Како да се ослободите од мирисот на пот

Како да се ослободите од мирисот на потраспределба пот - потребните физиолошки функции на нашето тело, која им помага на бубрезите лачат влагата од соли растворени во неа, уреа, креатинин и други супстанции. Некои делови од телото, исто така лачат тајна, протеин кој содржи супстанции. Сето ова може да се прошири и на површината на кожата и предизвикува специфични непријатен мирис. Нормална распределба пот е околу 600 мл на ден, кај луѓето, склад возбудени нервен систем, потење можеби и до неколку литри на ден.

Тоа е природна желба да се ослободи од непријатни мириси и спречување на болести на кожата. Ова може да помогне во основната хигиена нега на кожата. Да се ​​справат со секрети од моќта на вода, сапун или гел. Сапун раствора кожата нафта со прашина и нечистотија акумулирано дневно на кожата, ја чисти кожата и го ослободува каналите на жлезди. Водата треба да биде на собна температура. Добар употреба douches која го промовира стврднување на телото, го зајакнува нервниот и кардиоваскуларниот систем. Лесно возбудени луѓе, пред да почнат да се зацврстуваат телото ладно douches на, добро е да се консултираат со лекар-невролог. Секојдневно чистење процедури ќе го направи тоа можно да се елиминира непријатен мирис на пот, не користат дезодоранс.

е да се ограничи или да се избегне да ги користите за следниве причини употреба на дезодоранси: во својот состав содржат дезодоранси, антиперспиранти, агенти способни за одложување на лачењето на потните жлезди. Стеснување на канали, антиперспиранти може да предизвика појава на hidradenitis потпрена.Hidradenitis предизвикани од гноен микроб стафилококи и доведува до гнојни воспаленија на потните жлезди. Hidradenitis најчесто започнува во пазувите, воспалени околните поткожното ткиво и кожата себе, и повеќе популарно позната како "кучка вимето." Нодули под кожата може да расте со големина на орев, болката може да биде толку силна што тие го попречуваат и најмало движење на раката или ногата, ако hidradenitis започна во препоните област. Со текот на времето, нодули претвори во трактати од кои гној, инфицирање на здрава кожа. Понекогаш, откако болеста остануваат лузни на кожата. Појава на болеста е предиспозиција неуредност, потење, општо слабеење на телото.

Ако не дезодоранси не може да се направи, тоа е најдобро да се следат препораките на дерматолозите користат дезодоранс со ниска содржина на конзерванси. Ова суви стапови, Део-креми, рол-он дезодоранси. Неопходно е да се обрне внимание на сертификатот за рокот на траење и хигиена.

Чувствителна кожа се препорачува примена мирисливо во прав, Део-креми, со суви - дезодоранси содржат лекување и навлажнувачки супстанции, како што екстракт од камилица, една алое, хитосан. За луѓето со силна пот дезодоранси костум со антибактериски адитиви. Применуваат дезодоранси може да биде само чиста и сува кожа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ПотПот
Како да се ослободите од потКако да се ослободите од пот
Почнав да се потам изобилно, зошто?Почнав да се потам изобилно, зошто?
Причините што фрла во тенџереПричините што фрла во тенџере
Како да се отстрани непријатниот мирис на потКако да се отстрани непријатниот мирис на пот
Како да се направи дезодоранс домаКако да се направи дезодоранс дома
Како да се ослободите од мирис при потењеКако да се ослободите од мирис при потење
Како да се ослободите од мирисот на испотени нозе и народни лекови?Како да се ослободите од мирисот на испотени нозе и народни лекови?
Како да се ослободи од, што е средство за нога мирис на пот?Како да се ослободи од, што е средство за нога мирис на пот?
Како да се ослободите од мирисот, бел вагинален секрет народни лекови?Како да се ослободите од мирисот, бел вагинален секрет народни лекови?
» » Како да се ослободите од мирисот на пот

© 2011—2021 ma.ungurury.ru