Имаше непријатен мирис од устата, што не беше таму пред. Што може да предизвика ова?

Сè си има свој почеток и крај, како и нивните причини. Беше човек на весели, здрави и среќни. И тој забележал дека имаше во неговиот здив, што не беше таму пред. Што би можело да предизвика оваа, кои се причините за тоа?

Се верува дека постојат три главни причини за лош здив: несоодветна орална хигиена и други проблеми со забите, стомакот на пациентот и бактерии кои живеат во остатоците од устата и се хранат. Всушност, причините за многу повеќе.

Всушност, Ако имате болки во забот со почеток кариес, и да не знаете, а сепак не чувствува никаква болка, во овој случај, и има непријатен мирис. Обично проблемот може да се реши со одење на забар и ја третира саканата заб.

Исто така, треба да се запомни дека неуспехот да се во согласност со основните правила на хигиена орален - директен пат кон стекнување на здив. Стоматолозите препорачуваат менување на пасти за заби и четки за заби, исплакнете ја устата по јадење и четкање на забите правилно и не помалку од една минута.

Сепак, прекршување на орална хигиена и кариес - не се единствените стоматолошки причини. Назофарингеалните проблеми - како што се фарингит, тонзилит, аденоиди, па дури и отитис (воспаление на средното уво) - исто така, може да биде причина за лош здив.

На стомакот на пациентот и здивотво однос на гастричен пациентот, може да се каже дека само многу мал процент може да се припише оваа причина. Функционални нарушувања во гастроинтестиналниот тракт се предизвикување на фактори кои го поддржуваат патогената микрофлора во устата. Промени во внатрешните органи, на пример, во бронхопулмонарна систем за да се во иста мера влијаат на размножување на бактерии, како и стомакот на пациентот. Тие да доведе до раст на гнил микрофлора. Тоа е резултат на нејзината активност е формирање на испарливи соединенија, кои даваат конкретни непријатен мирис, како мирис на сулфур или расипани јајца.

Друга причина за мирис на устата може да биде нарушување на плунковните жлезди, манифестира со намалување на лачењето на плунка и појава на сувост во устата. Во комплексот составот на плунковни жлезди ја дава можност да ги извршуваат различни функции - варењето на храната, чистење, навлажнувачки, заштитен. Составот на плунка зависи од исхраната, од пиење режим, од метаболизмот на централниот нервен систем.

Рај за репродукција гнилостните бактерии јазик. На него се наоѓаат речиси 50% од сите бактерии во устата. Затоа, чистење на јазикот додека ги четкате мора.

Меѓу другите причини за мирис Тоа може да се нарече стрес, несоница, дехидрација, васкуларни дистонија, прием на лекови. Специфични ацетон мирис се должи на дијабетес.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Причините и лекувањето на pericoronitisПричините и лекувањето на pericoronitis
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причините за лош здивПричините за лош здив
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
» » Имаше непријатен мирис од устата, што не беше таму пред. Што може да предизвика ова?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru