Што е оваријална циста? Циста на левиот и десниот јајник.

Она што е на јајниците циста
содржина:

јајниците циста - релативно честа болест која влијае на жените од сите возрасти. Циста е торба полна со течност, димензиите на кои може да биде многу razlichynmi. Цисти може да се случи во неколку наврати и независно, исто така, ќе исчезнат. Повеќето пациенти ќе веројатно дури и не се свесни дека тие имаат или имале циста.

видови на цисти

 • Функционална циста - најчесто се појавува и најмалку опасна. Во повеќето случаи, само-апсорбира во неколку месеци (обично 2-3). Функционални цисти се фоликуларен и лутеалната.
 • Endometrioid циста - лезија се развива како резултат на оваријална ендометриоза. Секој пат за време на месечниот крварење погодената област и постепено се формира циста исполнета со крв содржини. Во изгледот потсетува на содржината на чоколадо.
 • Цистична тумори не се цисти, но тие треба да трае многу голема сличност, со што често се нарекува како цисти.

Симптомите на оваријални цисти

 • Во повеќето случаи, циста е мал и не се манифестира.
 • Болка во долниот дел на стомакот, што е најизразено во средината на менструалниот циклус.
 • не Анѓелковиќ за време на менструацијата или вагинално крварење.
 • Дефекти во менструалниот циклус и одложување на менструацијата

Понекогаш циста може да се распрснувале и да почне да крвари во абдоминалната празнина, која се појавува светла симптоми. Симптомите на оваријални цисти прекин:

 • на ненадејна болка во долниот дел на стомакот;
 • ова му дава болка во анусот;
 • Тоа се случува најчесто за време на секс или ненадејни движења.

Исто така, циста може да стане извртени на ногата, која е придружена од страна на:

 • болка;
 • гадење;
 • понекогаш и повраќање.

Дијагноза на цисти на јајниците

 • Најчесто циста откриени при испитување со ултразвук.
 • Исто така, тоа може да се открие кога лекарот палпација на пациентот (не откриени цистични формации и волумен, а потоа наведете специјалисти кои карактер).
 • Во тешки случаи, за дијагноза на циста може да се открие при дијагностички лапароскопија. Методот не е популарна поради тоа што е поврзан со инвазијата на телото. Ако се знае дека има циста, лапароскопија често се користи за отстранување на формирање без големи засеци на кожата.
 • За да се елиминира рак на патологија можат да бидат анализирани за туморски маркери.

третман на јајниците цистаОткако дијагностицирана со "оваријална циста", лекарот може да дејствува на различни начини. Треба да се напомене дека третманот на левата и десната оваријална циста не е фундаментално различно. Изборот на метод на лекување повеќе зависи од големината и природата на образованието.

 • Ако циста е мал и клинички се манифестира не го прави тоа, тогаш гинеколог заклучува дека ризикот од тоа кршење и свиткување на е минимална. Во овој случај, прибегнаа кон бремена управување. Како по правило, по 2-3 месеци на цисти исчезнуваат сами од себе, а пациентот не мора да се земе лек или да се подложи на операција.
 • Конзервативен третман вклучува хормонални лекови. Познато е дека повеќето цисти се резултат на дефект на ендокриниот систем. Хормонската терапија го нормализира нивото на хормоните и создавање услови за прекин на понатамошен раст циста или дури својата комплетна регресија. После тоа, се препорачува пациентите додека земаат орални контрацептиви за превенција од повторно појавување на болеста.
 • Хируршки третман се користи само кога сите претходни активности на лекарите не донесе посакуваниот резултат. Предност е дадена на лапароскопска ресекција на циста со минимален износ на јајниците ткиво (се сеќавам за репродуктивната функција на телото). Исто така прибегнаа кон хирургија ако прекин на циста или торзија на стеблото.
 • Needling шуплина и аспирација на содржината. Оваа манипулација се врши само под контрола на САД и пациентите, циста која нема знаци на рак. Иглата пробива слоеви на кожата и ткивото бидат сите добива на цисти и воведе внатре. Тогаш сите течност е повлечено и џеб е елиминиран од страна на воведувањето во него на етанол. На телото на пациентот не остава никакви траги, што е многу важно од козметички аспект.

Со лапаротомија (дисекција на предниот абдоминален ѕид) практично не сега да се впуштат во третманот на цисти. Но, секогаш може да се случаи кои доаѓаат надвор од вкупниот број и бара поинаков пристап. Ако циста е многу голем, а потоа се справи со тоа не е предвидено со методите опишани погоре е можно. За да им помогне на традиционалните операции збор за такви пациенти.
За да се избегне хируршка интервенција е можно само со навремено лекување на лекар. Затоа, кога првите симптоми треба да се одложува за кампања специјалист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Цисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекарЦисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекар
Колку опасно циста на левиот бубрегКолку опасно циста на левиот бубрег
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
» » Што е оваријална циста? Циста на левиот и десниот јајник.

© 2011—2021 ma.ungurury.ru