Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?

Будење во 6 часот наутро - ова не е најлошото опција, велат некои читатели. И тој ќе биде во право: некои треба да се нагоре и 5, и дури во 4 часот наутро за да се фати перформанси. Но, да се разбудуваат и 6:00 за многу - вистинска казна. Како се присили себеси да се нагоре толку рано?

Всушност, се будам рано наутро, на изгрејсонце - е идеален за сите. Тоа е како човечкиот биолошки часовник: од зајдисонце за да оди во кревет и се будам со изгрејсонце. А сепак најмногу изненадува е дека станувањето на време, луѓето ќе се задржи се вклопуваат и во добро расположение за целиот работен ден. Се разбира, ако тој ќе оди во кревет на полноќ и да се нагоре во раните утрински часови, за сите енергија може да има прашање. Напротив - тоа се акумулира постепено замор, недостаток на сон, кои ќе имаат влијание не само на расположението, но исто така и на здравје и благосостојба.Се верува дека постојат два вида на луѓе: нивните конвенционално наречен larks и бувови. Прво сакале да одат рано на спиење и да добијат толку рано, исто така, втората, напротив, се нагоре и оди доцна. Всушност тоа е условено поделба не е точно - т.н .. бувот се расипуваат и инспириран идеја дека тие се бувови. наЕве случај во вообичаените навика: Треба само да се натера да одам во кревет за време и воз што автоматски ќе се разбуди многу порано. Со текот на времето - тоа значи дека 22, максимум 23 часа. Но, дури и во овој случај, многу се уште не се доволно спиење, ако тие се разбудам во 6 часот наутро или порано. Значи, одиме да треба дури и порано - во 20-21 часа, како што е смешно.

Да, може да биде, и така, - вели еден читател - но што е со домашните обврски кога тоа го прават, ако не и доцна навечер, кои доаѓаат од работа? Одговорот е да се изгради вашиот ден поефикасно. Тоа е сосема можно ако се обидете. Па, за оние кои се добро, не може да го направите ова, ние нудиме голем број на начини - како да се направи себе си станувам во 6 часот наутро.

  • 1. Првиот метод е, во принцип, веќе рековме - е развојот на навиките. Она што го кажавме поет? Тој рече дека повеќе од навика, ни беа дадени, тоа е замена на среќа. Само имајте на ум дека навика конечно sformirovyvaetsya месец подоцна, а не порано, и се предмет на дневна тренингот. Направете вашата дневна рутина и да си одат најдоцна до 10 часот.
  • 2. Вклучете го алармот на телефонот со пријатна музика за вас.
  • 3. Како да се отворете ги очите, кликнете на копчето контролен панел музички центар, каде што вашите омилени хитови.
  • 4. Земете куче, тоа не ќе може да спие во утринските часови, немаат каде да одат - ќе мора да оди со неа.
  • 5. Станавме - оди на бања, се мијат со вода нане дека сакате да акции во вечерните часови (има гелови за миење со нане), се кул туш и да одат во кујната. Но, не пијат кафе, немаат! А готви себе овес или други некомплицирано храна. Кафе дава краткорочен ефект, тоа е подобро да имаат појадок, бидејќи тоа дава вистински позитивен ефект - полнење на живост и здравјето на луѓето. Салата живост и убавина: мал број на овесни снегулки истурете јогурт (или млеко, може да биде топло или ладно), да додадете рендан јаболка, ореви, суво овошје Оставете го да отстои додека постапката наутро. Оваа појадок не е само корисна, но, исто така, навистина возбудливо!
  • 6. Во ноќта е подобро да се јаде, да одат во кревет гладни. Постои можност дека во утринските часови вашиот стомак zaburlit погласно будилник и повлечете го во фрижидер.
  • 7. Пред спиење, да се избегне гледање стимулира пренос, седат на компјутер и да си игра со играчки. Подобро оди надвор и да се прошетам - барем за 15-20 минути. По прошетка - смирувачки чај melissa, риган, Motherwort, топол туш или када со лушпа од исто билки. Просторот пред спиење не заборавајте за вентилација.
  • 8. аларм стави подалеку од нејзиниот кревет - нека ѕвони на минатата година.
  • 9. Во вечерните часови се стави до корка леб, а во утринските часови кога будилникот, да го испрати во вашата уста и џвакање. Гума движења разбуди многу брзо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здрав сон возрасниЗдрав сон возрасни
Како да се направи себе си да се нагоре во раните утрински часовиКако да се направи себе си да се нагоре во раните утрински часови
Соодветен одмор и режим на мирувањеСоодветен одмор и режим на мирување
Метод за фототерапија за третман на несоницаМетод за фототерапија за третман на несоница
Научете како да станувам раноНаучете како да станувам рано
Biorhythms бувови и larksBiorhythms бувови и larks
POWER MODE Обидете се да ги набљудуваат и, фала му на Бога, мир почна да спијамPOWER MODE Обидете се да ги набљудуваат и, фала му на Бога, мир почна да спијам
Како да се расположи во утринските часовиКако да се расположи во утринските часови
Како да спијам да спие и што да направам, ако не се доволно спиење?Како да спијам да спие и што да направам, ако не се доволно спиење?
Како да се разбудам во раните утрински часови: 3 главни правилаКако да се разбудам во раните утрински часови: 3 главни правила
» » Како да се принудат сами да се разбудам во 6 часот наутро?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru