Како да се елиминира халитоза

Како да се елиминира халитоза Халитоза - е многу почеста отколку што мислат. До една третина од жителите на Земјата имаат непријатен здив, а не дури и го знае. И сите, бидејќи на лош здив - феномен во кој луѓето се ретко свесни. Овој проблем беше прв пат се забележани околу ...

Причините можат да бидат различни: уништување на непцето, често придружени со karies- распаѓаат храна остатоци помеѓу zubami- бактериите во устата и стомакот решавање glotki- bakteriyami- дисфункција pecheni- гастроинтестинални полипи на рефлукс во целниот јазик nosu- микоза продолжено гладување ( се појавува мирис на ацетон). Најчеста причина за непријатен мирис - пушењето. Па, сега јас ќе објаснам некои од следните изјави.

Елиминирање мирис!

Гума за џвакање и бонбони кои содржат шеќер - добра средина за бактериите исхрана шеќер. Алкохол - што е, исто така, не е пожелно, бидејќи тоа доведува до сувост на устата, дозволувајќи им на бактериите да се размножуваат.

Со цел да имаат свеж здив, тоа е исто така важно да се пие. Сакан од многу пијалок - кафе - е течност која создава кисела средина, како и, како што знаете, бактерии сакам оваа средина, а се размножува многу брзо.

Во повеќето случаи, причината на непријатни мириси се бактерии кои живеат под јазикот, во рамките на крајниците и гркланот. Индиректна причина за мирис може да биде некои производи, бидејќи тие се хранат на анаеробни бактерии кои произведуваат сулфур и изпускам мирис.

Оние кои се гладни или на диета, треба да бидат свесни дека со тоа, износот на плунка во устата се намалува, а со тоа слабее и природната одбрана на телото.

Што може да се направи?

Да се ​​елиминира халитоза - анализира причината за отстранување на мирис и се лоцира еден кој води до него. Да се ​​елиминира халитоза многу важно точно да се утврди причината и имаат соодветен третман, како што цревни проблеми или дисфункција на црниот дроб.Ако причината не се однесува на било која сериозна болест, можеби најдобриот начин со кој се елиминира непријатна миризба - вода. Пијалоци 6 - 8 чаши течност на ден. Ова може да биде - вода и чај.
Во овој случај, ќе се произведуваат повеќе плунка, што е природно средство за одржување на свежината на здивот.

Зошто? Плунката - содржи многу кислород, при што загинаа анаеробни бактерии. Така, повеќе плунка е продуциран, Новак здивот ќе!

Консумираат повеќе храна која содржи вода да се отстрани анаеробни бактерии: краставица, целер, морков, тиква и грозје. Јагода и лубеница - во себе сочни, и, исто така, им помогне спротивстави на бактерии, бидејќи, се стимулира производството на плунка. Не заборавајте да миеш заби по јадење!

Овие едноставни упатства исто така треба да се зајакне употреба на етерични масла: бергамот, здравец, кантарион, цимет, лимон мирта, морско оревче, нане, магдонос, тарос.

Примери на употреба.

Се 1-2 капки етерични масла од здравец, 1-2 капки на етерично масло од мирта 50 мл масло од семе од грозје. Подгответе се мешавина на масла, се применуваат неколку капки на подготвениот средства за четка за заби со меки влакна и врши масажа на непцата. Постапката е пожелно да се врши секојдневно и заврши со плакнење на устата со вода со додаток на етерично масло од лаванда, босилек, цимет, ѓумбир.

Земете 1 капка етерично масло од мирта и здравец, 50 ml грозје семе масло или маслиново. Се меша, масло и употреба на составот два пати на ден (наутро и пред спиење) за масажа на непцата како средство за дезинфекција и дезодоранси.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причините за лош здивПричините за лош здив
» » » Како да се елиминира халитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru