Зошто и како да се чисти јазикот на децата и возрасните?

Под орална хигиена повеќето од нас значи четкање на забите, а само не многу луѓе мислат на чист јазик. Но, стоматолозите се препорачува да се изврши чистење и јазик, со оглед на тоа составен дел на оралната хигиена.

Зошто го направи тоа?

Потребата да се чистат секој ден јазикот е докажано од страна на бројни студии кои потврдуваат дека овој спречување на dentallyx болести како што се кариес и нејзините компликации, болести на меките ткива - гингивитис, глоситис, стоматитис, и други.

Да ги разгледаме во физиологијата на работа на празнина и анатомија јазикот усната како орган. Јазик - усно мускулест орган кој врши голем број на функции:

 • говор образование
 • формирање болус и го туркав низ дигестивниот разбира
 • на перцепција вкус, кој е одговорен за вкусовите папили

Неговата површина е исклучително хетерогени и mikroprostranstvно жлебови кои го прават погодна за различни бактерии, бидејќи тие се најповолни услови за нивно репродуцирање - влага, достапноста на хранливи материи, недостаток на светлина и кислород. Микробен раст резултира во инфламаторно заболување и malodor.

Микрофлора на устата се состои од нормалната флора и условно патогена, а вториот со слабеење на имунитетот, општи и локални може да биде патогени (стрептококи, стафилококи, итн.) На пример, на ул. Mutans станува причина за забен кариес.

Поединци кои редовно чистење на јазик 10 пати помалку шанси да страдаат од различни орални болести. Ако тоа не е направено, тогаш ризикот се зголемува со други преципитирачки фактори:

 • Размножување на бактерии резултати во развојот глоситис, стоматитис, гингивитис, кариес
 • Формирана плакета и забен камен, што доведува до појава на халитоза - халитоза
 • Обложен јазик, здив во луѓето активни комплекси може да доведе до проблеми во комуникацијата со околината
Значи, зошто ние чисти јазик?
 • Отстранување на бактерии и плак кои предизвикуваат болести
 • Дневен јазик масажа рецептор, додека четкање стимулира и активира функцијата на внатрешните органи
 • Превенција на кариесот, стоматитис, гингивитис, забен камен депозити и така натаму.

Треба да се напомене дека појавата на плакета во јазикот најчесто се однесува на дисфункција на органите за варење, црниот дроб, жолчното кесе (види. Зошто, бел слој на јазикот, предизвикува жолти плакета), Така што контрола на слој мора да вклучува лекување на болеста, што доведува до тоа.

Како да се четка на вашиот јазик?

 • За да ја започне постапката е потребно по четкање и по испирање на устата.
 • Употреба четки, гребење или лажица за чистење јазик. Од коренот до врвот на "мета" движење чистење на садови првиот, а потоа другата половина на јазикот. Движења треба да биде нежен притисок, но не се силни.
 • После тоа треба да помине извесно време за четкање низ јазикот, ако сакате да се стави на паста за заби на четката и изгребе плочата повторно, веќе од врвот до коренот.
 • Исплакнете ја устата.

Некои извори укажуваат на тоа дека е потребно да се користи на различни антисептик mouthwash или гел секој ден. Ако постои било каква болести на усната шуплина и на стоматолог не препише терапија за дезинфекција антисептици уште еднаш да го користите е невозможно (види. Постојаното користење На миење на устата може да придонесе за мозочен удар или срцев удар).

Кои предмети и хигиенски производи да се избере?

При изборот на предмети хиени треба да се фокусира на сопствените чувства и желби, како и способност за чистење, кога се користи правилно, тоа ќе биде релативно исти.

Лажица за чистење на јазикот

 • Се состои од еластична и млазницата врвот кој е во облик на лажица.
 • Само користење лажица - после чистење на забите, тоа е потребно да се спроведе на работната површина на површината на јазикот.
 • Повеќето од нив се користи како лажици млазницата на електрични четки за заби, или на оралната наводнувачи.
 • Некои пациенти се користи за да се исчисти сребрена лажица обичниот јазик, во овој случај, треба да се користат исклучиво за оваа намена.

Четка стругалка

 • стругалка четка е пластична рачка и млазник за рамен врвот наредени во форма на лажица, триаголен или овална.
 • На работната површина на влакната стругалка наоѓа малку помалку отколку на четка за заби.
 • Некои модели можат да бидат опремени со конвексни силиконски ленти на задната страна.

 Четки за заби за чистење на јазикот

 • Тековни четки за заби може да се нарече "2 во 1", бидејќи работните главата е мултифункционален. Од една страна е на влакната на грбот, е спроведен гума табот кој е наменет за чистење на јазикот.
 • Во lacalut ДУО четка за заби чистење на задната страна се rubberized жлебови наменети за чистење на јазикот.
 • исто така, може да се користи како четки за заби Colgate 360 ​​°, Орална -B 5D, Орална -B Про-експерт, Орална -B Антибактериски и така натаму.

Дали да се користи паста за заби?Од чистење на јазикот се врши веднаш по dentifrice во усната празнина е количество на паста за заби, што е доволно. Кој треба да го користите паста за заби во прилог:

 • оние со заболувања на црниот дроб, бубрезите и дигестивниот тракт (гастроинтестинален тракт)
 • луѓе пушењето

И овие и други орални формирање наслаги се случува со изобилен нагласена непријатна миризба која се бара дополнителна употреба на паста за заби.

Не се препорачува да се користи силна нане паста за заби, со натпис "Макс свежа", како за вкус на јазикот се многу чувствителни и иритација предизвикана од прекумерно печење и непријатност. Можете да ги користите специјален сет за чистење на јазик: стругалка и тестенини.

Кога да се започне и како да се чисти јазикот дете?

Дали треба да се чисти јазикот на новороденче? Ми треба за ова, но со појавата на првиот заб, стоматолози препорачуваат четкање на вашето дете да започне јазик. За чистење на забите и слузницата во доенчиња до 1 - 1,5 години, треба посебен четка за заби-napalchnicom.

Најпопуларните brendy- Chicco, Сплет, R.O.C.S и други. На работната површина на таквите четки може да се организира ресички или силиконски површина е ребрести. Не фундаментална разлика, мора да се фокусираат на преференции на детето.

Со цел правилно да се чисти на новороденчето јазик, треба да се стави на прст четка за заби, со врвот на прстот, и чисти, убедливо движења на јазикот да се движи кон неговиот врв.

По неколку предлози потребно да се движат на страничните површини на чистење јазик, според истиот принцип. На последниот чекор е да се третираат внатрешни површини на образите и плакнење на устата.

Се додека бебето не може да се измијат устата со свој, се користи паста за заби со чистење јазик не се препорачува.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што прават црвена точка на јазикот?Што прават црвена точка на јазикот?
Наталожувањето на јазикот, што е тоа?Наталожувањето на јазикот, што е тоа?
Болести на јазикотБолести на јазикот
Бело крзноБело крзно
ГлоситисГлоситис
Симптоми и третман на катаралната глоситисСимптоми и третман на катаралната глоситис
ЈазикЈазик
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Глоситис нарушување воспалителни јазикотГлоситис нарушување воспалителни јазикот
» » Зошто и како да се чисти јазикот на децата и возрасните?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru