Алергиски реакции на габи

Алергиски реакции на габи Достигнувањата на модерната цивилизација да се направи животот на луѓето уште удобно и безбедно. Сепак, за тоа што треба да се плати, вклучувајќи голем број на болести, меѓу нив - дебелина, депресија, болести на кардиоваскуларниот систем. Уште една честа болест е алергија. Пациентите често се доживее алергиски реакции на калапи. Како да се справи со тоа?

Алергиска реакција е резултат на хиперактивни имунолошкиот систем. Со други зборови, тоа е жестока реакција на удар на различни супстанции, често сосема безбеден. Таквата атипична реакција се заканува на здравјето.

Бројот на луѓето кои страдаат од алергии, секоја година се зголемува. И затоа што луѓето треба да знаат точно причината зошто тие имаат алергиска реакција, и обидете се да се избегне контакт со иритирачки фактори. Меѓу нив се и храна, полен, прашина, животински првут и калапи. Тоа е алергија на калапи, ние ќе зборуваме повеќе.

Кои се габи?

Габи или мувла, ние се користат да се јавите на карактеристика кадифено или меки наслаги, кои можат да се појават на производи, растенија, ѕидови, мебел. Бојата на плочата може да биде сина, бела, црна, сива, зелена.

Појавата на плочата се должи на виталните активност на мали печурки. Мицелиум, која претставува мувла способен за производство на различни претставници на долниот габи. Тие живеат во супстрат, кој, исто така, служи како извор на храна за нив, на пример, во производите, на ѕидовите, остатоци од растенија и животни.

Како резултат на тоа, во текот на животот на овие габи стане токсични производи, мебел уништени. Но, таа имаше мувла, исто нападот, за кој може да се види на површината, постои време на спорулација на габи. Тоа беше во текот на овој период, калапи може да предизвика човечки алергиски реакции.

Мувлата е опасно за луѓето со алергии?

Модерната медицина идентификува како алергени дваесетина видови на габи кои произведуваат мувла. Спорови што го издвојува, да навлезат во респираторниот тракт, што резултира во алергиска реакција.

Калап е опасно, исто така, бидејќи тоа е многу честа појава. Ова значи дека ризикот од удирање тоа прилично висока. Услови во просториите често се поволни за раст на калапи. Каде на влажна и топла, тие секогаш се најде супстрат за живеалиште, активно расте, sporonosyat. И алергија на страдалниците се чувствуваат непријатно соседство за себе.

Симптомите на алергија на калапи

Со пенетрација на спори во респираторниот тракт, која е склони кон алергии на калап, ќе се доживее на следните симптоми на алергиска реакција:

• назална конгестија и течење на носот;

• наводнување;• кивање;

• чешање на очите;

• отежнато дишење, кашлање, отежнато дишење.

Во случаите кога алергија на кожата во контакт со габи, може да има осип, чешање, оток.

Најголемата опасност е калап за оние кои страдаат од астма, бидејќи нејзината спори може да предизвика влошување на болеста. Да, и алергија е сериозна болест, несериозни став за тоа е непростлив. Ако алергиска реакција треба да се консултирате со вашиот лекар за да се утврди супстанција кои предизвикуваат алергии, изберете третман.

Оние луѓе кои знаат дека калапи може да предизвика алергиски реакции, треба да се избегне места каде што може да се претстави акумулација на мувла, како и да се види дека тоа не се појави во својот дом.

Како да се справи со мувла?

За да се спречи опасна населба со габи, потребно е да се преземат некои мерки за да се справи со нив.

• Избегнувајте голема влажност на воздухот, елиминирање на влага и да купат еден уред кој помага да ги измери индикатори на влажност.

• Фрлете појавиле мувла, се отстрануваат мувлосана храна и работи, внимателно измијте го калапот од сите површини.

• Вентилација на просторијата за да се спречи брзото ширење на габите во стагнација застојаниот воздух.

Освен просториите габи можат да живеат во големи количини во природа, на пример, меѓу паднатите лисја. Затоа, луѓето со алергии не треба да се пријде како поволни за сајтови мувла.

Се создаде во својот дом удобно услови за себе, а не за мувла!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алергии на храна и интолеранцијаАлергии на храна и интолеранција
Хеј треска алергиски заболувања кај луѓетоХеј треска алергиски заболувања кај луѓето
Видови на алергени на човечкото телоВидови на алергени на човечкото тело
Алергии и алергени за човечкото телоАлергии и алергени за човечкото тело
Видови алергии на алергиски реакцииВидови алергии на алергиски реакции
Народни методи алергија ТретманНародни методи алергија Третман
Методи за борба против габиМетоди за борба против габи
Алергија на лекови кај децатаАлергија на лекови кај децата
Народни методи алергија ТретманНародни методи алергија Третман
Причините за појава на кашлица во алергија и нејзиниот третманПричините за појава на кашлица во алергија и нејзиниот третман
» » » Алергиски реакции на габи

© 2011—2021 ma.ungurury.ru