Корисни својства на црна chokeberry

Корисни својства на црна chokeberry Постојат многу видови на планината пепел, но најчест и богата со корисни својства на црна chokeberry сортата е. Аронија е родното место на Канада, а во Европа е донесена во доцниот 19-ти век. Тоа привлече декоративни нејзината убавина, таа беше украсен со градини, паркови, плоштади и улици. Тоа беше само извесно време подоцна, со помош на лабораториски тестови луѓе знаат за многу корисни својства, која има црна chokeberry. Тоа често се нарекува како црна chokeberry аронија.

Chokeberry е богат во сите потребни витамини човечкото тело, каротин, манган, бакар, јод, магнезиум, железо и бор. Таа, исто така, содржи фолна, никотинска киселина и јаболкова. Луѓето кои страдаат од Базедовата болест, се препорачува да се chokeberry, поради тоа што нејзините плодови содржат доволно јод, неопходни за човечкото тело со оваа болест. Таа пулпа Роуан плодови содржат многу корисни состојки, како што се кумарин и амигдалин. И цвеќиња и лисја од chokeberry вклучува во своето членство neohlorogenovuyu киселина, голем број на рутина и giprozida.

Корисни својства chokeberry целосно присутна во суви плодови. На пример, кога се препорачува витамин дефицит да се земе еден ден за три чл. лажица суви плодови. И благодарение на органски киселини и пектин, Роуан плодови имаат благотворно влијание врз варењето, нашето тело е отстранета од тешки метали и радиоактивни материи, како и сите видови на патогени.

Пектин, содржани во chokeberry, помага за нормализирање на функцијата на цревата и да ги елиминираат грчеви. Корисни својства се chokeberry и зајакнување на ѕидовите на крвните садови, што му дава еластичност и еластичност.

Збогатен со витамини и микроелементи Роуан плодови нормализирање на крвниот притисок, го намалува нивото на холестерол во крвта. Аронија е корисно за луѓе кои имаат оштетен згрутчување на крвта, луѓето со дијабетес, алергии и болести на ендокриниот систем. Добро за апетитот, го зголемува имунитетот и нормализирање.

Превенција и третман со аронија

- Лушпа за спречување на

2 лажици Роуан плодови да се прелива чаша топла вода и да ја задржите на средна топлина за околу 10 минути. Супа користат мали количини неколку пати на ден. Тој е превентивна агент и го зајакнува имунолошкиот систем.

- Лекови за хипертензија

Вие треба да се меша со неколку лажички сок од аронија овошје со мед и да ги преземат оваа смеса 3 пати на ден, по можност пред јадење, 20 минути по текот на третманот треба да биде не помалку од еден месец.

- Спречување на атеросклероза

Се препорачува да се користи суво овошје Роуан половина час пред јадење за еден месец. Можно е за мелење бобинки со шеќер (1 кг аронија 0,7 кг шеќер) и се 3 пати на ден.

- лек притисок

Неопходно е да се сок од планината пепел frac14- чаша 2-3 пати на ден за половина час пред јадење. Само сок е корисно за оние кои имаат гастритис.

- Роуан чајЗа оние кои сакаат чај, за да бидат корисни и вкусни чај од планината пепел. Секс лажици плодови пополни две чаши врела вода и кисна 5 часа. А потоа по вкус, или можете да додадете шеќер или без него.

Познато е дека на Роуан е многу богата со јод, а според истражувањата, ако планински пепел расте во близина на морето, тоа што содржи голема количина на таа супстанција од која расте во друга територија. Кога се користи аронија бобинки, може да обезбеди на човечкото тело со јод.

Многу ценети вино од chokeberry. Дури и луѓе кои се жалат на низок притисок, се препорачува да го земе, но во мали количини.

Корисни својства на црна chokeberry лежи во фактот дека оваа грмушка е одличен лек за оние кои страдаат од прекумерна тежина и сака да се губат телесната тежина. Но, за да бидете сигурни дека фабриката не е опасна за вас и тоа е погоден за употреба, тоа е најдобро да се консултираат со лекар, бидејќи како што многу лекови, chokeberry има некои контраиндикации.

Затоа, во плодот на ова растение содржи значително количество на органски киселини, на луѓето кои страдаат од hyperacid гастритис, пептичен улкус и дуоденален улкус болест, треба внимателно да се насочени кон употреба на Роуан овошје и сок, и егзацербација на овие болести, тоа е подобро да се откаже . Наместо тоа, chokeberry, во такви ситуации, тоа е подобро да се сврти кон лекови, од кои дел се chokeberry.

Исто така, користењето на аронија е контраиндициран за луѓето со низок крвен притисок, зголемување на згрутчување на крвта, за запек.

Друга предност на оваа централа е дека сите корисни својства на црна chokeberry спаси, дури и ако тоа се замрзнува. Тоа е многу удобен, бидејќи кога ќе треба секогаш да биде во можност да се добие плодовите на планината пепел од замрзнувачот и користете ги до нивната дестинација.

Бремените жени, исто така, ќе биде корисно да се користи плодовите на chokeberry, бидејќи нејзината бобинки подобрување на функцијата на бубрезите, која е многу важна за бремени жени.

Црна chokeberry заеднички во козметологијата. Многу добри ефекти имаат маска со додавање на Роуан плодови. Еве неколку рецепти кои со минимален напор, можете лесно може да се направи дома:

- Роуан + краставица

2 свежи краставици решетки, да додадете 1 лажица масло Аронија бобинки, неколку капки сок од лимон и мелење сите состојки темелно. Како резултат на мешавина беше применета на лицето за 15 минути.

- Роуан + квасец

Една чаша Роуан мелење со 1 лажица масло маслиново масло и 25 гр квасец. Маската се нанесува за 15 минути.

Сумирајќи, вреди да се напомене дека црна chokeberry - ова е многу важна и корисна производ на многу заболувања. Таа е погодна како превентивни и терапевтски агенс за двете деца и возрасни!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Плодовите на црна chokeberry, корисни својства, применаПлодовите на црна chokeberry, корисни својства, примена
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
» » » Корисни својства на црна chokeberry

© 2011—2021 ma.ungurury.ru