Chokeberry: рецепти. Вино, џем, тинктура од chokeberry

Валкани раце, малку курва сладост - тоа е она што ми доаѓа на ум кога ќе се размислува за chokeberry. Увезени само во 19 век во Европа. од Северна Америка, chokeberry аронија, како што се нарекува, не е само корисна. Од него може да се подготват вкусна домашна вино, ликери, метеж и зачувува.

Вино од chokeberry

Веројатно секој знае како изгледа аронија - ниска ширење грмушки чии овошје зрее во есен. Пред да го користите Роуан кулинарски цели, треба да знаеме како и кога ќе се собираат, што карактеристика на готвење. Најважно - да се соберат зрела Бери. Роуан обично започнува да се затемни на крајот на август, но тоа не значи дека е зрела. Тоа е подобро да се почека за мраз во октомври - само по нивните Бери го добива истиот сладок вкус. Друг начин да се дознае дали зрел плод - здроби. Бојата на сок од зрели планински пепел треба да биде интензивна рубин. Свежо овошје може да се чуваат за долго време - во својот состав има пектин и други супстанции кои го спречуваат развојот на бактериите .. Патем, тоа е, како и многу други. al. chokeberry својства, имаат благотворно влијание врз човечкото тело. Во многу chokeberry витамин П, речиси 2 пати подолго од рибизла, присутни танини, јод, износот на кој е 4 пати поголема од јагоди. Тоа е корисно да имаат планински пепел во покачена притисок, за профилакса на атеросклероза. Единствена контраиндикација е присуството на пептичен улкус, егзацербација на гастритис, проблеми со дуоденумот.

Вино од chokeberry

За да се здобија со мирисна вино од chokeberry, да се почитува технологија. Тоа е најдобро да се готви од каша - плодови расположи. Се разбира, можете да направите и лесно на сок, но во овој случај вкусот не е целосно откриена.

Вино од chokeberry

состојки:

 1. Роуан - 5 kg
 2. Шеќер - 1, 5 2 kg

Подготовка:

 • Чистење на плодови да се стави во сад, кои потоа може да се затвори капакот (идеално голем тенджера или тегла). Бобинки се скрши и се истури шеќер (1 кг јагоди 0,5 чл. Шеќер). Плодови со капак шеќер со капак и ставете го на топло место да ферментира за 10 дена. Смесата треба да биде периодично се промешува. По 10 дена, ќе видите на површината на пена.
 • Исто така, на површината на пулпа ќе плови - ферментирано Роуан плодови. Тие треба да ги креваат рацете, стискаш на сок. Бобинки може да биде отфрлена. Сок се пренесува преку сито во иста јама. Следно, даде пијалок да талкаат повеќе од 5-7 дена. Со цел да се процесира забрзана, тоа е можно да се изгради посебен сад со печат на вода.
 • Во процесот на ферментација во иднината на вински талог може да се појави. Тоа мора да се отстранат внимателно (за оваа намена сок може да се исцеди преку здиплен во неколку слоеви на cheesecloth).
 • Виното се полни, запечатени и бродот на темно место. Служат тоа може да биде како десерт. Исто така, на вино chokeberry го остава прекрасен mulled вино, што помага да се спречи настинка.

Тинктура од chokeberry

Тинктура од chokeberry исто така многу едноставно подготвени. неговото основање е вотка. Алкохолот Бери подготвени вкус.

Тинктура од chokeberry

состојки:

 1. Chokeberry - да вкус
 2. Водка - 800 ml.
 3. Вода - 100 ml.
 4. Шеќер - 200 гр.

Подготовка:

 • Подгответе три-литарски тегла. Ми ја и исушете ги темелно. Садови мора да биде чиста (можете дури и да го стерилизира). Поставени во банката Роуан, внимателно набивање. Бобинки се прелива вотка.
 • Банка за затворање на пластичниот капак и го испрати на посветла место за 2-4 месеци (за подобро е замена за алкохол течеше во текот на ферментација во сад).
 • 2-3 месеци се дренира преку cheesecloth во посебен сад. Готвење шеќерен сируп за тврдина: мешање на шеќер со вода и се загрева до состојба на сируп над ниските топлина.
 • Нека се излади и се прелива сируп во тинктура. Подготвени да пијат флаширана, запечатени и го стави во темна ладно место. Како резултат на тинктура од аронија ќе има околу 40 степени на тврдината.

