Свеж здив, без никакви проблеми

Свеж здив, без никакви проблеми Постојат ситуации кога свеж здив игра важна улога и е пресуден фактор во развојот на односите меѓу луѓето. Непријатна миризба од устата е во состојба да ги расипат впечатокот дури и на повеќето убава и пријатна личност во дијалог. Значи, вие треба да бидете сигурни дека вашиот здив е секогаш пријатен и не успеваат во клучните моменти. За да дознаете како да се добие свеж здив без никакви проблеми, и ние ќе зборуваме понатаму.

Покрај тоа, таа е сосема можно без никакви дополнителни трошоци. Во прилог на правилата за хигиена кои не упатуваат на редовно чистење на устата и забите, не треба да заборавиме на други препораки.

Прво, ако устата постојано се одржува соодветна влага, лош здив не е од едноставна причина што на микроорганизми се размножуваат брзо дека со текот на времето ќе бидат уништени со плунка.

Многу луѓе знаат дека особено силно се манифестира здив по сон. Оние кои се загрижени, го каже тоа на утро беше свеж здив доволно да се јаде јаболко пред спиење, запленувајќи неговиот дел од тврдата сирење. И во утринските часови, како и обично, само за да ги четкате забите, исплакнете ја устата со вода или посебен лосион. Исто така, во текот на денот, да пијат вода slyunoobrazovanie да се случи, бидејќи плунката е во состојба да убиваат бактериите. И, се разбира, треба да се организира работата на гастроинтестиналниот тракт. Се вклучат во вашата исхрана производи од корист на стомакот. И не заборавајте дека кисело млеко и јогурт за свеж здив е исто така многу корисни.

За да се задржи едноставноста за дишење, многу од нас се занесе во јадење лук, кромид и други производи кои ги остави зад себе долга лош здив. Но, брзо да се ослободи од овие мириси ќе магдонос. Таа ќе им даде на брзо закрепнување здив на свежина, па дури и малку ги избелите забите. Истиот ефект ќе ресорпција две зрна зачинета каранфилче.

Луѓето кои се придржуваат кон диета често страдаат од проблемот на ацетон здив поради употребата на нискокалорична храна. Таквите здив се нарекува - кетон. Во процесот на масти разделување, која организмот се користи наместо на јаглехидрати, нивните производи распаѓање формирана - кетони, тие се акумулира претежно во устата, а со тоа и како мирис. За да се вратите на пријатен здив, мора да ги вклучите во вашата исхрана банани. Тие се полни со јаглехидрати и ќе ви помогне да се врати рамнотежата на материи во организмот, го намали износот на кетони.

Исто така, ги користат популарните народни лекови за свеж здив:

* Три пати во текот на денот, јадете за 1 час. Л. рендана кора од лимон измешан со мед.

* Од време на време, а потоа полски непцата анасон семиња и џвакање мали парчиња на ирис корен.

* По секој оброк џвакање во устата парче и ѓумбир корен веќе го држат под јазикот, а потоа ги проголта. Тој ќе го задржи здивот свеж за долго.* Исплакнете ја устата со вода и неколку зрна кардамон џвакање, еден пар на плодови од смрека или суво босилек.

* Четкајте ги забите по јадење galangal корен во прав во прав.

* Можете исто така може да се џвака нотка на цимет. Таа е во состојба да го блокира зголемувањето на бројот на микроорганизмите во устата, со што воздухот во вашата уста пријатно.

Традиционални рецепти свеж здив сметаат дека е неопходно да го дополни популарна рецепти камилица. Подгответе секој ден лушпа од членот 1.5. l. цветови од камилица до две чаши вода што врие. Вари цвеќе во саксија, покриени 5 минути, филтер, и да чекаат за ладење може да се измијат устата за свеж здив за 2 минути 5 пати на ден.

Одржување на чиста здив или го прават тоа, па им помогне пред важен состанок гума за џвакање. Но, ефикасноста на неговото влијание ќе зависи од правилниот избор. За оваа цел, тоа е подобро да се купи за џвакање со ксилитол содржината, која ја замени шеќер, а не како штетно влијание врз здравјето на забите. Ксилитол одложувања зголемувањето на бројот на штетните бактерии во усната шуплина. Исто така не заборавајте за ковачници на пари за свеж здив ...

Ако, пак, мирис не може да биде толку лесно да се ослободи од, тоа е подобро да се посвети поголемо внимание на вашето тело и да побара стручна помош. Мора да амигдалата може да се формира апсцеси, кои не се поврзани со болки во грлото, како и други видови на инфекции и да се каже дека тие се акумулира храна остатоци, на крајот се претвора во гној.

Лош здив и тој вели дека за почетокот на болеста, како и кетоацидоза. Тоа е болест, при која гликозата не е целосно изгоре во телото. Кога кетоацидоза може да бара сериозен третман ...

Но најлесен начин за да дознаете за орална проблеми, се разбира, е редовна посета на добар стоматолог. Тој не utait вашата болест, ќе им помогне да се ослободи од овој проблем, а со тоа и го врати здравјето и пријатен здив!

Људмила, medicsguru.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
Треба да го користам миење на устата?Треба да го користам миење на устата?
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причините за лош здивПричините за лош здив
» » » Свеж здив, без никакви проблеми

© 2011—2021 ma.ungurury.ru