Право јајниците циста: третман

Циста на правото јајниците
содржина:

Обично, цисти на јајниците се идентични на двете страни. Меѓутоа, често циста на десниот јајник дијагностицирани како акутен апендицитис. За возврат, егзацербација на хроничен воспаление на слепото црево може да предизвика воспаление во регионот на правото јајниците. Тоа е причината зошто во процесот на отстранување на воспалени Додаток при производство на операција за отстранување на циста на јајниците.

право јајниците циста (цистаденом) во природата е функционална, endomerioidnoy, сериозни и муцинозен. Постои и друг тип на циста - corpus luteum циста.
- ова е безопасна неоплазма, која е генерирана поради запушување на каналите течност формации granuloznym епител или трансудат (едематозни течност акумулира поради нарушена циркулација). Оваа циста обично исчезнува независно преку 2 - 3 менструалниот циклус, во спротивно конзервативен третман се спроведува правото на јајниците циста или операција.

Поопасно е вистинскиот јајниците. Внатрешниот слој на капсули како цисти наредени ендометриумот, нормално за покривање на внатрешниот слој на матката. Содржината на оваа циста наликува на течност shokoload. Ова не е ништо како старата крв, акумулирани како резултат на месечно крварење во цистична празнина. Типично, третманот за тоа е потребно само хирургија како endometrioid циста прекин повлекува перитонитис.

Содржината е на течност од светло жолта боја. И неговата внатрешна површина е обложена со сериозни епител. право јајниците се состои од густа слуз.Сите од горенаведените се бенигни цисти и најчесто се случајни наоди во текот на испитувањето со ултразвук. Во случај на појава на неоплазми гинеколог препорачува итни консултации, како и професионални оперативна лапароскопија.

Ако не се лекува циста може да достигне големи димензии, како и извртување цисти нозе може да се случи да го скрши со појавата карактеристика на болка во десната страна. Corpus luteum циста, и задржување функционални цисти може да предизвика пореметување на менструалниот циклус поради произведува хормони.

вистинскиот третман на јајниците циста

Хормон за цисти третирани со хормонска терапија. Во исто време усно администрира комбинирани контрацептивни средства, нормализирање на хормони жената и намалување на големина на четката. Добро воспоставена лекови, како што Marvelon, Жанин, Novinet, Yasmin и други. Третманот зависи од хормонални параметрите на крвта и дебелината кај жените, а со тоа врши особено поединечно.

Постојат специјални апчиња "Djufaston" за третман на цистични формации. Тие содржат прогестерон, кој го промовира ресорпција на циста. Ако 5 - 6 месеци од конзервативниот третман на циста на јајниците право не се намалува во големина, е доделен на операција, обично се врши од страна на лапароскопија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Како да се третираат циста на јајниците правоКако да се третираат циста на јајниците право
Јајниците цистаЈајниците циста
Што да се прави по операција за отстранување на јајниците циста?Што да се прави по операција за отстранување на јајниците циста?
Дермоидна циста - отстранувањеДермоидна циста - отстранување
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Лечење на лапароскопска оваријална цистаЛечење на лапароскопска оваријална циста
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
» » Право јајниците циста: третман

© 2011—2021 ma.ungurury.ru