Што храна предизвикуваат лош мирис на телото

Што храна предизвикуваат лош мирис на телото е потребна храна со цел да се живее, но постојат производи кои се шири непријатна миризба. Непријатна миризба одвратат минувачи или причина за нивното незадоволство. Што храна предизвикуваат лош мирис на телото дека тие треба да бидат исклучени од вашата кујна, а потоа ќе бидат сигурни.

Храна кои предизвикуваат непријатна миризба

Навистина храна даде на телото непријатен мирис, ние трошиме многу пари на анти-perspirants и дезодоранси за да се спречи понатамошното ширење на непријатна миризба и апсолутно не мислам дека предизвикува мирис на телото.

Храна која треба да се исклучат од употреба на

1. лук

Мирисот на лук тешко да се носат. Како вашето дишење силна лук мирис може да траат до 72 часа. Лукот има лековити својства, но се избегне да ја користите за ручек, особено ако одите за посета.

2. Кромид

Кромид е добро позната и тој се шири непријатна миризба, ѓубре здив. Лак е познат за намалување на холестеролот. Суровини и кромид, исто така, го прави дишење непријатно, па затоа се користи во варени.

3. Алкохол и алкохол

Алкохолот е елемент чија потрошувачка предизвикува прилично непријатна миризба. Во пијан човек има посебен мирис, и ги тера луѓето далеку. Различни миење на устата и мастика за џвакање не е во состојба да ги маскираат непријатниот мирис. Само по некое време, можете да се елиминира мирис.

4. овошје наречен Дуриан

Постои овошје - Дуриан, забрането е да се користи на јавни места, затоа што има многу непријатна миризба што мириса на валкани алишта.

аспарагус 5. Производ

Храната влијае на мирис на телото 2 начини. Постојат производи тие се покажуваат негативни знаци, а потоа ослободен кога пот, додека други прикажување на нивните производи во мирис на урината. Аспарагус е производ кој го прави миризливи урината.

6. Ротквица

Ротквица протега од устата лош мирис на. Тој им дава силна луто мирис, па ротквица припишува на миризливи производи.7. месо риба

Различни риби се богат извор на витамин А. Тие се подобри видот и зголемување на еластичноста на кожата. Но премногу консумирање на риба предизвикува телото да произведе миризливи вкус, кој го дава непријатен мирис отпорни.

8. Црвеното месо

Преработка на црвено месо од човечкото тело трае долго време, се додека не се вари, тоа стагнира во стомакот за долго време. Црвеното месо е во можност да лачат токсини и предизвикува непријатен мирис на пот и застоена устата вкус.

9. чај пијалоци и кафе

Кафе причина за киселост, што значи дека има лош здив. Избегне преземањето на големи количини на пијалоци како што се кафе и чај, па вие сте сигурни дека имате свеж здив.

10. Млечни производи

Тие се извор на витамин Д и калциум, но поради високата содржина на протеини, тие предизвикуваат мирис на валкани тело. Во гастричниот тракт, како протеин се деградира од бактерии malodor.

Што храна може да предизвика потење со лут мирис?

зачинета храна

Во телото на зачинета храна се зголемува концентрацијата на сулфур ослободен од здивот и потта. Затоа, се јаде кари, кромид или лук, луѓето да се чувствуваат непријатно, што, околу него се обратат до носот.

Конзумацијата на чоколадо, алкохол, производи од месо, газирани зашеќерени пијалоци, кафе и чај исто така, предизвика, која се појавува непријатен мирис на телото. Па, како да се вари оваа храна треба да шириме енергија, тоа се одразува со зголемување на пот соба.

Млечни производи, се богати со протеини, активно користење на дигестивниот систем на оптоварување, што резултира ослободен метил mercaptan и водород сулфид се такви соединенија кои го даде остри силен мирис.

Пушачите треба да се размислува за лична хигиена. Бидејќи помеша мирис и мирис на тутун произведено "пушач" кога пушеле со тајна потните жлезди.

Но, ако редовно јадат храна богата со растителни влакна (зеленчук, цели зрна, ореви, зеленчук), тие се во можност да произведе пријатен мирис на телото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Причините за непријатна миризба на уринаПричините за непријатна миризба на урина
Методи за подобрување на мирис на телотоМетоди за подобрување на мирис на телото
Непријатна миризба на урина - Причини и СимптомиНепријатна миризба на урина - Причини и Симптоми
Непријатен мирис во едно интимно местоНепријатен мирис во едно интимно место
Причините за различни вагинален исцедокПричините за различни вагинален исцедок
Непријатна миризба од устата не е пречка не е проблем!Непријатна миризба од устата не е пречка не е проблем!
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Лош мирис на телото се појавува по консумирањето на одредени производиЛош мирис на телото се појавува по консумирањето на одредени производи
» » » Што храна предизвикуваат лош мирис на телото

© 2011—2021 ma.ungurury.ru