џем chokeberryНие Ви препорачуваме да се обиде да се готви неверојатен џем аронија, кои речиси го задржа сите витамини. Тоа не само што има неверојатен вкус, но богата боја и вкус.

џем chokeberry

состојки:

 1. Chokeberry - 1,5 kg
 2. Шеќер - 1,5 kg
 3. Сок од јаболко -300 мл.

Подготовка:

 • Прво што треба да се направи повеќе тендер бобинки. За таа цел, вода се става во тава, и се вари blanshiruem во врела вода за 1-2 минути. Водата е исушена, тоа треба да биде, да бобинки не се кршат. Следна заспие шеќер во тенџере и пополнете го со сок.
 • Вклучување на топлина и шеќер се вари на сируп. За да се резултат на ширењето сируп бланшираните chokeberry и се варат 5 мин. Отстранете ја тавата од топлина, ние се даваат на џем да се излади и оставете да кисна за еден ден.
 • По 24 часа, ние ги џем chokeberry до вриење. Повеќе топла влегоа во чиста сува банки. Ние ги покрие со пластични капаци и стави на ладно место. Продолжува џем аронија доволно долго.

Уште еден лесен начин да се направи метеж - мелење со шеќер. За оваа, 1 кг чиста Роуан критикувам или блендер. Потоа темелно се меша со шеќер и се шират во чиста, сува тегли. Да џем се чуваат и на собна температура, банките се стави во тенџере со вода и стерилизирани за 10-15 минути. Peretortoe стерилизирани Роуан метеж може да се чуваат на собна температура.

захаросани аронија

Во прилог на chokeberry да се готви вкусна захаросани захаросани.

захаросани аронија

состојки:

 1. Chokeberry - 1 кг
 2. Шеќер - 1 kg
 3. Вода - 1 лажица масло.

Подготовка:

 • Зрели Роуан исплакнете темелно и оставете да се исцеди. Во посебен сад се стави шеќер и се прелива со чаша вода. Се промешува. Во al. Тенджера се прелива вода, донесе до вриење и Blanch бобинки во него за 1-2 мин.
 • Понатаму планински пепел отстранети од вода (тоа е можно да се стави во сито и оставете ја водата да се исцеди) и промена во сируп од шеќер. ги готви во сируп од околу 20 минути, мешајќи и да се грижи да се остане цел на шумски плодови и сувост. Тогаш тие треба да се ре-пати во сито и потрошувачка на сируп во посебен сад.
 • Варени планински пепел стави на пергамент хартија, оставете да се излади и посипете ги со шеќер или прав. Дозволете захаросани chokeberry детално да се исуши и да се префрлат во стаклена тегла. Захаросани добиени може да се користи како полнење во мафини и колачиња, заменувајќи ги суво грозје.
 • Произлегуваат сируп, исто така може да се користи за кулинарски цели. Чувајте го на подобро во фрижидер.

Chokeberry - не е само вкусен, но исто така корисни деликатес. Тоа е многу богата со витамини. Џем chokeberry може да се користи не само како десерт. Се заменува шеќер со успех. Исто така многу вкусна џем додадете аронија Слива или ореви. Дополнителни состојки донесе до неговиот оригинален вкус белешки. Несомнено, навивачите на ликери и bitters ќе се допаѓа или ликер вино од chokeberry.

Видете исто така:

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АронијаАронија
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Тинктура Роуан воткаТинктура Роуан вотка
Џем chokeberryЏем chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » » » Chokeberry: рецепти. Вино, џем, тинктура од chokeberry

© 2011—2021 ma.ungurury.ru