Како да се ослободите од мувла на ѕидовите и таванот во бањата?

Чистота и удобност во куќата - главна задача на секое семејство. И покрај секојдневно чистење, мувла може да се појави на ѕидовите. Најчесто темно плакета најде во бањата. Жените кои се заинтересирани за тоа како да се ослободи од мувла во бањата, треба да се дознае причината за оваа појава и да ги елиминираат пред да дејствува на импликации.

Мувла - габа, се состои од спорот што влијае на површини во собата поради значителен вишок влажност. Влажноста во бањата повеќе од 80%, освен ако:

Калап - габа, која се состои од спор

 • присутен пропустливи;
 • спукан тапа или скршени мозоци хидроизолација линија;
 • сушени, работите после миење;
 • Станот се загрева нерамномерно, а температурата на воздухот во бањата е значително различна од онаа во другите области на домување.

Видете исто така:

Мувла габа не само ја расипам поглед на добро реновирани простории, но, исто така, му штети на здравјето на жителите на куќата. Едно лице дише својата мала спори и испарливи компоненти мирис, што често доведува до:

 • алергиски реакции;
 • на интоксикација на организмот;
 • иритација на мукозните мембрани;
 • лезии на кожата;
 • хроничен бронхитис или бронхијална астма;
 • болести на зглобовите.

Мувла црна форми црна Aspergillus - предизвикувачки агенс на белодробна аспергилоза, во повеќето случаи доведува до смрт.

Како да се ослободите од мувла во бањата?

Луѓето кои се соочуваат со овој проблем, често изразуваат став дека борбата против мувла е многу тешко. Ако нормализирање на нивото на влага во соба, следниот чекор - употребата на ефективна антифунгални лекови.

 • Savo - универзален антибактериски подготовка кои се попрскува на погодената површина. Ефикасноста на нејзините релативно високи, но кога ќе го користите потребно е да се носи респиратор.
 • Schimmel Vernichter - апарати за домаќинство почиста дека е добро се апсорбира, дезинфицира и убива габите. Овој материјал се третира со оштетените области, со висок степен на љубов - неколку пати по ред.
 • Dezavid специјално дизајниран за третман на бањи и сауни, е сосема безбеден за луѓето. Спектарот на дејствување е доволно широк: уништи не само на габи, но, исто така, сите познати видови на микроби.

Од особен интерес е црниот калап во бањата. Како да се ослободите од смртоносниот напад на ѕидовите со помош на хемикалии, тоа е корисно да се знае секого. Да се ​​елиминира црна габа е подобро да се избере Anlas mukos - ". Со искуство" се концентрира антифунгални агент кој е погоден за употреба во затворени простории и надвор, лесно да се чисти дури и инфицирани делови на ѕидовите и објектите Лекот е разреден во сооднос 1: 2 и да се третираат површини подготвени во согласност со упатствата. Заборавете на црно Aspergillus и помогне Mellerud, мувла remover - висок квалитет на производите, кои кога се користи редовно, брзо и целосно елиминирање на џебовите на габа.

"Буџет" начини за справување со мувла

Не секој има можност да се купуваат скапи домаќинство антибактериски лекови. Во овој случај, се однесуваат на богатата ризница на советите на луѓето, докажано години искуство.

 • Bluestone

За перење ѕидови подготвува раствор во пропорција од 100 g на сува бакар сулфат во 10 литри вода.

 • "Белина"


Хлор, кој е составен дел на оваа алатка, мувла спречува формирањето на нови лезии. За третман на проблемот области бања само натопи во детергент состав стариот сунѓер.

 • водород пероксид

Тоа е многу ефикасна во справување со редовна плочка зглобовите. Супстанцата мора да биде во контакт со раната за најмалку половина час.

 • Сода прав

2 лажици. l. сода и 1 лажица масло. l. на детергент треба да се разреди во 250 ml на топла вода. Со користење на стариот заб четки или чевли внимателно избришете ја површината по 35 минути, се мијат надвор средства. Постапка треба да се повтори 3-5 пати неделно.

 • furatsilin

Овој лек ќе им помогне да го порази на мувла со соодветна подготовка. Во 250 ml од вода се раствораат во прав добиени од дробење на таблети 10. Прво избрише раствор претходно прочистен од габични површина и по сушењето се врши повторува прскање.

Како и со сите анти-габични решенија не дозволуваат descaling агент на кожата и мукозните мембрани.

Поразот на габи и тоа е можно во оддалечените места на собата. На пример, често има мувла на таванот во бањата. Како да се ослободи од овој проблем, да одлучите, но тоа е вреди да се размислува дека се препорачува лекови не може да биде доволно - потребата за поправки користење на кит, бои и инјекциска смеса со антибактериски ефект.

Како да се спречи проблемот?

медицината ќе го порази мувла

Колонија габа не е нападнат вашата бања, следете ги овие едноставни правила:

 • да го реши проблемот во системот на вентилација и греење;
 • навремено поправка чешми и шахти;
 • вентилација на соба;
 • при чистење, користете антисептик детергент;
 • сушите алишта со помош на машина за перење или на улица.

Ако живеете во стан и мувла причина лежи во состојба на надворешните ѕидови на општинската дома, се пожали на HCS.

Видете исто така:

Како да се ослободите од мувла во бањата - информациите е многу важно, бидејќи на формирање на наслаги на ѕидовите на темнината не е само користи за внатрешни работи и расположение, но, исто така, води кон развој на опасни болести. Дека проблемот не е влошена, не занемарување превентивни и куративни антифунгални лекови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сирење за здравјето на луѓетоСирење за здравјето на луѓето
Ноктите габа третман пети народни лековиНоктите габа третман пети народни лекови
Методи за борба против габиМетоди за борба против габи
Мувла црна зелена Како да се боратМувла црна зелена Како да се борат
Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?
Предности и штети на мувлаПредности и штети на мувла
Како да се повлече на мувла од облеката? докажани начиниКако да се повлече на мувла од облеката? докажани начини
Сирење: придобивките и штетите, контраиндикацииСирење: придобивките и штетите, контраиндикации
Како да се исчисти бања топло?Како да се исчисти бања топло?
Габа на ѕидовите. Како да се прикаже на габа на ѕидовите?Габа на ѕидовите. Како да се прикаже на габа на ѕидовите?
» » » » Како да се ослободите од мувла на ѕидовите и таванот во бањата?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru