручек и вечера
Појадок се потребни од страна на ситеПојадок се потребни од страна на сите
Правилната појадок треба да биде вкусна и здраваПравилната појадок треба да биде вкусна и здрава
Придобивките од срдечна појадок човекПридобивките од срдечна појадок човек
Најдобар појадок штетни за човечкото телоНајдобар појадок штетни за човечкото тело
Што треба да биде здрав појадокШто треба да биде здрав појадок
Важноста на правилно појадок за човекВажноста на правилно појадок за човек
Важноста на правилно вечера за еден човекВажноста на правилно вечера за еден човек
» » » Што треба да содржи здрав појадок

© 2011—2021 ma.ungurury.ru